Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je naše nová rubrika Branky, body, dolary.

Mistrovství Evropy za jüany

Na fotbalovém šampionátu už dost možná nepadne gól tak krásný, jaký vystřihl v pondělním zápase proti Skotsku český útočník Patrik Schick – a zároveň ho nejspíš už nikdo nevystihne lépe než kolega Filip Saiver, který o této spektakulární trefě napsal, že byla „nádherná a nečekaná jako náhlá láska“.

City jsou jedna věc, peníze druhá. Turnaj je ohromný byznys a letos vzduchem létají jüany. Nejde si totiž nevšimnout, jak moc mistrovství Evropy sponzorují neevropské firmy, k čínské pětici obrů Alipay, Hisense, TikTok, Antchain a Vivo se dále přidávají třeba Qatar Airways či americké klasiky Coca-Cola a IMG.

Vliv nejlidnatější země světa je zásadní, na což se lze dívat ze dvou úhlů. Čína platí, má na to sílu i peníze a získává tím další PR, zároveň se ale pořád neobejde bez produktu, který vzniká v Evropě.

Ať jsou nové časy jakékoli, starý kontinent generuje pořád ten nejlepší fotbal a sledují ho po celé planetě, přičemž Asie platí ze jeden z fotbalově nejvášnivějších kontinentů. Proto třeba vlastník Alipay, jímž je čínský tycoon Jack Ma, podle médií zaplatil za smlouvu pro toto a příští Euro v roce 2024 zhruba 230 milionů dolarů.

Vypadá to celé na win-win situaci, fotbalová viditelnost se vyplácí. Třeba čínský výrobce elektroniky Hisense tvrdí, že meziročně navýšil své evropské prodeje o horentních 113 procent a v Polsku a Francii, které označuje za klíčové země, dokonce o 355, respektive o 185 procent.

Money Talks: Djokovič je jednička

Zatímco o kráse Schickova gólu ani o rostoucí čínské síle není pochyb, teď přichází téma, o němž se lze zábavně dohadovat dlouhé hodiny, a to bez jasného výsledku. Kdo je nejlepší tenista dějin? Adepti jsou tři a v závorce je počet grandslamových titulů, což platí za hlavní měřítko úspěchu: švýcarský elegán Roger Federer (20), španělský galejník Rafael Nadal (20) a srbský všeuměl Novak Djokovič (19).

Djokovič do hry vstupuje čím dál hlasitěji, ostatně o víkendu triumfoval na Roland Garros, v Nadalově antukovém království. A hlavně je tu prosté a úderné Money Talks. Protože u žebříčku vydělaných prize money se muž zvaný Djoker musí smát doširoka jako ona postava z Batmana: 1. Djokovič 148 milionů dolarů, 2. Federer 130 milionů dolarů, 3. Nadal 124 milionů dolarů.

Čím to je? Djokovič je mimo jiné rekordmanem v titulech z akcí ATP Masters 1000, což je druhá nejprestižnější a skvěle placená kategorie. A hlavně je z tria tenisových polobohů nejmladší a peníze vkládané do tohoto sportu neustále rostou.

Proto se třeba v Top 10 celých dějin tenisu stále drží na krásném 9. místě Tomáš Berdych s částkou 29 491 328 dolarů. Berdych nikdy vysněný grandslam nedobyl, přesto vydělal za kariéru na turnajích v absolutní sumě o dost víc než ikony Boris Becker (25 milionů), Ivan Lendl (21 milionů) či Jim Courier (14 milionů). Kompletní pořadí najdete zde.

Přepište žebříček, Krejčí bude vyšívat levněji

Pro lidi, kteří sport tolik nesledují, muselo být jeho jméno v každoročním forbesím žebříčku nejlépe placených sportovců Česka docela překvapivé. I loni ostatně hokejista David Krejčí s příjmem 167 milionů dolarů obsadil čtvrté místo.

David kdo? Krejčímu se vyhnuly zlaté časy české reprezentace, proto nemá v domovině takové renomé jako za Atlantikem. Krejčí je vynikající centr, příkladný univerzál, borec ceněný za to, že si nejlepší výkony nechává na nejdůležitější pasáže roku; je ztělesněním toho, že zdánlivý protimluv „nenápadná hvězda“ v praxi existuje.

I proto mu Boston Bruins, kde tráví celou kariéru v NHL, před šesti lety dali skvělý kontrakt na 43,5 milionu dolarů, tehdejším kurzem přes miliardu korun. Jenže teď, když smlouva vypršela, Krejčí sám přiznal: „Ta příští nebude o penězích.“

NHL je totiž Young Man’s League, Krejčímu už bylo 35 let a navíc prestižní hokejovou soutěž sevřel koronavirus. V lize fungují platové stropy, tedy maximální možná částka, kterou může tým vydat na gáže. Ta se dřív pravidelně zvyšovala, ale kvůli pandemickým ztrátám zamrzla na sumě 81,5 milionu dolarů.

V zámoří se spíš šetří a český mistr Krejčí bude muset na ledě svoje finesy vyšívat za výrazně nižší sumu – letos v srpnu ho ještě v našem žebříčku najdete vysoko, za rok bude hůř.

Srdcovka na konec: Halíře jsou víc než talíře

Fotbalem jsme začali, fotbalem skončíme. Na Euru už dost možná nepadne hezčí gól než ten od Schicka – a zároveň už teď známe vítěze, ať už to v dalších týdnech dopadne jakkoli. Je jím Dán Christian Eriksen, který zkolaboval v průběhu sobotního duelu s Finskem a žije jen díky tomu, že jeho srdce zachránil včasný zásah lékařů a hlavně přítomný defibrilátor.

Vida, fotbal je divoký tanec miliard, a přitom u toho nejpodstatnějšího nakonec platí, že halíře jsou víc než talíře. Podle těch, kteří hodlají peticí donutit anglickou federaci ke koupi defibrilátorů na každý stadion, lze ten správný pořídit zhruba od 800 do 2500 liber, což by při nejlevnější variantě znamenalo částku kolem 25 tisíc korun.

Alipay a spol. můžou dávat, kolik chtějí, Eriksenův život ale zachránil přístroj, jehož cena je oproti sponzoringu čínských firem zlomková.