Z obrovské terasy je výhled na malostranské střechy a panorama Prahy, z okna pokoje lze pozorovat život na Hradčanském náměstí a večeři si můžete vychutnat na zahradě obklopené historickými zdmi, které rostly v době, kdy se na Staroměstském náměstí stínaly hlavy sedmadvaceti českých pánů.

A teď to nejlepší. Za noc tady zaplatíte tři stovky.

Zatím všechno zn. ideál, takže teď ta horší zpráva. Abyste se v klášteře pár desítek kroků od Pražského hradu mohli ubytovat, je potřeba, abyste se ocitli v karanténě.

Připravených je třináct pokojů s vlastní koupelnou a toaletou, pohodlnou postelí, stolem, židlí, skříní, rychlovarnou konvicí a sadou nádobí. Nezapomenutelný výhled z většiny z nich je jako bonus.

Tohle všechno se lidem, kteří se v karanténě ocitli, rozhodl nabídnout Řád bosých karmelitánů, kteří v klášteře letos v březnu vystřídali karmelitky – sestry se po letech příprav odstěhovaly do nového domova v Drastech u Prahy.

Do té doby veřejnosti zcela nepřístupný objekt se tak hlavně prostřednictvím mnoha veřejně přístupných akcí zcela otevřel lidem. Znovu ho zavřel až covid-19.

„Primárně jsme tuto nabídku připravili pro ty, kteří se dostanou do karantény nařízením hygieny. Třeba ještě čekají na testy, takže neví, co se bude dít,“ vysvětluje převor kláštera Petr Glogar.

„Anebo třeba pro ty, kteří tuší, že by mohli být nakažení, a ještě než se dozví výsledek testu, karanténu si preventivně naordinují sami. Aby předešli stresu, že doma nakazí členy rodiny, mohou přijít sem a ubytovat se u nás.“

Zároveň je ale potřeba vědět, že klášter nemá nahrazovat nemocnici. „Pokud má někdo příznaky covidu-19, nebo je mu prostě jinak špatně, klášter není tím nejlepším místem pro marodění,“ dodává převor, protože zajistit ošetřování není v jeho silách. Kromě dvou studentů totiž celý areál dnes označovaný jako Fortna obývá sám.

Kdo nabídky Řádu bosých karmelitánů využije, musí počítat s tím, že přístup do společných prostor kláštera, které se budou pravidelně dezinfikovat, bude mít povolený, ale omezený. Například na terase bude moci být v jednu chvíli pouze jeden ubytovaný. Nebude také možné se potkávat s dalšími lidmi a obejít se budete muset bez návštěv.

Dít se nebude ani žádné velké vyvařování, protože společnou kuchyň nelze používat. Je tak potřeba se spolehnout na přinesené trvanlivé potraviny nebo na donáškové služby. Ty jídlo přivezou ke dveřím kláštera, kde si ho převezme převor, který ho následně doručí až do pokoje.

Nějaké tipy, co si objednat, bychom pro vás měli. Tady má klášterní karanténa zkrátka jistou nevýhodu. Na druhou stranu se dá na dvoře Fortny třeba zadarmo zaparkovat – v dané lokalitě doslova zázrak.

A když už být někde zavřený, proč nevyužít nabídku místa, které má v odříznutí se od světa několikasetletou tradici? Vezměte si s sebou knížky, které vám měsíce leží doma a čekají, až na ně někdy přijde čas, přibalte sluchátka a začněte konečně používat předplatné Spotify.

Nebo si prostě pár dnů užívejte pobyt v tichu na místě, kam by vás ještě před chvílí nikdy nenapadlo vkročit.