Majitel Jablotronu a 38. nejbohatší Čech Dalibor Dědek stál u zrodu dalšího českého investičního fondu. Jmenuje se Alethes, což v řečtině znamená „Nic neskrývající, netající“, a jeho hlavním cílem jsou akcie po celém světě veřejně obchodovaných firem.

„Jde nám o větší výnosy, než jsou řekněme na bezpečných investicích do nemovitostí nebo kvalitních dluhopisů,“ komentoval Dalibor Dědek, jenž je zatím hlavním investorem fondu, do něhož vložil zhruba 150 milionů korun. Alethes je příležitostně připraven nakupovat i podíly v soukromých firmách.

Fond má licenci od České národní banky, jeho administrátorem je Amista, depozitářem ČSOB a auditorem KPMG. Je určen výhradně pro kvalifikované investory, což znamená nutnost investovat minimálně jeden milion korun. Jeho zaměření je dlouhodobé, a investiční horizont je tak minimálně pětiletý. Dalšími zakladateli jsou Václav Podzimek a Jan Šuma, kteří spolu vybudovali auditorskou a poradenskou společnost VGD. Aktuálně se snaží fond zviditelnit a přilákat do něj další investory.

„S Daliborem Dědkem sdílíme hluboké přesvědčení o nezastupitelnosti zdravého selského rozumu, poctivosti a osobní zodpovědnosti v podnikání. To platí dvojnásob při správě investic a podnikání na kapitálových trzích. Proto jsme se rozhodli navázat na úspěšnou dlouholetou spolupráci a založit s ním fond otevřený i dalším investorům,“ uvádějí Podzimek a Šuma.

Fond je výjimečný právě tím, že si jako svůj primární cíl vybral akcie. K těm jsou Češi ve srovnání se Západem obecně obezřetnější. Podle některých odhadů v nich mají movití tuzemští byznysmeni zhruba 18 procent svého portfolia, zatímco v USA je to téměř dvojnásobek (32 procent).

Čeští miliardáři, kteří primárně nepodnikají ve financích, v posledních letech investiční fondy či jejich obdoby zhusta zakládají. Málokdy se jde k jejich investicím ale přidat. Často to souvisí s tím, že potřebují jinde zhodnotit peníze, které vydělali ve svých základních byznysech. Liší se hlavně mírou profesionality a osobního zapojení.

Největší „family office“, tedy celé investiční týmy, jejichž úkolem je zhodnocovat svěřené peníze, mají například bývalí majitelé gumárenského holdingu ČGS Tomáš Němec a Oldřich Šlemr. Svůj investiční vehikl má také Pavel Bouška, majitel značky psího žrádla Brit, spolumajitelé Avastu Pavel Baudiš a Eduard Kučera a pochopitelně také Andrej Babiš, jímž ovládané svěřenské fondy investují přes Hartenberg.