skip to main content
Politika

Pouhých šest týdnů. Arenberger končí, na ministerstvo se vrátí Vojtěch, řekl Babiš

Křeslo českého ministra zdravotnictví začíná více než cokoli jiného připomínat prokletou pozici profesora obrany proti černé magii v populární knižní sérii Harry Potter. Jen s tím rozdílem, že i v Bradavicích většinou zmínění profesoři vydrželi odsloužit alespoň jeden školní rok.

Udržet se na českém ministerstvu je ale, zdá se, ještě náročnější. Vypovídá o tom i politická kariéra Petra Arenbergera, která nebude mít příliš dlouhého trvání, jelikož podle všeho tento muž ve funkci ministra zdravotnictví vydrží pouhých šest týdnů.

Arenberger totiž podle premiéra Andreje Babiše dnes dopoledne oznámí svou rezignaci. „On to odůvodnil tím, že celá rodina je pod tlakem,“ řekl premiér. Vystřídat by ho měl Adam Vojtěch, který resort vedl až do loňského září.

Do funkce se tak vrátí po osmi měsících, během kterých se na jeho bývalé židli vystřídali hned tři další muži – Roman Prymula, Jan Blatný a právě Arenberger. Babiš přitom při jmenování Arenbergera nešetřil optimismem a tvrdil, že tento ministr už dovládne do nadcházejících říjnových voleb. Tohle předsevzetí však vzalo rychle zasvé.

Reklama

Nový ministr hned od počátku čelil osobním problémům, když server Seznam zprávy přinesl informace, že Arenberger nepřiznal velkou část svého majetku. Ministr přitom vlastní více než šedesát nemovitostí. Stejně tak v majetkovém přiznání nepřiznal příjmy ze své soukromé ordinace, kde v klinických studiích testoval nové léky.

K tomu se přidalo i podezření ze střetu zájmů ve chvíli, když vyšlo najevo, že jednu z nemovitostí pronajímal Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde ještě nedávno působil jako ředitel. A nepomohla mu ani skutečnost, že jako jediný šéf velké české nemocnice neměl potřebnou bezpečnostní prověrku.

Po těchto odhaleních se začal stupňovat tlak i ze strany premiéra, který ministra vyzval, ať nesrovnalosti vysvětlí. Nakonec se před čtrnácti dny k nátlaku přidal i prezident Miloš Zeman, který uvedl, že by mu nevadilo Arenbergera odvolat.

Pokud jde o Vojtěcha, Babiše prý těší, že se rozhodl na ministerstvo vrátit. „Myslím, že to byl velice dobrý ministr,“ řekl.