Tenisový svět znovu uhranula česká hráčka –⁠⁠⁠ a zase jiná. Když je ze hry Muchová, Vondroušová či Kvitová, zazářila teprve devatenáctiletá Linda Nosková. Na Australian Open porazila světovou jedničku. Že z ní bude hvězda, je ale zřejmé už déle.

„Nemám slov. Čekala jsem, že to bude dobrý zápas. Ale tenhle výsledek jsem nepředpokládala…“ usmívala se devatenáctiletá Linda Nosková. Chvíli předtím to dala dost dobře najevo, když nevěřícně ukryla hlavu do dlaní.

Ve třetím kole Australian Open totiž porazila Igu Šwiatek, světovou jedničku a čtyřnásobnou grandslamovou vítězku, která držela sérii sedmnácti vyhraných utkání v řadě. 

Pro srovnání, Nosková je na žebříčku padesátá a na první turnajovou výhru na okruhu WTA zatím čeká. Hlavní soutěž Australian Open hraje poprvé v životě!

Její vzestup za poslední roky je obdivuhodný. A sobotní výhra perfektním důkazem, že míří mezi ty nejlepší. Znovu tak potvrzuje, jak neuvěřitelně bohatá je základna českých tenistek: po generaci Plíškové, Strýcové či Kvitové přišly Vondroušová a Muchová a teď se blýskla ještě mladší nástupnice.

Nosková pochází z vesnice Bystřička u Vsetína, s tenisem začínala ve Valašském Meziříčí. Z regionu pochází i Melanie Molitor, matka a trenérka tenisové superhvězdy Martiny Hingis, která si Noskové všimla a mladá Češka za ní začala dojíždět.

Poté její tenisové kroky mířily do beskydských Trojanovic a v roce 2019 se stěhovala do většího klubu v Přerově, kde se jí ujal Tomáš Krupa, bývalý kouč Tomáše Berdycha, Radka Štěpánka či Karolíny Plíškové.

Bylo zřejmé, že její kariéra nabírá slibné parametry. Opustila školu a naplno se soustředila na tenis. Že jde po dobré cestě, to si dokázala v roce 2021, kdy vyhrála Pardubickou juniorku, české mistrovství staršího dorostu, jehož šampioni často zamíří ke hvězdám.

A pak? Jeden průlom za druhým. Předloni se dostala do semifinále na turnaji v Praze a poskočila do elitní stovky žebříčku. A ještě jedna důležitá věc se odehrála. Trenér Krupa nabídl svému kolegovi Davidu Kotyzovi, který trénoval Kvitovou či Muchovou, zdali by se do týmu nechtěl přidat. Kývl.

Nosková tak najala patrně dva nejlepší trenéry v republice a výsledky brzy přišly. Loni se dvakrát dostala do finále, porazila dvě hráčky z elitní desítky (Azarenku a Džábir) a sama prolétla do padesátky žebříčku. 

Vyhlášená flegmatička zaujala i švýcarskou hodinářskou značku Rado, která si ji vyhlédla jako svoji ambasadorku. Oblečení má od japonské firmy Yonex a je také tváří české softwarové společnosti OKsystem. Na odměnách z turnajů už vydělala přes milion dolarů (dvaadvacet milionů korun, částka před zdaněním). Další čtvrt milion dolarů už přidala teď v Austrálii.

Nepotrpí si ale na speciální pozornost. Je spíše introvertní, ráda spí nebo kouká na Netflix, oblíbila si seriál Stranger Things.

Mimochodem, poslední teenagerka, která porazila na grandslamu světovou jedničku, byla… Petra Kvitová, která ve třetím kole US Open 2009 porazila Dinaru Safin. Nosková ukázala, že může dokázat stejně velké věci jako její slavnější krajanka.