Už druhým rokem platí, že nejlepší model mobilu od Applu je ten nejlevnější. Řeč je o modelu iPhone 11, který nahrazuje iPhone XR a tak trochu „podstřeluje“ model iPhone 11 Pro, který pro změnu nahrazuje iPhone XS. Proč?

Displeje – HD a XDR, ale ne HRR

Apple nadělal kolem displeje nového modelu iPhone 11 Pro velký humbuk, ve skutečnosti ale nejde o nijak zásadní změnu oproti modelu XS. iPhone 11 má dokonce téměř identický displej jako jeho předchůdce XR. Ostatně posuďte sami:

iPhone 11 Pro – displej OLED o velikosti 5,8 palce, poměr stran 19,5 x 9, technologie True Tone, rozlišení 2346 x 1125 pixelů (458 ppi), kontrastní poměr 2000 : 1, Dolby Vision / HDR 10, poměr velikosti displeje vůči tělu mobilu 82,1 procenta

iPhone 11 – displej LCD o velikosti 6,1 palce, poměr stran 19,5 x 9, technologie True Tone, rozlišení 1792 x 828 pixelů (326 ppi), kontrastní poměr 1400 : 1, Dolby Vision / HDR 10, poměr velikosti displeje vůči tělu mobilu 79 procent

A k tomu malé vysvětlení: iPhone 11 Pro zdvojnásobil kontrastní poměr (zvaný Xtreme Dynamic Range, jinak totéž marketingové zaklínadlo, které Apple používá u svých nejlepších monitorů) a je o nějakých 15 procent účinnější. Oproti předchůdci XS se ale zdrcnul poměr velikosti displeje vůči šasí (u XS to bylo 82,9 procenta) a mobil současně přišel o dotykovou technologii 3D Touch.

Co se iPhonu 11 týče, dost se podobá svému předchůdci XR, především stejně jako on disponuje displejem HD, ne Full HD. Nutno ovšem podotknout, že tenhle displej loni u modelu XR příjemně překvapil, protože je víc než dobrý, tudíž fakt, že jím disponuje i model 11, může od koupě odradit spoustu těch, kteří by jej jinak za svůj XR vyměnili.

Oba nové mobily řady 11 jsou zároveň vybaveny novou generací systému pro skenování tváře (Face ID), která podle Applu pracuje o plných 30 procent rychleji než její předchůdce.

A nedostatky? Tím největším je asi fakt, že iPhone 11 Pro nepodporuje rozlišovací technologii 90/120Hz High Refresh Rate (HRR), ostatně podobně jako řada jeho rivalů. Přitom HRR je dnes skutečná revoluce a prémiové mobily by ji měly využívat.

Design – těžší a ošklivější

iPhone 11 a iPhone 11 Pro mají stejně řešené displeje jako iPhone X z roku 2017. Model Pro je těžší, a co se zadních stran týče, oba mobily jsou ošklivější než jejich předchůdci. Dobrá zpráva je, že tyhle minusy vyvažují vylepšené funkce.

iPhone 11 Pro – rozměry 114 x 71,4 x 8,1 mm / váha 188 g

iPhone 11 – rozměry 150,9 x 75,7 x 8,3 mm / váha 194 g

Nový iPhone 11 Pro je o 11 gramů
těžší než jeho předchůdce, ale váží téměř stejně jako model 11. Na druhou stranu disponuje mnohem kvalitnějším šasí (nerezová ocel namísto hliníku) a větší baterií. Dalším vylepšením u modelu Pro je vyšší voděodolnost (nový mobil přežije až 30 minut ve čtyřmetrové hloubce – jeho předchůdce sice odolal taky půl hodiny, ale jen v hloubce do dvou metrů). Nicméně ani tohle není zrovna silný argument, proč kupovat nový model.

Obě novinky od Applu samozřejmě podporují duální SIM karty (fyzickou nano SIM kartu a interní eSIM). K tomu přidávají vylepšené externí reproduktory s „prostorovým audiem“ a s certifikací Dolby Atmos. Oba mají i sklem krytá záda (model Pro s matným povrchem) a Apple tvrdí, že jde o to nejtvrdší sklo, jaké je dnes u mobilů k mání, nijak blíž však své tvrzení nerozvádí.

Když už jsme u vizuálu: iPhone 11 nabízí pestřejší zevnějšky, a to v červené, černé, bílé, žluté, zelené a fialové barvě. iPhone 11 Pro je usedlejší l: šedou střídá stříbrná, zlatá a nový odstín tmavě zelené (zvaný tajemně „půlnoční“).

Foťáky – dva versus tři

Apple si letos trochu víc pohrál s foťáky a s kamerou. Oba mobily vybavil rozměrnými obdélníkovými výčnělky s vícero čidly, jež sice vzbuzují nejrůznější emoce, ale mají své opodstatnění:

Primární foto a kamera – 12 megapixelů, světelnost objektivu f/1,8, 26 mm, video 4K 60 fps (snímková frekvence, udává počet snímků za sekundu, v tomto případě 60)

Širokoúhlý foťák – 12 megapixelů, světelnost objektivu f/2,4, 13 mm

Teleobjektiv – 12 megapixelů, světelnost objektivu f/2,0, 52 mm

Přední fotoaparát – 12 megapixelů, světelnost objektivu f/2,2

Obě novinky disponují širokoúhlým foťákem, na druhou stranu, modelu 11 chybí teleobjektiv, což je věc, která je součástí prémiových řad iPhonů od roku 2016 (model 7). Daleko zajímavější je ale video – Apple totiž umožnil, abyste mohli natáčet na všechny snímače současně. Můžete tak libovolně zoomovat a kombinovat záběry.

Výkon – opravdový pašák

Co se hrubého výkonu týče, Apple má před konkurencí dlouhodobě velký náskok, ale s novou sadou procesorů A13 Bionic posouvá hranice ještě výš.

iPhone 11, iPhone 11 Pro – sada Apple A13 Bionic: šestijádrový procesor, čtyřjádrový procesor, Neutral Engine – 8 jader, U1 ultraširokopásmový procesor

Firma tvrdí, že by nová sada měla být až o 40 procent účinnější než dosavadní procesory ze sady A12. Vestavěný ultraširokopásmový procesor U1 by pak podle Applu měl mobilům řady 11 dodat „zcela nový rozměr“ tím, že jim umožní mezi sebou přenášet rychle a precizně data.

Firma zatím poskytla jedinou praktickou ukázku, v níž uživatel namířil jeden iPhone 11 na druhý, do něhož pak přes takzvaný AirDrop přenesl data. Je otázkou, nakolik bude právě takováto funkce pro potenciální kupce nepostradatelná.

Životnost baterie – dlouhá výdrž, rychlejší nabíjení

Apple loni přistoupil k velmi vítanému kroku, když se rozhodl svůj model XR vybavit baterií s delší životností než vyšší modely XS a XS Max. Schytal za to i pěknou kritiku, a tak se letos podobných experimentů vyvaroval. Ani tak si ale majitelé nových modelů 11 nebudou mít nač stěžovat, ostatně posuďte sami:

iPhone XR – kapacita baterie 2942 mAh

iPhone 11 – kapacita baterie 3110 mAh

iPhone XS – kapacita baterie 2658 mAh

iPhone 11 Pro – kapacita baterie 3190 mAh

Rozdíl sice nevypadá nijak propastně, podle Applu by však iPhone 11 měl vydržet v provozu až o hodinu déle než jeho předchůdce XR. V případě iPhonu 11 Pro to bude dokonce až o čtyři hodiny déle.

Baterii modelu 11 Pro bude rovněž možné dobíjet rychleji díky nové nabíječce s příkonem 18 W. To je sice pořád o dost méně, než kolik nabízejí někteří rivalové (až 45 W), ale určitě mnohem víc, než kolik nabízí nabíječka modelu 11 (5 W).

Paměť a cena – iPhone 11 Pro v čele

Takže když to shrneme, v několika aspektech je model 11 Pro lepší než model 11, ale ne zas tak výrazně lepší, aby platily následující ceny:

iPhone 11 – 64 GB: 699 dolarů, 128 GB: 749 dolarů, 256 GB: 849 dolarů

iPhone 11 Pro – 64 GB: 999 dolarů, 256 GB: 1149 dolarů, 512 GB: 1349 dolarů

Zatímco model 11 Pro je na tom cenově zhruba stejně jako jeho předchůdce, model 11 je o 50 dolarů levnější než XR. Paměťově jsou na tom oba modely zhruba stejně jako jejich předchůdci loni, a tak člověka zarazí, že za model se stejnou kapacitou 64 GB dáte v případě iPhonu 11 o 300 dolarů méně než za 64GB iPhone 11 Pro.

Shrnutí

Nový mobil iPhone 11 Pro je bezesporu lepší než nižší model 11. Kardinální otázky však zní, o kolik je lepší a jestli to vůbec pro někoho hraje roli?

Osobně pochybuji, že bych si jen za nerezové šasí, OLED displej, teleobjektiv, rychlejší dobíječku a extra hodinu výdrže baterie připlatil 300 dolarů. Zvlášť když už iPhone 11 Pro na rozdíl od svého předchůdce nedisponuje dotykovou technologií 3D Touch, přibral na váze a postrádá dnes čím dál populárnější rozlišovací technologii HRR.

Navíc se proslýchá, že Apple už na příští rok chystá nějakou opravdovou novinku…

Kdybych si ale přece jen letos nemohl pomoct a chtěl si pořídit nový telefon, spokojil bych se s modelem iPhone 11.