skip to main content
AdVoice

Investiční crowdfunding pomáhá růst stovkám českých firem, říká Endler z Fingood

Inflace už několik měsíců za sebou atakuje rekordní hodnoty a pohybuje se vysoko nad 2% cílem České národní banky. Tento fakt se týká každého z nás, právě i to přivádí stále více lidí k investování. Boomem popularity prochází také investiční crowdfunding.

Crowdfunding je moderní způsob investování, při kterém se na jednu investiční příležitost skládá skupina lidí. Tento alternativní způsob zhodnocování peněz nabírá v posledním roce na obrátkách. Zásadní podíl na růstu jeho popularity nese tuzemská investiční platforma Fingood.cz.

Fingood je na trhu již několik let, ale do úplného rozběhu se dostal až v roce 2019, s příchodem Víta Endlera do pozice ředitele, ten dříve působil jako generální ředitel společnosti NetRetail Holding, mateřské společnosti Mall.cz.

„Pro Fingood jsem původně dělal analýzu společnosti. Byznys model se mi natolik zalíbil, že jsem do společnosti vstoupil jako minoritní vlastník,“ popisuje začátky úspěchu Vít Endler, CEO společnosti.

650% růst společnosti

Fingood.cz se během dvou let dokázal vypracovat na přední pozici tuzemských investičních společností. Kouzlem investování na této platformě je jednoduchost a rychlost. Jedná se o moderní způsob investování pro každého, kdo dnes hledá výnosnou investici se solidním zajištěním.

Díky těmto kladům a pestré nabídce investičních projektů dokázal Fingood.cz za loňský rok zvýšit svou investorskou základnu z 1700 aktivních investorů na současných více než 5500 investorů.

Ti do května tohoto roku zainvestovali do prověřených tuzemských firem přes pět set milionů korun. Tento úspěch se projevil také na růstu celé společnosti.

„V roce 2021 jsme dokázali vyrůst o více než 650 %. V roce 2022 plánujeme vyrůst procentuálně ‚pouze‘ o 250 %. Chceme ovšem překročit hranici jedné miliardy korun zprostředkovaných úvěrů. To znamená v letošním roce zafinancovat 650 milionů korun. To, že k tomuto cíli máme velmi dobře nakročeno, potvrzuje první kvartál letošního roku, kdy jsme zafinancovali projekty za 150 milionů korun,“ popisuje Vít Endler plány pro rok 2022.

Investování již od tisícovky

Co stojí za tímto úspěchem? Neoddiskutovatelné výhody investičního crowdfundingu. „Na rozdíl od dluhopisů je sedmdesát procent našich investic zajištěno zástavou nemovitého majetku. Dalších dvacet procent tvoří zástava movitého majetku a zbývajících deset procent je zajištěno ‚papírovým zajištěním‘ v podobě notářského zápisu a směnky.  To dává naším investorům jistotu. Když k tomu připočteme garantovaný výnos 7–12 procent, dostaneme velice lákavý investiční nástroj,“ vyjmenovává klady tohoto typu investování Endler.

Právě neustále rostoucí inflace přivádí k investování více a více lidí. Aby investování bylo dostupné široké veřejnosti, rozhodli se ve Fingoodu snížit minimální částku potřebnou na jednu investici.

„Chceme udělat investice dostupné pro každého. Investovat lze již od 1000 Kč a horní limit není stanoven. Lidé tak u nás mohou investovat tisícovku, stovky tisíc nebo miliony. Jsme tedy extrémně demokratická platforma, kde opravdu může zhodnotit peníze každý,“ popisuje tento krok Endler.

Fingood Akademie a rozhovory s předními experty

Mnoho lidí s investováním vůbec nezačne kvůli strachu nebo nedostatku srozumitelných informací. Ovšem i na tohle ve Fingoodu mysleli a vytvořili unikátní investiční Akademii, která je zdarma. Ta pomocí jednoduchého videoformátu odpovídá na základní otázky, které si klade každý začínající nebo pokročilejší investor.

Tato videa jsou navíc doplněna o rozhovory s předními investičními experty. K vidění jsou například tipy na investování do akcii, kryptoměn nebo nemovitostí.

Vlastní mobilní aplikace a expanze do zahraničí

Fingood k investicím přistupuje několika cestami. Investoři si mohou vybrat zda je jim pohodlnější vkládat své přísliby pomocí webového rozhraní nebo mobilní aplikace, pocházející z dílny této investiční platformy.

V příštím roce má Fingood v plánu také expanzi do zahraničí. Prvním krokem k tomu je zisk licence od ČNB, se kterou nyní dolaďuje dokumentaci.

„Už nyní pracujeme na zahraničních projektech, které bychom mohli představit českým investorům. Zisk licence nám umožní představovat cross projekty, kdy naši investoři budou moci investovat do zahraničních projektů a naopak,“ přibližuje Endler, který se potenciální nové a větší konkurence z celé Evropy neobává.

„Jsme si vědomi, že nabízíme kvalitní výběr projektů, výbornou risk analýzu, solidní zajištění, a tedy akceptovatelnou míru rizika a k tomu solidní zhodnocení. To vše je navíc postavené na pevném technologickém základu,“ říká šéf Fingoodu.

„Tyto parametry jsou silnou konkurenční výhodou i na evropských trzích. Zkrátka nabízíme skvělou službu pro investory i podnikatele. Tím, že crowdfunding tvoří zatím relativně malý kus koláče, je zde ještě spousta prostoru, takže věříme, že si i na evropské crowdfundingové mapě najdeme stabilní místo,“ dodává.