skip to main content

Čapí, čapí, čapí… Čapí hnízdo dohání Babiše potřetí. Zasáhne prezident?

2 minuty čtení

Obvinění, zproštění obvinění a opětovné obvinění. Trable premiéra a čtvrtého nejbohatšího Čecha Andreje Babiše ohledně dotace na farmu Čapí hnízdo nekončí. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vrátil pražskému státnímu zastupitelství kauzu Čapí hnízdo. Chce, aby trestní stíhání pokračovalo u Andreje Babiše a Jany Mayerové. Další čtyři lidé z případu zůstávají zproštěni obvinění. Jde o členy Babišovy rodiny.

Andrej Babiš mohl slavit v půlce září, kdy trestní stíhání jeho i dalších v případu zastavilo pražské městské státní zastupitelství. To, že bylo toto rozhodnutí nejvyšším státním zástupcem teď částečně zrušeno, pochopitelně neznamená, že bude premiér nakonec obžalován.

Reklama

Navíc se do celé kauzy může vložit také prezident Miloš Zeman, který to už dříve avizoval s tím, že kdyby bylo pravomocně zastavené stíhání obnoveno, rozhodl by o takzvané abolici pro Babiše. Vyjádřit se má ve čtvrtek večer. Je otázkou, jak by se potom zachoval Andrej Babiš, který byl dříve k tomuto výroku prezidenta velmi opatrný. Každopádně by to znamenalo významně podanou pomocnou ruku z Hradu.

Aby adrenalinu pro Andreje Babiše nebylo v posledních dnech málo, Evropská komise doručila finální verzi auditu zkoumajícího jeho střet zájmů kvůli rozhodování v politice a zároveň nepřímému ovládání holdingu Agrofert přes svěřenské fondy. Audit střet zájmů potvrdil a Česku hrozí, že bude muset vracet dotace vyplacené Agrofertu po únoru 2017.

„Nemohu mít střet zájmů, vy jste udělali zákon proti Babišovi a Babiš podle něj postupoval. Tak o čem se bavíme. Je účelový zákon, který popírá má základní lidská práva vlastnit a angažovat se ve věcech veřejných a bojovat za české zájmy,“ uvedl ve středu Babiš na poslaneckém evropském výboru s tím, že poslanci nehájí zájmy České republiky. Ministerstvo pro místní rozvoj má šedesát dní na vypracování odpovědi od okamžiku, kdy mu bude doručen oficiální překlad.

Reklama
Reklama
Reklama