Kdo viděl americké drama Moneyball s Bradem Pittem v hlavní roli, dovede si představit, jakou sílu mají ve světě sportu datové analýzy. Jako nezbytného pomocníka je využívají kluby v elitních baseballových, fotbalových či hokejových ligách.
V blízké době by matematika mohla výrazněji promlouvat i do volejbalu. Mimo jiné i díky podnikateli Tomáši Janečkovi, jehož tým vyvinul unikátní statistickou aplikaci SmartVolley.
Na vývoji matematického modelu, který simuluje a zpracovává herní výměny, se společně s mladším z bratrů Janečkových podílelo několik matematiků i trenéři extraligového volejbalového týmu Lvi Praha, jemuž podnikatel šéfuje.
„Výsledkem zmíněných situací jsou dílčí ratingy a jeden celkový rating hráčů. Na základě tohoto pak můžete do týmu vybrat hráče s nejlepším poměrem cena/výkon,“ vysvětluje muž, jemuž patří například úspěšná skupina Montessori škol Duhovka Group.
„Naše umělá inteligence je naprogramovaná tak, aby rozuměla volejbalu a jeho zákonitostem. Při správné interpretaci výstupů umožňuje stanovit optimální herní strategii, a to jak obecně, tak proti konkrétnímu soupeři. Třeba: ne proti každému je efektivní využívat za každou cenu důrazný servis,“ doplňuje data scientist Vojtěch Herrmann.
Ve sportovním prostředí už dávno neplatí, že nejvíce vypovídajícím ukazatelem o hráčích jsou vstřelené branky, nasbírané asistence nebo odpálené homeruny. Manažerům a skautům jednotlivých klubů, ale i samotným sportovcům stále více pomáhají data shromážděná během zápasů.
Jejich nesmírnou výhodou je, že v dlouhodobém horizontu se nedají oklamat. Eliminují tak riziko nesprávného výběru hráče na základě emocí či jednoho povedeného výkonu.
Zároveň upozorňují na atributy na první pohled neviditelné a mnohdy nedoceněné – ať už nevědomě, či cíleně. Jsou neúprosná.
V Česku lze za průkopníka ve využívání matematických analýz označit fotbalovou Slavii Praha. Klub na základě podrobných dat přivedl například kamerunského obránce Michaela Ngadeua-Ngadjuie. Urostlého stopera, který týmu pomohl k dvěma titulům v lize, k zisku dvou vítězství v národním poháru a mimo jiné se během angažmá u sešívaných stal africkým šampionem, koupil v květnu 2016 údajně za 13 milionů korun. O tři roky později za něj belgický Gent vysázel přibližně o 100 milionů korun více.
Volejbalová komunita v tuto chvíli zná jeden program – Data Volley, jejž se naučila využívat řada klubů a reprezentací. Podle Janečka však nedosahuje takové úrovně jako projekt jeho týmu. „My jsme za více než rok vyvinuli aplikaci, která možnosti datové analýzy posouvá o několik levelů výše,“ tvrdí.
Vedle SmartVolley skupinka matematiků a vývojářů kolem Janečka pracuje na projektu umožňujícím sledování herní činnosti a úspěšnosti jednotlivých hráčů během utkání. Uplatnění najde především u trenérů, kteří se tak budou moct ještě v průběhu zápasu rozhodnout, jakou zvolí taktiku.
Novou aplikaci by její tvůrci rádi nabídli profesionálním klubům po celém světě. Vyjma tuzemské extraligy, kde ji budou využívat pouze pražští Lvi.
„Naším cílem je, aby se prodej licencí za aplikaci stal do budoucna jedním ze silných zdrojů financování klubu. Pokud si udržíme kvalitu na špičkové úrovni, mohli bychom mít dlouhodobý úspěch,“ věří podnikatel.
Janeček dosud do SmartVolley vložil několik milionů korun. Očekává však, že tato investice by se mu mohla v průběhu pěti let vrátit. Tedy za předpokladu, že cena za licenci bude přiměřená, aby se movitějším klubům nevyplatilo vyvíjet si vlastní modely.
Pražským Lvům, kteří technologického pomocníka několik měsíců testují v extralize, aplikace přináší dílčí úspěchy. Loni devátý celek soutěže letos zatím drží krok se špičkou. Vděčí za to zejména předsezonnímu posílení na základě datových analýz.
„Mohli jsme například na post smečaře dát přednost silnějšímu útočníkovi s vynikajícím útokem a servisem před skvěle přijímajícím smečařem se slabším útokem. A takhle jsme si při skládání týmu hráli,“ popisuje Tomáš Pomr, sportovní ředitel a trenér Lvů.
Právě v úvodu zmíněný film Moneyball, jenž mapuje nevídaný úspěch baseballového týmu s podceňovanými hráči, posloužil pražskému celku jako inspirace pro vývoj aplikace. Zdali Pomrovi svěřenci budou opravu kráčet ve stopách Billyho Beanea a jeho party, se však teprve uvidí.