Dění posledních dní výstižně charakterizovala jako kolotoč. A že to byla jízda! Z tenistky Markéty Vondroušové je šampionka Wimbledonu a slavnou stříbrnou mísu Venus Rosewater poprvé předvedla v Česku.

Premiér zažila tenistka v úterý víc. Například poprvé sledovala své vítězné finále v klidu s televizním komentářem a na velkoplošnou obrazovku se dívala s úsměvem. Tohle se nikdy neomrzí: game, set, match, Wimbledon.

„Poslední dny byly opravdu náročné,“ přiznala nová česká sportovní superstar na setkání s novináři na Štvanici, kde je doma její klub 1. ČLTK. Předvedla dokonalé načasování, neboť nejstarší tenisový oddíl u nás o víkendu pořádá oslavy 130 let založení.

„Nejkrásnější příležitost, jakou jsem za dlouhá desetiletí své činnosti zažil,“ pronesl dojatě Vladislav Šavrda, klubový manažer a jeden z nejzkušenějších tenisových funkcionářů v Česku. A připomněl další hráčku klubu.

„Před pěti týdny jsme tu měli Karolínu Muchovou jako finalistku Roland Garros. Tohle od Markéty nebyla třešnička na dortu, ona na dort posadila rovnou obrovskou třešeň. Je to kolosální vítězství,“ radoval se.

Nic z toho není přeháněním. Ani obří finanční prémie v podobě 65 milionů korun, která už teď řadí Vondroušovou na příští rok do našeho žebříčku nejlépe placených sportovců a sportovkyň Česka, nevystihuje celkovou magii Wimbledonu. V tenisu není prestižnějšího místa. Kdo zde jednou dojde na vrchol, dotkne se sportovní nesmrtelnosti.

Vondroušová se krátce po svých čtyřiadvacátých narozeninách dostala do sfér, v nichž fouká nejsilnější vítr. I její manžel Štěpán Šimek už zmiňoval, že cítí, pod jakým tlakem nyní bude.

„Nejsem typ, že bych tohle vyhledávala, jsou to pro mě spíš povinnosti,“ řekla o kolotoči rozhovorů a dalších záležitostí. „Budu se snažit mít dál svůj okruh lidí, nikam se necpat, trénovat na další turnaje. A těmto věcem se co nejvíc vyhýbat.“

Ne, že by vše byla jen splněná povinnost – přímo v Londýně například zažila jednu z nejmilejších akcí z tohoto ranku, když v neděli zamířila na tradiční wimbledonský bál šampionů. Tam zaujala i zvoleným úborem, když k noblesním černým šatům obula tenisky.

„Ale kdybych sama neudělala fotku, nikdo by si toho nevšiml, nebyly by ani vidět,“ usmála se záležitosti, kterou britská módní policie s gustem rozebírala.

Vondroušová nenáleží mezi typy hráček těšících se z takové pozornosti. Nejvíc ze všeho řeší tenis a s nadhledem vyhodnotila, co role vítězky Wimbledonu výhledově v tomto směru obnáší.

„Že mě teď ostatní budou chtít o to víc porážet? To je dobrej problém. Samozřejmě není příjemné, že se na vás všichni budou chtít vytáhnout a hrát co nejlépe, ale to k tomu patří. Když jsem vyhrála grandslam, musím s tím počítat,“ vnímá střízlivě.

Experty zaujala mimo jiné klidem, s nímž v sobotu zvládla finále proti Tunisance Džábúr. Přitom to v její mysli vřelo. „Noc před finále jsem skoro nespala, všechno se mi šíleně motalo v hlavě a byla jsem ráda, že už musíme vstávat,“ zavzpomínala na chvíle před bitvou o titul.

Šampionku teď čeká krátký odpočinek. Další turnajovou účast plánuje v Montrealu na Canada Masters o prvním srpnovém víkendu. Tam zahájí přípravu na poslední grandslam roku: duely na betonech US Open.

Když potvrdí formu, neměla by jí utéci ani účast na Turnaji mistryň, akci pro nejlepší hráčky kalendářního roku. Už nyní se poprvé dostala do první tenisové desítky. „Meta pro všechny, kdo začínají s tenisem. Krásná věc,“ přiznala.

Vydání Forbesu Poslouchej!

Wimbledonskou vítězku na Štvanici obestupovaly nadšené děti a ona jim trpělivě pózovala na fotky. Tenis je pro Vondroušovou práce, zábava i vášeň v jednom. Odstup si zachovává v jiných oblastech, spojených s velkými úspěchy – o dívku ze Sokolova bude najednou mimořádný zájem mezi sponzory. A zdaleka nejen mezi českými.

„Mám kolem sebe dobré lidi, kteří to budou řešit a bude se to filtrovat ještě beze mě,“ plánuje tenistka, kterou na mezinárodním poli zastupuje renomovaná agentura Octagon.

„Ke mně přijdou až důležité věci, ale budu se snažit dělat toho co nejmíň. Je to vyčerpávající a já navíc nejsem typ, který by v tomhle směru bral úplně všechno,“ uzavírá wimbledonská vítězka.