Stáhli jste si eRoušku, protože jste spoléhali, že vám pomůže? Já ano – a se mnou přes 600 tisíc dalších Čechů. Pohybuji se po Praze, jezdím v MHD, používám meziměstskou dopravu, chodím přes poledne do restaurací na oběd. Prostě jsem doufal, že tohle stát zvládl.

Minimálně to prohlašovali…

Roman Prymula, 1. května
„Hygienici by za pomoci chytré karantény měli být schopni zjistit zhruba dvě třetiny lidí, se kterými přišel pacient nakažený koronavirem do styku.“

Andrej Babiš, 5. června
„Jsme připraveni na druhou vlnu. Máme skvělé technologie, chytrá karanténa funguje. Z první vlny jsme se poučili a jsme připraveni.“

Andrej Babiš, 27. září
„eRouška je velice důležitá. eRouška je na to, že když potkáte někoho, kdo je covid pozitivní, tak se to zkrátka dozvíte.“

Realita? Když to vezmu telegraficky, vychází mi:

Nejsou.

Nejsme.

Nedozvíte.

Co selhalo tentokrát? Je to jednoduché, hygiena nestíhala. A nestíhali ani vývojáři softwaru eRoušky, která nebyla zase tak chytrá, jak nám všichni poslední čtvrtrok tvrdili.

Stalo se, co všichni čekali, ale skoro nikdo ze zodpovědných se dostatečně nepřipravil. Hygienici totiž museli každému nemocnému s eRouškou kromě oznámení o pozitivním výsledku manuálně poslat SMS kód, bez kterého je celé chytré trasování k ničemu.

Někdo ho dostal hned, ale další až za několik dnů, někdo za týden a občas kód nedorazil vůbec. Zároveň se kvůli personálně podstřeleným call centrům dostatečně rychle neodehrává ani trasování pěkně po staru – obvoláváním kontaktů, které nahlásí covid pozitivní spoluobčané.

Kdo chce své okolí varovat, udělá znovu nejlíp, když přátele, rodinu a kolegy obvolá sám, aspoň pokud mu to stoupající horečka a snižující se schopnost nadechnout se dovolí. Hygiena zkrátka ve chvíli, kdy se množství pozitivně testovaných počítá na tisíce (aktuálně přes pět tisíc za den), kódy rozesílat nestíhá.

V praxi jste tedy už několik týdnů svědomitě chodili s telefonem ve střehu pro případ „co kdyby“, ale ve chvíli, kdy by to „kdyby“ vážně přišlo, by vám byla svědomitost k ničemu. Což je přesně chvíle, kdy se rozplývá i ten poslední kousek důvěry ve schopnosti vlády tuhle situaci uřídit.

Respektive ji uřídit jinak, než že se vydá nařízení, abychom všichni zůstali zavření doma a dojídali kila těstovin nakoupených v březnu. Což podle mnoha indicií zanedlouho nastane.

Ještě je tu ale jeden záblesk naděje. Od včerejška už by eRouška měla fungovat lépe, protože její systém je nově chytřejší. Vývojáři stojící za softwarem eRouška 2.1 aplikaci vylepšili tak, že testovaný člověk potřebný SMS kód dostane automaticky, jakmile mu test vyjde pozitivní a informace se zanese do evidence nakažených.

Pak už vám skutečně stačí zadat kód do aplikace a ta sama rizikové kontakty informuje. Takže aspoň tady posun nastal. A že se dotyčný dozví jen suché info o setkání s nakaženým v určitý den, aniž by aplikace upřesnila čas nebo místo?

To prrr, to už bychom zase chtěli moc. V každém případě hodně zdraví a pro jistotu – tady jeden recept, který se nám nejspíš bude brzy hodit.