Hledáte na poslední chvíli dárek, který se vyplatí také investičně? Forbes pro vás připravil několikadílný speciál plný tipů od expertů, kteří se dlouhodobě zabývají alternativními investicemi. Vedle pragmatického zhodnocení přinášejí i pořádnou nadílku potěšení nebo osobního rozvoje – a právě v umění platí obojí.

Alexandra Bízková, finanční ředitelka investičního fondu Pro Arte

Do deseti tisíc korun:

Navždy změňte způsob, jakým se díváte na svět kolem sebe. Vzdělávací umělecký kurz lze pořídit od pár tisíc korun či stovek dolarů a pomůže vám získat sebevědomí při hovorech o současném umění (nejen na večírcích).

Tipem pro fajnšmekry je kromě prověřených Christie’s a Sotheby’s pařížská École du Louvre. Pokud si vyberete některý z prezenčních kurzů, získáte malý bonus: ze školy budete procházet podzemní chodbou do Louvre, což je jedinečná zkušenost a člověk se u toho cítí tak trochu jako Arsène Lupin.

Do sta tisíc korun:

V kontextu české scény bych ráda upozornila na tvorbu Radky Bodzewicz, jejíž menší formáty je možné pořídit od několika desítek tisíc korun. Plátna sama o sobě působí nesmírně silně. U mnoha děl autorka pracuje s prvky rozšířené reality (AR), a obrazy se tak před vámi interaktivně rozpohybovávají.

Do milionu korun:

S trochou štěstí a zevrubného hledání s tímto rozpočtem můžete dosáhnout například i na kvalitní kvaš Františka Kupky, což je investiční sázka na jistotu. Jste odvážnější? Pak ze současných českých autorů doporučuji Federica Díaze.

Dle mého jde o nejvýraznějšího tvůrce své generace, který vystavoval v prvoligových institucích jako PS1 MoMA či Mori Museum Tokyo, Ars Electronica a na přehlídkách typu Art Basel Miami nebo na 53. benátském bienále. Jeho tvorba na téma člověka a technologií je nejen mimořádně působivá, ale i intelektuálně vzrušující.

Milan Dospěl, historik umění, soudní znalec, šéfkurátor Galerie Kodl

Do deseti tisíc korun:

V této cenové relaci bude nejlepší, když sáhnete po umělecké monografii. Zcela mimořádná je ta, která vznikla u příležitosti podzimní výstavy Vlastimila Beneše nebo dvoudílná výpravná monografie význačného českého malíře Oldřicha Blažíčka, která získala cenu Slovník roku 2020.

Do sta tisíc korun:

V současné době zažívá výrazný zájem sběratelů také fotografie. V této kategorii lze jednoznačně doporučit práce české fotografky Alžběty Jungrové, pohybující se na pomezí dokumentární fotografie a volné umělecké tvorby, či slovenské umělkyně Márie Švarbové, inspirované estetikou funkcionalistické architektury a scénografie (na úvodní fotografii).

Skvělou a dostupnou investici představují dle mého středně velká plátna vynikajících malířů Vladimíra Vély či Zbyňka Sedleckého.

Do milionu korun:

Pokud chcete investovat do současného umění, které rezonuje i na mezinárodním trhu a jeho ceny v posledních letech rostou, je dobrou volbou práce výtvarníka Jana Kalába či sklářského výtvarníka Rudolfa Burdy.

Kaláb vyšel z mezinárodní graffiti a streetartové scény a od roku 2007 vytváří naprosto osobité abstraktní malby akrylem na plátně. Burdovy objekty se zase vyznačují velkým citem pro nevšední tvarosloví, barevné řešení a minimalistický design, často používající skleněné a chromované objekty.

Nicol Stava, umělecký konzultant – Art Acquisitions and Sales

Do deseti tisíc korun:

Dlouho sleduji na trhu šperkařku Janju Prokić, od které si můžete pořídit náhrdelník či náušnice z její letošní kolekce Mitmen. Má poslední akvizice nicméně byla od Marii Kobelové, kterou jsem letos objevila na Designbloku. Od ní jsem si koupila prsten z letošní kolekce Siri.

Maria Kobelová, kolekce Siri

Do sta tisíc korun:

Doporučuji dílo od žijících českých autorů. Ráda bych upozornila na práci Igora Hosnedla, důležitým momentem je to, že od letošního roku je zastoupen prime galerií Eigen+Art z Berlína, což znamená, že dostane jedinečnou mezinárodní platformu a s největší pravděpodobností se z něho stane brzy vysoce ceněný malíř.

Igor Hnosedl

Do milionu korun:

Dílo vybírejte pouze od etablovaného umělce. Identifikujete ho tak, že vystavuje a je zastoupen ve sbírkách renomovaných galerií či muzeí, nebo má  důvěryhodného galeristu. Pokud se sami dostatečně neorientujete, je dobré dát na radu zkušeného art advisora.

Nebojte nakupovat současné zahraniční autory, jejich ceny rostou – můj tip je Michael Müller, který je vzestupu v posledních pěti letech. Refik Anadol je zase mladý turecký multitalent, který se zabývá novými technologiemi a jeho NFT se nově prodávají v desítkách milionů eur. Částku okolo milionu korun můžete ale investovat do jeho AI generovaných videoděl ze série Machine Hallucinations.

Refik Anadol, video ze série Machine Hallucinations