Z tuzemského venture kapitálového prostředí vylézá na povrch nový hráč. Nese název Orbit Capital a stojí za ním prominentní investiční skupina Enern (známá pro své investice do Rohlíku, Slevomatu, Twista či Footshopu) a správce majetku Conseq.
Prvním podfondem je Conseq Venture Debt, který cílí na 1 až 2,5 miliardy korun a kvalifikovaným investorům (tedy od jednoho milionu korun výš) umožní investovat do nadějných technologických startupů. Nepůjde ale o klasické venture kapitálové injekce, nýbrž, jak už název napovídá, o úvěrové financování.
Správně tušíte, že jde o podobnou záležitost, do níž se pouští například WeWork, respektive jeho mateřská společnost We Company. Dluhové financování startupů se nabízí ve chvíli, kdy už zakladatelé ani investoři nechtějí ředit své podíly, ale přesto potřebují další kapitál na expanzi. Pokud totiž nejde právě o WeWork, kterému nedávno Goldman Sachs, JP Morgan či Merrill Lynch přislíbily miliardy dolarů, banky se ke ztrátovým startupům otočí zády.
Venture debt je proto popisován jako jakási poslední míle k provoznímu zisku – typicky putuje do startupů, které získaly významný tržní podíl, rychle rostou a před branami černých čísel teprve stojí. „Tyto úspěšné startupy, v zahraničí nazývané scale-ups, zatím nedosáhnou na dluhové financování v bance a jejich jedinou možností byl doposud pouze venture kapitál,“ říká Radovan Nesrsta, jeden ze zakládajících partnerů Enernu (na úvodní fotografii vlevo).
Orbit Capital, který vzniká jako joint venture obou zmiňovaných firem, přináší vůbec první fond poskytující startupům dluhové financování ve středoevropském regionu.
„Líbí se nám, že můžeme být u něčeho, co zde v podstatě neexistuje. Je to nový investiční nástroj, který přináší možnosti, jak bezpečněji investovat peníze do technologických scale-up firem, a zároveň nabízí investorům průběžné vyplácení výnosů s možností dodatečného závěrečného zhodnocení těchto výplat při očekávaném růstu hodnoty financovaných společností,“ vysvětluje Lukáš Vácha z představenstva Consequ (na úvodní fotografii uprostřed).
Struktura fondu je nastavena tak, že investorům umožňuje rozložit riziko mezi více společností, jinými slovy půjčit více než jednomu startupu. Vedení počítá s dividendami ve výši mezi pěti a šesti procenty p. a., avšak celkové zhodnocení by se údajně mělo pohybovat na hranici 10 procent p. a. Součástí úvěru je totiž opce na koupi drobného podílu ve financované technologické firmě, který pochopitelně může nabobtnat.
Investiční horizont je nastaven na osm až deset let.