Byl to problém, na který narážel od začátku svého podnikání. „Nikdo sem nepřijde a neřekne: Mně se to nelíbí. Jenže pořídit si akvárko i domů už se lidem moc nechce, protože si z dětství pamatují, kolik je s tím práce,“ rozhlédne se kolem sebe Tomáš Macháček a trpce se usměje.

Jsme v pražských Vršovicích v showroomu firmy Akvaria.cz, kolem nás jsou desítky různě velkých nádrží plných pestrobarevných ryb, ale jedno akvárium mezi ostatními vyčnívá. Visí na zdi, zdálky vypadá jako dokonalý obraz, ale ve skutečnosti je to stolitrová nádrž plná rostlin a rybiček.

Nikde nejsou žádné kabely, hadičky nebo molitanové filtry, které si pamatujete z dětství. Je plné špičkových technologií, krmení a hnojivo dávkuje automat, osvětlení se ovládá přes wi-fi a aplikaci v telefonu, a když chcete, o akvárium se postará technik a vy se ho vůbec nemusíte dotknout.

„Vždycky klientům říkáme: Vy se jen dívejte, my se o všechno postaráme. To je přístup, který tady v akvaristice nikdy nefungoval a který nám otevřel dveře k úplně jiným klientům,“ popisuje majitel firmy Akvaria.cz a pyšně ukazuje unikátní akvárium, které za tohle všechno může.

Jmenuje se NatureWall Pro a Macháčkova firma jich vyrobila a prodala už kolem 600. Jde přitom o luxusní a drahou záležitost, která vás vyjde na 75 tisíc korun. „Ve světě občas u někoho uvidíte akvárko zavěšené na zdi, ale jako kompletní produkt to vyrábíme jen my,“ říká Macháček.

Pokud vás baví podvodní svět, tohle vás nadchne. NatureWall Pro má včetně rámu v černém nebo bílém lesku na délku 1,5 metru a naplněné váží 120 kilogramů, přesto nepotřebuje žádný podstavec. Rám elegantně zakrývá veškerou techniku, takže vidíte jen vodu, rostliny a hejna rybiček.

Zadní stěna je nasvícená, což opticky zvyšuje hloubku akvária, navíc dokáže simulovat východ nebo západ slunce a ovládat se dá také přes aplikaci. „Občas se někdo bojí, že mu to spadne na hlavu, tak ho uklidňuju, že máme klienta, kterému to visí v ložnici nad postelí,“ směje se Macháček.

Pětatřicetiletý vystudovaný ekonom miluje akvaristiku od dětství, a přestože ho od ní všichni zrazovali, dnes vlastní největší tuzemskou firmu na výrobu akvárií na míru, zaměstnává 16 lidí, vyrábí vlastní krmiva pro ryby a hnojiva pro rostliny a ročně generuje obrat 20 milionů korun.

Akvárium od něj má doma třeba česká hvězda MMA Karlos Vémola nebo raper Marpo, většinu klientů ale Macháček nemůže jmenovat. Staví je i pro české miliardáře a částky jdou do milionů.

Byznys s rybičkami, který mimo Macháčkův úspěšný svět v Česku jinak spíš skomírá, táhne ale hlavně unikátní akvárium na zeď. „Běžná praxe je, že přijdete do pet shopu, koupíte si akvárium, k tomu si vyberete rostliny a ryby a nějak si to tam poskládáte. To je ale špatně,“ říká Macháček.

Některé druhy rostlin spolu pod vodou soupeří, ryby se nemusí dohromady snést, zapomínat se nesmí ani na ryby, které udržují biologickou rovnováhu podvodního světa, nemluvě o kvalitě vody.

„Záleží, jak vám poradí prodavač v pet shopu, který o tom ale ve skutečnosti v podstatě nic neví a ani vědět nemůže, protože prim v pet shopech dnes hraje prodej psího krmiva a rybičky jsou pouze doplňkovým sortimentem. Tenhle přístup jsme proto úplně otočili a změnili,“ popisuje.

Macháček přišel s nápadem, že si klient vybere z předem připravených setů ryb a rostlin, které poskládal dohromady tak, aby všechno fungovalo, jak má, pevně daných je i sedm připravených podvodních scenerií, které mají připomínat asijskou malbu nebo třeba kamennou zahradu.

Všechny designy vycházejí z konceptu „přírodních“ akvárií, který proslavil japonský akvarista Takaši Amano. Ten se pod vodou nesnažil napodobit původní prostředí ryb, ale místo toho pod vodu přenášel suchozemskou krajinu (například deštný prales), kde jsou ryby až na druhé koleji.

„Cílem je změnit pohled na akvaristiku. Jsem rád, že se nám to daří,“ usmívá se Macháček. „Dřív, když jsem říkal, co dělám, se lidé vždycky smáli a říkali: Dobře, akvárka, to je hezké, ale co děláš za práci? Dneska už mi to neříkají,“ dodává zakladatel Akvaria.cz Macháček.