Seděli jsme na ní všichni. Klasická parková lavička s betonovýma nohama byla jistě pro mnohé svědkem prvního potažení z cigarety, randění i záškoláctví a s hlubokým oddychem jsme na ni usedli i po dlouhém pracovním dni. Tradiční lavička Forma ale zestárla a její výrobce mmcité se rozhodl ji omladit. Ke spolupráci si přizval známé studio Vrtiška a Žák.

Duo, které se na designérské scéně pohybuje více než deset let, tak z nehezkého a přehlíženého sezení vytvořilo lavičku jednoduchou, rafinovanou, s jemnými detaily a zaoblenou podnoží.

„Laik si možná řekne – lavička na dvou nohách, to není nic složitého – ale udělat ji tak, aby měla jiný estetický názor, to není vůbec snadné,“ vysvětluje přístup k dílu Roman Vrtiška. 

„Odjakživa jsem si při pohledu na Formu říkal – na ni nešikovně upadnout, tak to nebude nic hezkého. Proto jsme se s kolegou Vladimírem Žákem chtěli vymezit proti původním ostře řezaným formám a využili organické tvarosloví,“ objasňuje Vrtiška. „Navíc jsme při výrobě lavičky chtěli využít technologii lití betonu, díky němuž si můžete dovolit jakýkoliv tvar.“

Nakonec vznikla ucelená kolekce venkovního sezení, která čítá několik modelů. V parcích a na veřejných prostranstvích bude možné usednout na novou Reformu v podobě klasické rovné lavičky s betonovými podnožemi, s dřevěným opěradlem i bez opěradla, na modul sestavený do dlouhých řad, oblouků nebo kruhů, či dokonce jen na dřevěný sedák umístěný na zídce.

„Až Reformu uvidíte naživo, určitě si všimnete propracovaných detailů – fazet u země, které lavičku opticky zvedají, ošetření hran nebo detail v navázání prken,“ upozorňuje na drobnosti Vrtiška.

Lavička je o to výraznější, že během března získala prestižní ocenění Red Dot. Zaujala také akademiky udělující ceny Czech Grand Design a právě Reforma byla jedním z produktů, který vyslal designérské duo Vrtiška a Žák do finále utkání o významnou cenu. Tu si nakonec odnesli nejen v kategorii Designér roku, ale i Absolutní vítěz za rok 2021. 

Mají tvůrci konkrétní místo, kde by rádi svou lavičku umístili a posadili se na ni? „Na místě nám nezáleží,“ svěřuje se Roman Vrtiška.

„Nejkrásnější je vidět, že naše produkty jsou pro lidi automatické, že nejsou jen pro vyvolené, kteří si je mohou finančně dovolit. Když navrhnete sedačku, uvidíte ji leda u někoho v obýváku nebo v kanceláři, ale naši lavičku můžete i díky mmcité potkat téměř po celém světě,“ říká Vrtiška na adresu firmy, kterou v roce 1994 založil David Karásek s tehdejším kolegou Radkem Hegmonem. 

Lavička Reforma je již třetím projektem, který studio Vrtiška a Žák se společností mmcité vytvořili. V portfoliu mají již lavičku Limpido z ocelových prutů a sezení Sinus z ocelového plechu, které je možné umístit místo stromových mříží. Známá firma se specializuje na výrobu městského mobiliáře, od městských laviček přes stojany na kola po odpadkové koše a přístřešky. A vybavuje nejen jimi nejen česká města. Mobiliář od české firmy z Bílovic stojí v Paříži, Londýně, Dubaji i na vrcholu Mont Blanc. 

Autorka je redaktorkou magazínu Esprit LN.