Měla to být velká seriálová událost –⁠ a další speciální moment pro fanoušky Star Wars. The Book of Boba Fett, druhý hraný seriál z galaxie Hvězdných válek, měl premiéru na konci minulého roku a poslední, sedmý díl se vysílal tento týden.

Jenže přijetí bylo lehce rozpačité. Hlavní hrdina Boba Fett, nájemný lovec v nové roli jakéhosi vesmírného mafiánského bosse, se ukázal jako nevýrazný. První čtyři epizody vyprávějící jeho příběh od domnělé smrti ve filmové epizodě šest byly povětšinou šedivé, s tu a tam zajímavým nápadem či povedenou akční scénou, ale ničím výjimečné.

Pak se situace zlepšila. Pátý díl byl jednoznačně nejlepší a obstojí i sám o sobě jako krátký film. Od něj už seriál plynul do očekávaně akčního finále. Problém však je v tom, že po celou dobu tak úplně neobhájil svoji existenci. Příběh Boby Fetta není nijak zvlášť poutavý a jeho představitel Temuera Morrison s odňatou přilbou ztrácí kus charismatu.

Nad průměr vytahují seriál návraty oblíbených postav z předchozího seriálu Mandalorian, které si pro sebe takřka uzurpují celou show, což je z hlediska zábavnosti v pořádku, jen to v seriálu nazvaném The Book of Boba Fett tak úplně nesedí. I s vědomím, že jde o spin-off již zmíněného Mandaloriana.

Je ale třeba ocenit důraz na westernovou atmosféru, která je ze seriálu cítit ještě víc než z Mandaloriana a přináší zase trochu jiný pohled na dobře známý fikční vesmír. Vyloženě zazářily i některé vedlejší postavy, například tatooinský šerif v podání Timothyho Olyphanta nebo prostořeká mechanička ztvárněná Amy Sedaris.

A teď to nejdůležitější: čísla. O ta tu ve finále běží a ta u kanálu Disney+, na němž se seriál vysílal, vylétla nahoru. Za uplynulé čtvrtletí, během něhož se stihla premiéra The Book of Boba Fett a zároveň došel do finiše marvelovský vánoční Hawkeye, si Disney+ připsalo 11,8 milionu předplatitelů, což je výrazný nárůst.

Minulé čtvrtletí to byly pouhé dva miliony a predikce tentokrát hlásaly i s přihlédnutím k silným premiérám přírůstek „jenom“ 7,3 milionu.

Celkově za uplynulý rok vzrostlo Disney+ o 37 procent, z 94,9 milionu předplatitelů na konci roku 2020 na nynějších 129,8 milionu. A to stále není v mnoha zemích světa včetně Česka, kde by se mělo objevit letos v létě, dostupné…

Silná kombinace Star Wars a Marvelu zkrátka nese ovoce a konkurence musí mít trochu nahnáno. Netflix za loňský rok připsal jen patnáct milionů předplatitelů, nejméně od roku 2015, a před investory uznal, že kvůli silné konkurenci očekává i nadále pomalejší růst. S 221,8 milionu předplatitelů zatím stále suverénně mezi streamovacími službami vede. Ale jak ještě dlouho?