Původně to měl být jen pokus, jak na pár měsíců oživit odepsanou pražskou Florenc. Kulinářský koncept Manifesto se ale osvědčil natolik, že jeho tvůrci otevřeli v Praze další pobočky a teď – i díky pandemii – udělali velký krok za hranice Česka. První stanice? Berlín.

Nikdy nepracuj za barem, slýchal často Martin Barry od svých rodičů. Na dobře míněnou radu dlouho dával a bary znal jen coby zákazník. Před pár lety se ale tenhle krajinářský architekt pustil se svou ženou Hollie Lin do velké dobrodružné cesty, při které se dostal i na druhou stranu baru. Mnoha barů a restaurací, obrazně řečeno. 

Představte si velký, opravdu velký kruh, kolem kterého mohou postávat desítky lidí. Tohle je bar Soot, srdce nového Manifesta. Jeho strůjce, Martin Barry, rodilý Newyorčan, který žije už přes deset let v Praze, tudy provádí první hosty a nadšeně jim představuje největší food hub v Evropě.

Mluví o tom, kde je jaký podnik, jaký je jeho příběh, co je k mání naproti, kde bude živá hudba, ukazuje, kde si můžou hrát děti, kam zajít na víno a kde vaří nejlepší jídlo žena ze Severní Koreje. 

O kousek dál je impozantní věž složená z desítky pivních tanků, připomínka českého původu Manifesta. 

Jsme v centru Berlína, na prestižním Potsdamer Platzu, kde Martin Barry a Hollie Lin na konci ledna otevřeli nový kulinářský koncept Manifesto, a byť Barry sám za barem ani teď nepracuje, v gastroscéně si připsal zářez jako málokdo.

Uprostřed německé metropole, na dvou patrech a víc než čtyřech tisících metrech čtverečních, s dvacítkou zapojených podniků vznikl streetfoodový koncept pro téměř tisíc. Ambice?

Změnit opomíjenou část města a slušně při tom vydělat. Investice? Třináct milionů eur. Konečná? Ani omylem. Tohle má být teprve začátek velké jízdy Manifesta do světa.

Celé to přitom začalo jako pop-up na pražské Florenci. Ta má přes své jméno k romantice italské Florencie na míle daleko.

Forbes Digital Premium