Desátá léta 21. století. Zní to divně, že? Každopádně v nich jdeme do finále. Zbývá posledních pár hodin. V ekonomice je symbolizovalo vzpamatování se z největší krize uplynulých 90 let, která vybuchla na podzim 2008. Recovery provázel rekordní růst cen akcií po celém světě. Evropa sice kvůli dluhům jižního křídla pokulhávala v reálném růstu za Spojenými státy, nakonec se ale také rozjela.
Ve finále se bohatlo. Ve velkém. Jsme na tom lépe než před 10 lety. A mezitím plynul běžný život. Věci, které penězi neovlivníte. Jak tohle všechno dopadlo na desítku nejbohatších Čechů?
Nejbohatší Čech si v roce 2010 pořídil dosud největší soukromé letadlo na „českém nebi“, Boeing 737-700 BBJ, do svých služeb angažoval Vladimíra Mlynáře a obstaral si první povolení k vydávání úvěrů v Číně. Vše mu dosud funguje. Home Credit narostl v Číně na největšího poskytovatele nebankovních úvěrů, a skupina PPF má tak zájem o co nejlepší vztahy s nejlidnatější zemí světa. Kellnerovi miliardářští souputníci popisují jeho asijské dobrodružství jako funkci chamtivosti a rizika. Do Číny vložil obrovské množství peněz a energie a musí věřit, že trhy nebo politika jeho investici nezhatí. Letos se mohl částečně vyvázat přes uvedení společnosti Home Credit na burzu, nakonec ale z IPO v Hongkongu sešlo.
Vedle toho za uplynulou dekádu vybudoval velkou telekomunikační skupinu pod PPF, investuje do zdravotnictví, vrátil se do televize Nova a dal jeden rozhovor. Stalo se v dubnu 2012 pro MF DNES a měl titulek: Korupce je teď u nás horší než v Rusku. Část jeho spolupracovníků z něj dodnes bolí hlava. V Česku tehdy vládl Petr Nečas (ODS) s asistencí TOP 09 a pochybných Věcí veřejných. Zatímco Petr Kellner zůstal u konstatování a opět se odmlčel, Andrej Babiš v této atmosféře vyrazil do politiky.
Příklad růstu desetiletí. Jestliže na počátku roku 2010 byl Radovan Vítek developer středního kalibru se spoustou více či méně skrytých společníků, aktuálně oficiálně vlastní 90 procent skupiny CPI PG s čistou hodnotou aktiv 4,7 miliardy eur. Ta má nemovitosti po celé střední Evropě, záseky na Západě a také investiční rating, díky němuž jí peníze přes dluhopisy svěřují největší světoví investoři. Nebyl by to Radovan Vítek, kdyby za tímto růstem nestála divoká jízda na hraně. Jeho zlatým vejcem jsou dnes nemovitosti v Berlíně, které jsou pozůstatkem nepřátelského ovládnutí developerské skupiny Orco a jejích dcer.
Kvůli této akci se s jejími bývalými podílníky soudí Vítek v Lucembursku a žaloba na něj míří také z New Yorku. Ve finále by tak mohl přijít o desítky miliard korun. Ve Forbesu spíše sázíme na mimosoudní vyrovnání s řádově nižší cifrou. Přesto dáváme na jeho majetek výrazný diskont. Sluší se připomenout, že Vítek stál v uplynulé dekádě na začátku „akce Sazka“, při níž Petr Kellner a Karel Komárek nakonec vyhnali Aleše Hušáka z největší české loterie, a dokončil také mediálně výživný rozvod se svou první manželkou Evou.
Tohle bylo výživných 10 let plných rozvodů i svateb, osobních i byznysových. Začalo se v roce 2010 zostra: Komárek se rozvedl se svou první manželkou Lenkou, která si od soudu údajně odnesla téměř miliardu korun. Tou dobou se rodák z Hodonína rozešel i se svou rodinou: společný podnik, který měl spolu se svým otcem a sestrou Jitkou, se rozdělil a Komárkovi mladšímu připadly Moravské naftové doly a také 10 miliard korun jednorázových dividend. Léta zjitřených vztahů s otcem se okolo roku 2015 uklidnila a dnes jsou z nich opět spojenci.
To samé se nedá říct o vztazích se sestrou – tam stále probíhají soudní spory kvůli způsobu, jakým otce připravila o podíl v bohumínské firmě Bonatrans. Byznysově na sebe Komárek mladší upozornil hned zkraje dekády miliardářským rozstřelem s Petrem Kellnerem o loterijní společnost Sazka a posléze o O2 arenu. Komárek okolo Sazky postupně vybudoval nejsilnější loterijní skupinu Evropy, rozpínající se od Itálie po Řecko. Tři roky ji budoval spolu s Jiřím Šmejcem, letos se však dohodli na tom, že bude lepší, když každý půjde svou cestou.
Loterie, stále ještě ropa a plyn a také sílící IT noha – to vše je nyní impérium KKCG, jehož valuace dělá z Komárka na konci dekády třetího nejbohatšího Čecha. Pro pořádek, Karel Komárek se předloni opět oženil, se svou paní Štěpánkou má dvě děti. Zatím má tak v potomcích klasickou miliardářskou čtyřku, tedy celkem čtyři děti, jako většina z nejbohatších Čechů.
Největší proměna života ze všech miliardářů. Jestliže byl před 10 lety Andrej Babiš vlivný zákulisní hráč s vazbami především na ČSSD, dobrovolně přešel do první linie. V roce 2011 založil iniciativu Akce nespokojených občanů, z níž později vzniklo hnutí ANO. V roce 2013 s ním získal druhé místo ve volbách za ČSSD a v lednu 2014 usedl do křesla ministra financí. Koncentroval tak ve své osobě ekonomickou a politickou moc, která nemá v novodobé historii Česka obdoby. Příliš podobných příkladů nelze najít ani ve světě. Ostatně i když Andrej Babiš chudne kvůli horším výsledkům Agrofertu, pořád je bohatší než Donald Trump.
Z jeho původně avizované pravicové politiky se stala populistická strana, která podle preferencí stále oslovuje nejvíce voličů. Andreji Babišovi se nedá upřít pracovitost a nasazení, zároveň ho stále provází střet zájmů a dohání kauza Čapí hnízdo. Premiér má pravděpodobně pravdu, že pokud by se nevydal na politickou dráhu, nikoho by zneužitá padesátimilionová dotace pro malé firmy příliš nezajímala. On si ale vybral jinou cestu.
Nejmladší tuzemský dolarový miliardář neztrácí čas. Za uplynulé desetiletí stihl vybudovat obří energetické impérium EPH, které ročně vygeneruje 180 miliard korun, přepravuje ruský plyn do Evropy, vlastní elektrárny, uhelné doly a energetickou infrastrukturu v osmi zemích Evropy a zaměstnává 25 tisíc lidí. Kromě toho se dokázal dostat mezi 800 nejbohatších lidí na planetě, naštvat svými investicemi do médií půlku Francie, razantně vykročit mimo svět energetiky, kde si poslední rok dělá zálusk na ovládnutí německého retailového gigantu Metro AG, a nakonec si ještě za svoji partnerku vybrat dceru nejbohatšího Čecha Petra Kellnera Annu.
Vzdělaný miliardář nezvládl vlastně jen dvě věci. A obě shodou okolností musí těšit nezadané fanynky Slavie – Křetínský je stále svobodný a fotbalová Sparta, kterou vlastní, se za posledních 10 let ani jednou nepodívala do prestižní Ligy mistrů. A jak se zdá, přinejmenším to druhé se nejspíš hned tak nezmění.
Autor: Pavel Kalouš
Všechno důležité v Avastu se v této dekádě dělo v sudých letech. Jen se podívejte.
2010: První investor ve firmě – čtvrtinový podíl přebírá Summit Partners.
2012: Zakladatelé na poslední chvíli odpískají dlouho připravovaný vstup na Wall Street, zájem institucionálních investorů před IPO jim přijde nedostatečný.
2014: Do Avastu vstupuje druhý investor – britský fond CVC firmu oceňuje na miliardu dolarů.
2016: Avast kupuje blízkého konkurenta AVG a stahuje ho z burzy.
2018: Avast vstupuje na londýnskou burzu, poslední dva body jsou do velké míry díky angažmá CVC.
Pavel Baudiš s Eduardem Kučerou, kteří Avast založili v roce 1989, tuto dekádu prožili v podstatě mimo exekutivní management. Funkci CEO od roku 2009 plnil protřelý profesionál Vince Steckler a od letošního léta dlouholetý souputník zakladatelů Ondřej Vlček. Baudiš s Kučerou měli dlouho zrcadlově stejné podíly, to se však v roce 2014 změnilo, což se ukázalo během IPO.
Právě detaily z prospektu, konkrétně tedy počet kusů prodaných i držených akcií, vynesly loni Baudiše do klubu dolarových miliardářů a díky rostoucí ceně akcií tento milník brzy čeká i Kučeru. A osobní život? Z obou zakladatelů se stali dědečkové, kteří si umějí udělat radost. Ať už veteránem Lotus, obrazem za 20 milionů korun, nebo obsazením (zafinancováním honoráře) oblíbeného Harveyho Keitela do Marhoulova filmu Nabarvené ptáče.
Z finančníka se stal uhlobaron, který vybojoval válku o ceny uhlí a o své místo na trhu s Martinem Romanem a také trochu s Danielem Křetínským. Definitivně se tak etabloval jako jeden z nejvýznamnějších hráčů v energetickém mixu Česka. Pavel Tykač se teď rozhlíží po investicích do energetiky také v zahraničí, je významným vlastníkem realit a umí zapáleně hovořit o počasí, uhelných elektrárnách a vlivu obojího na výrobu elektřiny v Evropě.
Z jeho života navždy zmizela značka padlých CS Fondů, protože na sklonku roku 2016 bylo jeho trestní stíhání v kauze definitivně zastaveno. Se svou druhou paní Ivanou podporují projekt Obědy dětem i bydlení pro matky samoživitelky.
Od agresivního lovce k opatrnému budovateli. Tak lze shrnout vývoj Marka Dospivy, spolumajitele investiční skupiny Penta Investments, během uplynulé dekády. Tu rámuje epická bitva o loterii Sazka, která by se dala označit za poslední velký aktivistický nájezd českého miliardáře. Dospiva ale v Sazce narazil, zvolil špatné spojence a Sazku nakonec ovládla silnější aliance skupin PPF a KKCG. Od té doby Dospiva sází na jistější projekty. Investuje miliardy do růstu klíčových firem Penty – zejména lékárenského řetězce Dr. Max a herní skupiny Fortuna, a zalíbilo se mu stavět lukrativní kancelářské projekty a s miliardovým ziskem je prodávat. To se mu povedlo v případě Florentina i Waltrovky.
Zopakovat by to chtěl s projekty na Masarykově nádraží a Žižkově. Tento opatrnější přístup mu letos zajistil postup do vybrané společnosti světových dolarových miliardářů. A zatímco jeho slovenského společníka Jaroslava Haščáka opakovaně drtí kauza odposlechů Gorila, k jeho největším starostem svého času patřil rozvod se ženou Eliškou, se kterou má dvě dcery, opakující se debaty o zdanění hazardu v Česku nebo aktuální problémy leteckého výrobce Aero Vodochody.
Autor: Pavel P. Novotný
Desetiletka osamostatňování a velkého asijského dobrodružství. To byl život Jiřího Šmejce, který je menšinovým podílníkem v Home Creditu, ale po boku Petra Kellnera táhne osobně jeho rozvoj po celém světě. Nejvíce v Číně, jihovýchodní Asii a v posledních letech také v Indii a v USA. Šmejc před lety vyměnil podíl v PPF za cash a část akcií Home Creditu a přes svou vlastní skupinu Emma Capital pak pronikal také do evropských loterií spolu s Karlem Komárkem.
S ním se letos v dobrém rozešel. Na víkendové zastávky při přeletech mezi Evropou a Asií vybudoval luxusní resort na Maledivách s názvem Velaa, jehož čtvrtinu před dvěma lety prodal Danielu Křetínskému, kterému se na ostrově také líbí. Jiří Šmejc patří mezi nejhloubavější české miliardáře. I proto ho pojí dlouholeté nejbližší spojenectví s Petrem Kellnerem.
Do první desítky už nepatří, ale před 10 lety ho americký Forbes (česká edice ještě nevycházela) řadil na druhé místo mezi nejbohatšími Čechy s majetkem odhadovaným na 1,2 miliardy dolarů. Bylo to výsledkem předchozího uvedení akcií černouhelné OKD na burzu. Bakalova hvězda už ale začala pohasínat. Akcie klesaly, majitelé firmě nepomáhali a nájemníci tisíců bytů na severu Čech, které Bakala & spol. získali spolu s OKD, se marně dožadovali jejich koupě.
Miliardář se začal ze země raději postupně stahovat. Dnes už mu z významnějších majetků patří v Česku jen vydavatelství Economia. Stejně tak se ztrácí dobrá pověst bohatého filantropa, který vybudoval Knihovnu Václava Havla. Zdeněk Bakala si letos připomněl výročí listopadu 1989 v texaském La Grange s českými rodáky, do České republiky nejezdí.