Možná se vám to už také stalo. Otevřete si prohlížeč Chrome od Googlu a nic netušíce brouzdáte po webu, když tu se najednou z ničeho nic začnou z vašich reproduktorů linout zvuky. Odkud se berou a proč? Člověka to nepříjemně zaskočí, stejně jako řada dalších podobně vlezlých věcí, na které čas od času narazí na webu. Dobrá zpráva je, že Google zapracoval na řešení.
Skutečně, uživatelé Chromu se letos dočkali malého dárku. Nová verze prohlížeče s označením 64, která byla spuštěna v lednu, už nedovoluje automatické přehrávání zvuků. A totéž platí i o automatickém přehrávání videí. Pokud prohlížeč odhalí, že se na té které webové stránce ukrývá vložené video, automaticky při jejím načítání přeruší jeho přehrávání.
Google usiluje o to, aby se přehrávání
audia a videa na stránkách „více přizpůsobilo očekáváním
uživatelů“. Cílem zkrátka je, vrátit nám jakožto
uživatelům plnou kontrolu nad tím, co a kdy se má začít
přehrávat a kdy má přehrávání skončit.
V některých případech to bude znamenat, že se přehrávání spustí, až když kliknete na dotyčné video nebo dotyčný audiosoubor. V jiných případech si Chrome troufne začít s přehráváním, neboť vyhodnotí, že byste jej stejně spustili. Rozhodne se na základě toho, jak jste chovali při předchozích návštěvách té které stránky.
Pokud jste si například dotyčnou stránku nastavili jako domovskou, Chrome ji automaticky považuje za vaši oblíbenou, a dá tudíž zelenou i videím a zvukům, které se na ní přehrávají. Při vyhodnocování bude prohlížeč Googlu využívat rovněž takzvaný index zapojení médií, jinak analýzu, s jejíž pomocí eliminuje přehrávání médií všude tam, kde by nás to jako uživatele obtěžovalo.
Nebo naopak. Pokud například pravidelně sledujete šoty ze sportovních zápasů na ESPN.com nebo si přehráváte podcasty a rozhovory na americkém Forbesu, Chrome vyhodnotí, že nemáte problém, když se při vaší příští návštěvě automaticky spustí videa či audiozáznamy.
Google vám pak nabídne ještě jednu
možnost, jak se vyhnout obtěžujícím videím či zvukům. V menu
najdete volbu, díky níž můžete všechny zvuky bez rozdílu
zakázat. Kdybyste si to snad do budoucna rozmysleli a chtěli zvuky
znovu aktivovat, není problém, stačí jedno kliknutí.