skip to main content

Alkohol pod stromečkem může být i dobrou investicí. Tyhle tipy vám pomůžou s výběrem

Hledáte na poslední chvíli dárek, který se vyplatí také investičně? Forbes pro vás připravil několikadílný speciál plný tipů od expertů, kteří se dlouhodobě zabývají alternativními investicemi. Vedle pragmatického zhodnocení přinášejí i pořádnou nadílku potěšení nebo osobního rozvoje. U investičního alkoholu jsme pro vás spolu s odborníky vybrali tipy v kategoriích whisky, rum a víno.

Whisky

S výběrem investiční whisky radí Václav Rout, whisky ambasador společnosti William Grant & Sons a majitel specifického whisky klubu Whisky&Kilt.

Na začátek je třeba si říct, co pod pojmem „investice do whisky“ vnímat. Je to koupě lahve za 100 liber, která mi za jeden rok naroste o skvělý pětinásobek na 500 liber? Nebo je to lahev, která mi z 200 000 liber za rok naroste o „směšných“ 25 procent na 250 000 liber? Případně naprostá novinka, která narůst může, ale také nemusí? Raději jsem proto vybral pro jistotu zástupce všech táborů.

Yamazaki Single Malt Limited

původní cena: 53 liber
současná cena (aukční): 601 liber

Predikce – další nárůst ceny. Jedná se o whisky, která zrála minimálně po dobu dvanácti let v nových sudech z japonského dubu Mizunara z dnes velmi žádané japonské palírny Yamazaki.

GlenAllachie 30 let, první edice

původní cena: 475 liber
současná cena (aukční): 800 až 1 100 liber

Predikce – další nárůst ceny. Nejstarší plnění z palírny GlenAllachie v sudové síle (48,9 %) o celkovém množství pouhých dvou tisíc lahví. Palírna GlenAllachie se stává „whisky tygrem“ současné investiční scény, kde velmi rychle stoupá na žebříčku žádaných whisky. Je to dáno zejména novým majitelem, kterým je legendární Billy Walker.

Rosebank 30 – první vydání

původní cena: 1 600 liber
současná cena (aukční): 1 850 liber

Predikce – postupný nárůst ceny, vhodné pro zachování hodnoty investice. Jedna z ikonických palíren, která opět zahajuje výrobu po téměř čtyřiceti letech zavření. 

Macallan – The Red Collection

původní cena: 191 500 liber
současná cena (nabízená): 220 250 liber

Predikce – v procentech pomalý, ale v reálné hodnotě významný nárůst ceny. Jedná se o velmi limitovanou edici tří nejstarších lahví z palírny Macallan – 78, 74 a 71 let v unikátním dřevěném kufru a s limitovanou edicí grafiky. Celkem bylo vydáno třiadvacet kusů této série tří lahví, z nichž jedna je již v České republice.

Rum

S výběrem investičního rumu radí Jan Odvárko, zakladatel a spolumajitel společnosti Bestdrink zaměřující se na prémiový alkohol.

Dictador 2 Masters Laballe 41 Y.O. 1976

cena: 18 660 korun

Reklama
Dictador

Značka Dictador je jedna z mála značek rumů, která důsledně dodržuje všechna pravidla při destilaci, zrání a lahvování. U každé lahve je tak jasný původ a stáří. Do budoucna, až investoři objeví skutečný svět rumů, se tak dá očekávat impozantní zhodnocení.

Ron Esclavo 12 Y.O. Sherry Cask Finish

cena: 1 600 korun

Ron Esclavo

Ron Esclavo zatím není v širokém povědomí veřejnosti, a tak jeho limitované edice lze zatím pořídit za velmi zajímavé ceny. Potenciál růstu ceny je proto opravdu velký.

Plantation Panama 2008 L.E.

cena: 2 200 korun

Plantation

Značka Plantation se hřeje na výsluní zájmu rumových nadšenců a její limitované edice bývají obvykle rychle rozebrány. Francouzští majitelé značky zvolili zajímavou cestu – vybudovat nejprve širokou základnu příznivců své základní řady Plantation XO – a poté uvádět na trh malé edice rumů z různých koutů Karibiku. Stačí včas koupit a vydržet pár let, rum se poté dramaticky zhodnotí.

Víno

S investicí do vína radí Zlatko Míčka, odborník na vinné investice, zakladatel společnosti Merlot d’Or a organizátor Audience Grand Crue Classé.

Clos de Tart 2019 Grand Cru, vinařská oblast Bourgogne

cena: 16 500 korun

Clos de Tart

Tato ojedinělá vinice Monopol, která dnes patří mezi naprosté skvosty Pinotů z Bourgogne, produkuje každý rok úžasná vína s potenciálem zrání až několik desítek let. Vzhledem k výjimečnosti a stoupající poptávce po vínech z Bourgogne v celém světě zaručuje toto víno jistý investiční výnos.

Cristal 2013, vinařská oblast Champagne

cena: 5 800 korun

Cristal 2013

Prestižní cuvée domu Louis Roederer, vyráběné jen v nejlepších ročnících, je vyhledávané po celém světě pro svůj úžasný charakter, jemnost a eleganci. V průběhu zrání na lahvi jeho cena stoupá u všech ročníků s neuvěřitelnou pravidelností a za dalších deset let se minimálně zdvojnásobí.

Dominus 2018, Christian Moueix, vinařská oblast Napa Valley

cena: 7 850 korun

Dominus 2018

Důkaz, že nejen ve Francii lze najít skvělá investiční vína. Víno pochází z Kalifornie a díky rodině Moueix je nepřímo propojeno s ikonou Pomerolu – Chateau Petrus. Ročník 2018, který právě přichází na trh, navíc dostal hodnocení 100b, což z něj dělá jasnou investiční příležitost.