Nejslavnější televizní dobrodruh Bear Grylls přichází s novou sérií svého populárního pořadu, který už viděla více než miliarda diváků po celém světě. „Neustále posouvám hranice seriálu dál, tentokrát více než kdy jindy,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Forbes.

V divočině se k němu přidají herci jako Natalie Portman, Ashton Kutcher, Florence Pugh, Simu Liu, Anthony Anderson nebo třeba komik a bývalý mariňák Rob Riggle. A vzhledem k tomu, že celebrity nejsou zpravidla zvyklé žít v divočině, je o zábavu postaráno.

Nebuďme na ně ale příliš tvrdí, jen málokdo má takovou odolnost jako nejslavnější televizní dobrodruh a bývalý voják elitních britských jednotek Bear Grylls. Zažil už všechno. Od nesnesitelných saharských veder po krutou sibiřskou zimu, přežil děsivé pády a zranění, která ho přivedla na pokraj smrti.

Nejznámější dobrodruh Bear Grylls | Foto: National Geographic

O to zajímavější však je, když se tyto dva světy střetnou. Když Grylls vezme herce z jejich luxusního prostředí na nehostinná místa a učí je klíčovým dovednostem pro přežití v rámci svého celosvětově populárního pořadu Running Wild with Bear Grylls: The Challenge.

Diváci si tuto show zamilovali. Jejich oblíbení herci se v ní náhle ocitnou tváří v tvář hrozícímu nebezpečí, se kterým se musí vypořádat bez pomoci speciálních efektů. Dlouhé chvíle putování přírodou je navíc často přimějí k upřímným zpovědím o jejich životech a útrapách, které museli během cesty na vrchol překonat.

Grylls ostatně tvrdí, že divočina v lidech probouzí jejich pravé já. Protože prý drsné podmínky strhnou veškeré masky a odhalují charakter člověka rychleji než cokoli jiného. Od roku 2014 natočil 57 dílů svého posledního pořadu, včetně nových šesti, které se nyní dostávají na televizní obrazovky kanálu National Geographic.

Premiéra sedmé řady je naplánována na 21. srpna. A že se máme na co těšit, potvrdil sám Bear Grylls v exkluzivním rozhovoru pro Forbes. Vystupování v médiích se přitom obvykle vyhýbá a rozhovory s novináři označuje za svou Achillovu patu. Pojďme na to.

Bear Grylls s oscarovou herečkou Natalií Portman v poušti Escalante v jižním Utahu. | Foto: National Geographic

Proslavil jste se sólovými dobrodružstvími, pak jste však začal brát na cesty do divočiny celebrity. Proč ta změna?

Na začátku jsme natočili mnoho dílů seriálu Man vs. Wild, což bylo sedm sérií o muži, který bojuje s přírodními živly na vlastní pěst. Nechápejte mě špatně, ten seriál bude vždycky velkou součástí mého života a měl jsem velké štěstí, že jsem ho mohl natáčet, navázat při něm přátelství na celý život a zažít nezapomenutelné zážitky.

Ale v poslední době si čím dál víc uvědomuji, že se mi náš pořad Running Wild líbí mnohem víc. Mám rád, když to není jen o mně a když mohu ostatním ukázat, jak úžasný je svět přírody. To mě opravdu naplňuje.

V čem je tato show ještě jiná?

Má mnohem delší životnost, je mnohotvárná, protože v každé epizodě s sebou beru jinou hvězdu a ukazuji divákům nová místa. Seznámím je s jejich příběhem a společně zažijeme něco nového.

Zároveň se tím rozšiřuje základna fanoušků našeho seriálu, protože se na něj pokaždé dívají jiní lidé a chtějí vidět, jak se jejich oblíbenec chová v divočině. Věřím, že je zajímavé, když vidí tvář celebrity jako nikdy předtím.

To může lákat diváky, ale co se na pořadu tolik líbí vám?

Mám to štěstí, že mohu vidět lidi, jak v přírodě objevují sami sebe, svou pravou podstatu. Pro většinu celebrit je to, co společně zažíváme, něco zcela nového, a tak získávají větší sebedůvěru a víru ve vlastní schopnosti. Ty rostou s každou minutou, kterou spolu strávíme v divočině.

Tato osobní proměna je podstatou celého seriálu, a to mě na něm baví nejvíc. Ale skutečnou hvězdou mé show je divočina, která nám ukazuje všechny své podoby a dělá za mě velkou část práce, když otevírá lidem oči a pomáhá jim zazářit.

Bear Grylls ve Skalistých horách v Kanadě zažil jedno z nejmrazivějších natáčení vůbec. | Foto: National Geographic

Pohled, který je třeba si zasloužit

Může vás divočina i po tolika letech překvapit?

Neexistuje jediný díl, kdy by mě divočina nepřekvapila. Příroda je zcela nepředvídatelná, a proto je taková i naše show. Můžete si naplánovat, že se někde zastavíte, uděláte si přestávku na odpočinek, ale netušíte, jak to váš host zvládne, nevíte, jestli bude pršet nebo sněžit, jak se zvedne hladina řeky nebo jestli nepřilákáte divoké zvíře.

To vše jsou neznámé proměnné. Proto si ani po tolika letech nemohu dovolit vypnout, musím být neustále ve střehu – tím spíš, když je se mnou někdo úplně nezkušený. Ale to je to, co mě na tomto seriálu baví.

A to samé mohu říct o svých hostech, protože ten lesk v jejich očích, ten pohled, který mají, když něco vidí poprvé, se nedá předstírat a nedá se koupit. Sláva ani peníze jim ho nepřinesou, musí si ho prostě zasloužit.

S Natalií Portman v kaňonech

S jakými výzvami jste se setkali při natáčení poslední řady seriálu?

V této sérii jsme natáčeli na opravdu extrémních místech, možná více než kdykoli předtím. Opravdu posouváme naše hranice dál a dál. Například s Natalií Portman (oscarovou herečkou, která v současné době ztvárňuje ženskou verzi Thora v nové filmové adaptaci komiksu od Marvelu, pozn. redakce) jsme se vydali slanit kaňon v horkém podnebí pouště Escalante v jižním Utahu.

Natalie byla úžasná, opravdu se chtěla dostat na hranici svých možností a přijala každou výzvu, kterou jsme před ni postavili. Přitom počasí bylo během natáčení neúprosné a během dne se oteplilo na více než 50 stupňů Celsia.

V takovém prostředí je prostor pro chyby minimální. Stačí udělat jedinou a můžete zaplatit nejvyšší cenu. Takže si musíte pomáhat, spolupracovat jako tým, a to je pro mě největší kouzlo pobytu v divočině s těmito celebritami.

Po boku slavného dobrodruha se v nejnovějším seriálu objeví herec Ashton Kutcher. | Foto: National Geographic

Nastal okamžik, kdy jste se s hvězdnými hosty ocitl v nebezpečí?

Musím zmínit natáčení se Simou Liu (kanadský herec čínského původu, který naposledy ztvárnil postavu superhrdiny Shang-Chi ve stejnojmenném filmu od Marvelu, pozn. redakce) ve Skalistých horách v Kanadě. Tohle byl nejmrazivější zážitek, jaký jsme za sedm sezon seriálu měli. Byla krutá zima, teploty hluboko pod nulou, krátké dny a dlouhé noci.

Do tváří nám foukal kousavý vítr, během natáčení neustále hrozily laviny a na některých místech jsme se brodili po pás čerstvě napadaným sněhem. Ale nesměli jsme se zastavit, v takových podmínkách se musíte pohybovat rychle.

Jak jste se s tím vypořádali?

Problémy nastaly ještě před natáčením. Když jsem den předtím obhlížel trasu z vrtulníku, vypadalo vše v pořádku, ale během jedné noci se situace výrazně změnila, když začalo hustě sněžit. Místní záchranné jednotky nám doporučily, abychom natáčení o několik dní odložili, ale náš nabitý program nám to nedovolil.

Nakonec jsme se rozhodli, že na začátku natáčení shodíme z vrtulníku několik bomb a sami spustíme laviny na nejrizikovějších úsecích, aby nás cestou nečekaně nezastihly. Improvizace je nezbytnou součástí naší práce.

Jak hollywoodský herec reagoval na toto drsné prostředí?

Simu byl úplný nováček, nezvyklý na tak divoké prostředí. Během pěti minut se mu třásly ruce zimou, ale upřímně řečeno, mně taky. A vidíte, na konci představení se jen v plavkách ponořil do ledového jezera, což je mimochodem technika, kterou týdny trénují i příslušníci armádních speciálních jednotek, aby ji zvládli. Museli jsme to udělat velmi rychle, měli jsme jen jeden pokus.

Snažíte se vyhledávat podobně náročné výzvy?

Možná jednou nebo dvakrát za sérii je zábavné jít do takových extrémů, ale je to spíš výjimka, většinou se to snažíme hvězdám ulehčit. Simu to však zvládl bravurně.

Nakonec mu naše cesta připomněla několik částí jeho života, v nichž se během krátké doby odehrálo mnoho změn. Jen díky roli superhrdiny Shang-Chiho se velmi rychle dostal z nuly na sto a podobně rychle se dostal i do našeho dobrodružství. Je to skvělý chlap!

Asthon chtěl posunout své hranice

Která celebrita z poslední série byla nejlépe připravena na přežití v divočině?

Ashton Kutcher (herec známý především ze sitcomů Těch sedmdesát a Dva a půl chlapa, pozn. redakce) přišel opravdu dobře připravený a odhodlaný zvládnout vše, co jsme pro něj měli připravené. Není to žádný začátečník, velkou část dětství strávil jako skaut, stejně jako já.

Vzal jsem ho do kostarické džungle, stejně jako herečku Florence Pugh (známou z filmu Malé ženy, za který byla také nominována na Oscara, pozn. redakce), a byla to pro něj velká zkušenost, jak zvládnout nebezpečí.

Měl však úžasné myšlení a během natáčení velmi upřímně vyprávěl o všem, čím si během své kariéry prošel a jak moc ho to změnilo. Přitom je nejen úspěšným hercem, ale také investorem.

Nepotřeboval se zviditelnit kvůli slávě nebo penězům, ale prostě chtěl posunout své hranice a vydat se do náročného a nebezpečného terénu. Šel si to vyzkoušet a na konci byl na sebe velmi pyšný. Setkání s ním pro mě bylo výjimečným zážitkem, moc si ho za to vážím.

V Bearově pořadu se objevil také kanadský herec, spisovatel a kaskadér Simu Liu. | Foto: National Geographic

Záložní řešení

Podle čeho vybíráte, kam danou celebritu vezmete? Přizpůsobujete natáčení jejich schopnostem, nebo se jim snažíte vytvořit zážitek na míru?

Ne, takhle to nefunguje. Dbáme však na to, aby naši hosté měli k místu natáčení dobrý přístup. Nikdo z nich se přece nechce několik hodin plahočit na natáčení, aby se pak zcela vyčerpal a vrátil se k náročnému pracovnímu týdnu. V úvahu bereme také extrémní počasí, náročnost terénu a dostupnost bezpečnostních a záchranných složek pro případ, že bychom potřebovali jejich pomoc.

Především se soustředíme na to, aby přírodní podmínky byly pro danou lokalitu „správné“, zejména teplota – musí to být pro celebritu výzva, abychom z ní dostali to nejlepší, ale zase se zbytečně nepředvádíme.

Vždycky vám to vyjde?

Ne. Někdy se ale stane něco nepředvídatelného a my musíme upravit plán natáčení, jako například u Simu Liu. Za ním jsme museli přijet do Kanady, protože měl problémy s vízy a velmi nabitý program.

Museli jsme se velmi rychle rozhodnout, jestli do toho půjdeme, protože jsme věděli, že natáčet v zimě na severu Kanady a s někým, kdo nikdy nešel do takových extrémů, bude nesmírně obtížné. My se však těmito překážkami nenecháme odradit.

Možná v deseti procentech případů se nám něco takového stane. To je v pořádku, ale musíme mít lepší plán a nesmíme zapomínat na různá záložní řešení. Je to také větší zátěž pro celý náš tým, který je skutečným a často nepřiznaným hrdinou mé show. Omezuje to také možnosti natáčení s hostem, protože stačí, aby si v těchto minusových teplotách sundal rukavici, a jste na hranici nebezpečí.

Nejde jen o podivné potraviny

Proslul jste i tím, že se nebojíte ochutnat nejrůznější nechutnosti, které by většina lidí do úst nedala. Řekněte nám, na čem jste si vy a vaši hosté pochutnali tentokrát…

Snědl jsem už dlouhý a bizarní seznam stále podivnějších nutričních doplňků, které můžeme v přírodě najít. Zejména v mých televizních začátcích šlo i o to, jaké hororové jídlo zase někde sním, ale v poslední době mám pocit, že jde spíš o to, co já a moji hosté zažijeme. I když při každém setkání tuší, že pravděpodobně ochutnají i něco nového a divného.

Poslední dobou se snažím jíst méně a méně a vystačím si s brouky, divokými vejci, rybami, ne s těmi nechutnostmi, které jsem konzumoval v začátcích. Ale přesto některé věci zaujmou i nyní.

Jaké to jsou?

Například Natalie Portman pila špinavou vodu, kterou jsme filtrovali přes moje šortky. Nedůvěřivě se mě ptala, jestli je to opravdu nutné. Jinak jsme chytili spoustu ryb, snědli nějaké úhoře, larvy, hnijící kaktusy… Ale už si to všechno nepamatuju, je to vždycky spontánní. Kolem něčeho projdeme, vezmeme to do ruky, sedneme si, popovídáme si, pochutnáme si a jdeme dál.

Televizní dobrodruh vzal do útrob kostarické džungle také britskou herečku nominovanou na Oscara Florence Pugh. Foto: National Geographic

Úleva a štěstí na konci expedice

Co vám při těchto dobrodružstvích přináší největší uspokojení?

To je dobrá otázka. Nejšťastnější jsem, když jsme na konci našeho dobrodružství všichni v bezpečí a zdraví. Protože jsem před každou naší cestou nervózní. Vždycky se může něco stát, musím být ve střehu, spoléhat na svou intuici a být neustále připraven improvizovat. Nevím, jaký bude můj host, zda si sedneme, co zažijeme.

Největší odměnou je pro mě výraz štěstí, který mají moji hosté vepsaný ve tváři, když vypneme kamery. Samozřejmě jsou rádi, že už je nic nekousne a nepíchne, že už si nemusí dávat pozor na nohy na každém metru.

Ale nejde jen o to. Zpočátku přicházeli nervózní, často plní pochybností a nevěděli, co mají očekávat. Na konci našeho dobrodružství jim oči září sebedůvěrou a hrdostí, že dokázali něco, o čem si nikdy nemysleli, že je možné. To, že překonali sami sebe a svůj strach – to se mi na tomto seriálu líbí nejvíc.

A ze všeho nejvíc miluji těch pár minut na konci naší cesty, kdy shodí batoh z ramen, obejmou celou posádku, vyskočí do vzduchu a křičí: „Dokázali jsme to, dokázali jsme to!“ To jsou ty kouzelné okamžiky, které si mohu vychutnat. A proto tuto práci dělám rád.

Nikdy se nevzdávat

Jaké je vaše životní motto?

Zrovna minulý týden (rozhovor byl veden na konci června, pozn. redakce) vyšla moje nová autobiografie, kterou jsem nikdy neplánoval nazvat jinak než Never Give Up (Nikdy se nevzdávej, pozn. redakce). Toto motto je vepsáno do všeho, co jsem v životě zažil, do všech mých zkušeností, omylů a neúspěchů.

Lidé často zapomínají na těžkosti, kterým v životě čelili, a chtějí si pamatovat jen to dobré. Ale myslím, že většinu mého života a práce lze shrnout tím, že jsem se nevzdal, i když to se mnou vypadalo všelijak. A přesně to se snažím vštěpovat každý den svým třem synům.

Říkám jim: „Nemusíte být nejsilnější, nejchytřejší, ani v nejlepším týmu. Jen musíte být ti, kteří se nikdy nevzdávají.“ Přesně tak to funguje, když chcete v životě vyhrát. Nejdále dojdou ti nejodhodlanější. To je moje životní mantra, kterou se řídím.

Jste spoluautorem více než 95 knih a prodal jste zhruba 15 milionů výtisků. Řekněte nám, jaká je vaše tvůrčí rutina?

Psaní je pro mě výzvou, protože aby bylo dobré, musí být osobní a musí trochu bolet, abyste ta slova dostali z duše. Přál bych si ten luxus, abych mohl na pár týdnů zmizet a soustředit se na psaní. Ale já nemůžu, mám rodinu a přísný natáčecí plán.

Protože často létám na dlouhé lety, nedělám během nich nic jiného, než píšu a snažím se tak rozumně využít čas. Každý den napíšu alespoň pár řádků, dokonce i teď pracuji na nové knize.

Procestoval jste celý svět a máte za sebou kariéru elitního britského vojáka. Jak vnímáte ruskou invazi na Ukrajinu?

Nechci se tomuto tématu vyhýbat, protože to, co se teď ve světě děje, je skutečná tragédie, která se týká každého z nás. Mohu jen s obdivem a úctou sledovat hrdinství a odvahu ukrajinského lidu, který čelí neuvěřitelným zvěrstvům. Modleme se, aby se svět sjednotil proti jakémukoli režimu, který se rozhodne zmocnit suverénní, svobodné a demokratické země.

Princ, který jedl mravence

Loni jste osmiletému britskému princi Georgovi dal ochutnat jeho prvního mravence, za což jste si vysloužil spoustu kritiky. Co si o tom myslíte?

Byl to zcela spontánní okamžik, který se stal sám od sebe. Po závodě jachet s princem Williamem a vévodkyní z Cambridge jsme si ještě společně vychutnávali čaj, když mě přišel pozdravit princ George. Šel jsem k němu a před námi zrovna přecházelo přes silnici několik mravenců, tak jsem se ho zeptal: „Už jsi někdy ochutnal mravence?“

Vzpomínám si, jak se mu překvapením rozšířily oči, a v tu chvíli jsem věděl, že máme šanci zažít spolu něco výjimečného. Vždyť na prvního mravence, kterého sníte, nemůžete zapomenout! Doufejme, že si na tuto krásnou událost někdy v životě vzpomene.

Kterého člena britské královské rodiny byste chtěli vzít s sebou na jedno z vašich dobrodružství?

Jsem velkým fanouškem celé královské rodiny, chovám k nim obdiv a úctu ve všem, co dělají. Velmi si například vážím toho, co vévodkyně z Cambridge dělá pro britský skauting, jak moc nás podporuje. Bylo by mi ctí vzít některého z nich s sebou do divočiny a jsem si jistý, že ten čas ještě přijde.

Bear Grylls (48)

Edward Michael Grylls, kterému se od dětství přezdívá Bear, je dobrodruh v pravém slova smyslu. Bývalý voják britské elitní jednotky SAS 21 si v roce 1996 při nezdařeném seskoku padákem v Zambii zlomil tři obratle a hrozilo, že se už nikdy nepostaví na nohy. V té době mu bylo pouhých jednadvacet let. Slíbil, že až se uzdraví, vyleze na Mount Everest – o dva roky později se mu to podařilo a zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů jako jeden z nejmladších horolezců, kteří v té době zdolali nejvyšší horu světa.

Později přivedl na televizní obrazovky hit stanice Discovery Channel pořad Man vs. Wild. V letech 2006–2011 natočil celkem 77 epizod. Cílem pořadu bylo ukázat taktiku přežití v různých extrémních oblastech světa. Grylls v každé epizodě předváděl působivou škálu dovedností a kaskadérských kousků: od lezení po skalách, seskoků padákem z vrtulníků, balonů a letadel, paraglidingu až po zápas s aligátory.

Přestože některé části pořadu byly médii kritizovány za přílišnou dramatičnost nebo postprodukci, obecně měly velký úspěch. Pořad se dokonce stal jedním z nejsledovanějších na celém světě, podle odhadů ho vidělo na 1,2 miliardy diváků. V roce 2010 získal také nominaci na televizní cenu Emmy. Později se Grylls proslavil mírnější verzí pořadu s názvem Running Wild with Bear Grylls, ve kterém s sebou do divočiny bere celebrity.