Jeden gól dal hlavou a druhý byl tak nádherný, až se zastavil dech. Nádherný a nečekaný jako náhlá láska. Je nejspíš přípustné básnit o brance z pětačtyřiceti metrů, kterou český fotbalový útočník uzavřel výhru národního týmu v premiéře na letošním mistrovství Evropy.

Už jen proto, že v historii Eura se nikdo z větší dálky netrefil, minimálně od roku 1980, kdy se tento údaj začal měřit.

Česko hlavně díky Schickově představení zvítězilo 2:0 nad domácím Skotskem. Kolem útočníka je nyní právem rušno, ale ne že by kolem něj byl v minulosti klid. Jestliže nyní po jeho výkonu někdo radostí tančil na stole, pak se před časem našel člověk, který kvůli Schickovi na stůl vyskočil a vztekle na něm dupal. A křičel.

„Říkal jsem, že to takhle dopadne!“ vztekal se Massimo Ferrero, vlastník fotbalové Sampdorie Janov a svědkem jeho běsnění byl Schickův agent Pavel Paska. „Byl jako čertík,“ vzpomínal Paska pro vydání magazínu Forbes z loňského září.

O co šlo? Když Schickův talent přerostl Sampdorii a byl čas jít za lepším, přes úžasně se rozjíždějící kariéru padla závora. Připravený kontrakt s Juventusem Turín, kde po ofenzivním hráči toužil jeho krajan a nyní jeden ze šéfů klubu Pavel Nedvěd, zhatila zdravotní prohlídka odhalující údajné problémy se srdcem.

Schick i Paska se ocitli ve velmi nepříjemné situaci. Ferrero zuřil, fanoušci Sampdorie už českého fotbalistu zpátky nechtěli, takřka bezvýchodný pat zažehnal nový test – srdce bylo v pořádku.

Paska a Schick společně nečelili prekérním okolnostem poprvé. Agent kupříkladu ještě v české lize útočníkovi poradil, aby nepřistoupil na prodloužení smlouvy se Spartou, v jejímž rámci se mu zvedla mzda z 35 na 45 tisíc. Místo nabízeného hostování v Bohemians či Budějovicích mu zařídil překvapivé angažmá v Sampdorii.

Sparta za fotbalistu brala čtyři miliony eur, což bylo nečekané: Schick měl za sebou pár utkání v české lize.

Tehdy vše dobře dopadlo a happy end přišel i v Sampdorii, byť nikoli v souvislosti s Juventusem. Schick se za 1,1 miliardy korun stěhoval do AS Řím, což z něj udělalo druhého nejdražšího českého hráče všech dob, právě za Nedvědem. V současnosti je nejdražším tuzemským aktivním fotbalistou.

Před letošní sezonou přestoupil Schick z Říma za přibližně 700 milionů do německého Leverkusenu, když předtím hostoval v Lipsku, kde dal ve dvaadvaceti zápasech deset gólů. Za Leverkusen pak pětadvacetiletý útočník skóroval v devětadvaceti utkáních devětkrát.

Schickovo jméno se poslední roky objevuje i v našem žebříčku nejlépe placených českých sportovců. Roční výdělek bezmála devadesát milionů korun ho loni zařadil na devátou příčku, o níž se nejvýdělečnější tuzemský fotbalista dělil s basketbalistou Janem Veselým.

Pavlu Paskovi se blýskají oči, když mluví o zlomení Nedvědova rekordu: za legendárního českého záložníka před dvaceti lety zaplatil Juventus římskému Laziu 1,6 miliardy korun.

Kdo ví, zda se to povede. V zápase se Skotskem ovšem Patrik Schick tuhle naději rozhodně nezkazil.