Největší akce v historii Forbesu ve středu naplnila Holešovickou tržnici v Praze životem a inspirací. Na čtyřech pódiích Business Festu se představilo 120 vystupujících a poslechnout si je přišlo téměř čtyři tisíce hostů. Pojďte se podívat, co zaznělo.

18:01 – Markus Krug, režisér

Režisér Markus Krug už dekádu bourá český internet při práci na projektech s Jankem Rubešem, Kazmou a naposledy s Mikýřem. Globálně ho proslavilo natáčení videa pro Red Bull, kdy nechal monopost formule 1 projíždět po ikonických místech Česka a Slovenska včetně Karlova mostu. V poslední době je podepsaný pod televizní soutěžní hrou s prvky reality show Zrádci.

Krug se dlouhodobě snaží prorazit v zahraničí. Jeho vysněným cílem jsou Spojené státy, kam se plánoval přesunout, na čemž profesně i administrativně poslední roky usilovně pracoval. „Byl to můj velký sen. Ale asi jste viděli zprávy, takže jste viděli, že na to teď není ideální čas. Ani filmařská branže tam teď nevzkvétá,“ poznamenal na Forbes Business Festu.

17:54 – Petr Čech, bývalý fotbalista a podnikatel

Jeden z globálně nejznámějších Čechů představil na Forbes Business Festu svoji další kariérní fázi: fotbalová legenda Petr Čech totiž spouští byznysový projekt GLOW21, platformu zaměřenou na leadership, růst či vítěznou mentalitu. To má od muže, který vyhrál fotbalovou Ligu mistrů a dostal se do pater zapovězených naprosté většině smrtelníků, váhu. „Nechci být jen dobrý a zaujmout pár lidí. Chci, aby ten projekt byl nejlepší verzí sama sebe,“ řekl Čech se svou klasickou ambiciózností, díky níž se stal ikonou nejrozšířenějšího sportu na planetě.

17:34 – Ondřej Novotný, spoluzakladatel Oktagon MMA

„Byznys je křehký, může se stát, že se zhroutí, ale nemám z toho strach. Strachu musíš čelit. Jinak tě brzdí v dobrodružstvích, která v životě chci zažívat.“ Tohle jsou slova, jimiž spoluzakladatel Oktagon MMA Ondřej Novotný přibližoval novou identitu své bojové organizace se sloganem Face Your Fear.

Na pódiu, z nějž svými výroky bavil přeplněnou halu Holešovické tržnice, mluvil moderátor populární reality show Survivor a strůjce několika úspěšných podcastů také o sobotním – znovu téměř vyprodaném – turnaji na fotbalovém stadionu v Edenu, o dalším plánovaném projektu zaměřeném na děti i o tom, jak chce svou zarputilostí dokázat, aby Němci přijali za své heslo Make Germany Great Again.

17:21 – Yemi A.D., umělec

O tom, jak pohyb mění naši perspektivu a jak souvisí se svobodou, mluvil tanečník, choreograf a kreativní producent Yemi A.D. „Pohyb skrývá svobodu a svoboda je důležitá pro to, aby život vzkvétal. Když se řekne svoboda, jako první mě napadne boj,“ říkal muž, který se narodil na začátku 80. let do komunistického Československa. Z libereckého paneláku se mu povedlo dobýt americký showbyznys a nevzdává se ani svého snu dostat se do vesmíru.

Právě dívat se nahoru, nikoli dolů, je tím, co doporučuje. A i proto vytvořil organizaci Moonshot Platform, která pomáhá spojovat mladé lidi a během tří let už se k ní připojili lidé ze 112 zemí světa. „Náš cíl je umožnit mladým, aby se podíleli na tvorbě budoucnosti. Aby se už v mladém věku mohli připravit na to, že budou novými lídry. Novými typy lídrů,“ řekl Yemi A.D.

17:10 – Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny

Zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková je zvyklá, že jí lidé říkají, jak dělá všechno špatně. Stejně jako se nenechala odradit, když stavěla Zásilkovnu, si jde za svým i teď, když buduje rodinnou investiční společnost JSK Investments. „Teď za mnou zase chodí lidi a ťukají si na čelo, že nemůžu dělat všechno. Ale když se chce, tak to jde. Je to strašně těžký, ale strašně mě to baví,“ řekla Simona Kijonková, která chce mít ve správě deset miliard.

Už teď investovala do nižších desítek společností. Zajímají ji primárně věci, které mají pozitivní dopad. A všem vzkázala, ať hlavně dělají to, co mají rádi a co je baví. To je motor, který pohání i ji.

info Foto Martin Svoboda
Simona Kijonková | Foto Martin Svoboda
16:50 – Václav Dejčmar, investor

Investor Václav Dejčmar chodí světem a představuje si u toho, že žijeme v simulaci. Neví, zda tomu tak skutečně je, ale je to podle něj velice užitečný myšlenkový koncept. Například proto, že spoustu současného světového dění je velice těžké uchopit rozumem. „Je to bizár, co by šel vysvětlit právě simulací, která by měla být z podstaty věci zábavná,“ říká.

Přesto by se to se simulacemi nemělo přehánět. Lidé si totiž podle Dejčmara vytvářejí další zbytečné simulace v momentech, kdy zrovna nedělají nic. „Když nic neděláme, tak přemýšlíme o minulosti a bojíme se budoucnosti. Své strachy vydáváme za realitu, koncepty vydáváme za pravdu a stresujeme se,“ uvádí investor.

Klíčem, jak ovládnout tento stres, je podle něj „aktivní přítomnost v daném okamžiku“, které lze dosáhnout například meditací. Oproštění od obav z budoucnosti i stresu z minulosti má Dejčmar za důležitou kompetenci pro moderního člověka. „Pak si uchováte duševní zdraví i v časech naprostého chaosu a nejistoty, do kterých míříme,“ tvrdí Dejčmar.

 

info Foto Martin Svoboda
Václav Dejčmar | Foto Martin Svoboda
16:45 – Jakub Havrlant, Rockaway

Investiční společnost Rockaway je na začátku druhé desetiletky. A její zakladatel Jakub Havrlant na pódiu Forbes Business Festu v pražských Holešovicích hlásí nástup druhé byznysové mízy. „Poslední dva roky jsem se dost trápil s tím, jak pro Rockaway nadefinovat budoucnost. Jak využít to, co jsme udělali,“ říká founder, který se kromě jiného rozhodl svoji firmu víc otevřít externím investorům.

„Je to něco, co děláme od začátku. Teď to ale mnohem víc standardizujeme. Stavíme asset management, což znamená profesionálního investora, který pracuje se svým a cizím kapitálem. Tam jsme na začátku. Máme super start, ale když vidím globální konkurenční trh, je tam pro nás spousta prostoru, kde se můžeme posunout,“ dodává Havrlant.

16:23 – Jan Barta, investor, Pale Fire Capital

Investor Jan Barta vzpomíná. Byl rok 2021 a česká investiční společnost Pale Fire Capital s Bartou v čele se rozhodla koupit první balík akcií americké společnosti Groupon. A nebyl to nákup jediný. V průběhu let Češi v několika transakcích investovali odhadem tři miliardy korun a s podílem 25,6 procenta se stali největším akcionářem firmy.

Jenže ta upadala, takže do ní muselo nastoupit české vedení, které začalo pracovat na její proměně. A ta se podle všeho daří, což ukazuje růst tržeb i hodnoty akcí. Groupon se totiž dostal mezi nejrychleji rostoucí akcie Nasdaqu a firma by letos mohla utržit až půl bilionu dolarů.

Hodnota českého podílu tak činí přes 200 milionů dolarů, v přepočtu téměř pět miliard korun. Investice je tedy dnes v plusu zhruba dvou miliard korun. „Mám z toho radost. Mám radost, že Dušanovi Šenkyplovi se ten obrat povedl. Spousta lidí nám říká, že je to krásná story, jak se Češi rozhodli ovládnout firmu z americké burzy. A myslím, že je to pro spoustu lidí inspirace. Že je vůbec něco takového z Česka možné,“ uvedl Jan Barta.

16:20 – Hana Wasserburger, Visa

Hana Wasserburger z Visa představila výsledky studie zaměřené na generaci Z. Studie ukázala, že mladí lidé jsou překvapivě uvědomělí, mají obavy z geopolitiky, ale i o bezpečí svých financí.

Generaci Z rozdělila do tří skupin: pasivní spotřebitele, hodnotové konzumenty a budoucí optimisty, kteří sice vydělávají nejméně, ale nejvíce utrácejí za zážitky.

Zajímavostí je, že bezpečnost je pro ně druhým nejdůležitějším kritériem při výběru banky a i když je Revolut čtvrtou nejčastější volbou, zatím mu nesvěřují všechny své finance. „Sto procent Generace Z je na Temu,“ podotkla s nadsázkou.

16:17 – Radim Svoboda, marketér

„V Česku se toho hodně dělá, ale strašně málo se tady přemýšlí,“ míní Radim Svoboda, historicky nejúspěšnější Čech v globálním marketingu. A ilustruje svůj point koláží fádních reklamních plakátů, které posbíral po Praze cestou na Forbes Business Fest. „Přijde vám, že u tohoto někdo přemýšlel?“ ptá se lidí v sále, který je navzdory relativně pozdní odpolední hodině narvaný k prasknutí.

Klíčový problém vidí v tom, že spousta zdejších firem bezmyšlenkovitě sype peníze do reklam na své produkty. „Ale to není marketing. Marketing je porozumění, o čem ten trh je, co ti lidé chtějí, za kolik se to dá prodat,“ vyjmenovává Svoboda a zdůrazňuje, že se nesmí začínat reklamou, ale přemýšlením. Ideálně aspoň ve dvou lidech.

16:00 – Michal Šmída, RockawayQ, zakladatel Twisto a Jan Řežáb, Ravineo, zakladatel Socialbakers

Oba jsou zhruba stejně staří, oba mají dvě děti a oba ve zhruba stejnou dobu prodali svůj fintechový startup, kde drželi podobné podíly. Prodej se navíc uskutečnil za podobné valuace, která se pohybovala v řádu nižších miliard korun.

Michal Šmída stál za Twistem, který při online nákupech umožňoval odložené platby. Nakonec ho prodal australské firmě Zip Co. Jan Řežáb vybudoval Sociabakers, startup postavený na monitoringu a analýze sociálních sítí. Zatímco Šmída za svůj bral akcie kupující firmy, Řežáb vsadil na jistotu a inkasoval cash. Obě firmy ale jejich foundeři prodávali ve vysoké ztrátě v řádu vyšších stovek milionů korun.

Šmída byl dokonce konkrétní a uvedl, že v době prodeje Twisto při obratu kolem sedmi osmi miliard ročně pálilo 250 milionů. Zájemce to ale neodradilo. „Byla to vlna fintechu. Dnes už je fintech úplně někde jinde. Musíš být profitabilní, nebo mít vidinu profitu. To, jak jsme my dva stavěli firmy, tak to už dnes nefunguje,“ dodal Šmída.

info Yemi A.D. | Foto Martin Svoboda
Yemi A.D. | Foto Martin Svoboda
15:50 – Veronika Brázdilová, viceprezidentka Vodafonu pro firemní zákazníky

Než šla na vysokou, věřila, že nejlepší povolání je choreograf lidového tance. Nakonec se Veronika Brázdilová na tuhle dráhu nevydala, místo toho se dostala do telekomunikací a postupně se propracovala na současný post viceprezidentky Vodafonu pro firemní zákazníky. „Měla jsem a mám velké štěstí na lidi kolem sebe. A přesto, že jsem třeba neměla nejlepší manažerské zkušenosti, dostala jsem příležitost vést lidi a v tom jsem se našla,“ řekla Brázdilová.

Jí samotné v kariéře nejvíc pomohlo to, že je zdravě zvědavá a šla zkusit, co ji zajímalo. „To nejhorší, co se nám může stát, je, že zjistíme, že to není cesta pro nás. A to je taky dar. Zkoušet věci je důležité a musíme nejen ženám, ale i mužům pomáhat ukazovat, že když se chce, tak to jde.“

15:45 – Bára Stárek, ředitelka spolku Díky, že můžem

„Nemyslím si, že pojem sněhové vločky, jak je nejmladší generace označována, musí být nutně negativní výraz, ale naopak to ukazuje, že máme empatii, řešíme, co se v nás děje, a nebojíme se o tom mluvit,“ říká Bára Stárek, která vede spolek Díky, že můžem.

Cílem komunity čítající asi 170 členů ve věkovém horizontu 16 až 30 let je dát dohromady skupinu stejně smýšlejících mladých lidí, kteří se nebojí ventilovat jak své, tak společenské problémy.

15:40 – Otakar Šuffner, spoluzakladatel FTMO

Zakladatelé platformy pro amatérské burzovní obchodníky FTMO se při její tvorbě obávali, zda o ní bude mít v Česku zájem alespoň deset lidí. Po deseti letech však její spoluzakladatel Otakar Šuffner hovoří o ziscích v miliardách korun a o týmu, který se rozrostl na tři stovky lidí.

Takového úspěchu podle něj přitom mohou dosáhnout i jiné startupy. „Dokážete to. Já předtím pracoval v McDonaldu a ani jsem nebyl natolik hezký, aby mě dali na kasu, ale šel jsem do kuchyně. Takže není důvod, abyste to nedokázali,“ odhaluje Šuffner.

15:35 – Pavel Müller z aplikace Záchranka a Jan Fencl, projektový manažer Nadace Vodafone

Vznikla jako původně bakalářská práce před skoro dekádou. Dnes má aplikaci Záchranka v Česku 3,4 milionu uživatelů, tedy zhruba třetina populace. Ročně ji pak k přivolání pomoci aktivuje asi 35 tisíc lidí. Jak ale upozornil Pavel Müller z týmu kolem Záchranky, ideálně by měla aplikace posloužit lidem, aby se do naléhavých situací nedostali.

„To není aplikace pro vás osobně, můžete se dostat do situace, kdy to budete potřebovat pro někoho cizího nebo z rodiny,“ doplnil Jan Fencl, projektový manažer Nadace Vodafone, která aplikaci od jejích počátků podporuje.

15:25 – Josef Šelepa, spolumajitel skupiny TTC

Začátky telekomunikačního kolosu TTC, který má dnes tržby 2,5 miliardy korun, sahají až do 70. let minulého století. „Tou dobou bylo problém se v Česku vůbec dovolat. Na telefonát do Tesly na Slovensku jsem si musel vypisovat žádanku,“ zavzpomínal spolumajitel skupiny Josef Šelepa.

Ve svém vystoupení prošel klíčové milníky firmy, která se dnes technologicky posunula až na provozovatele jednoho z největších datových center v Evropě. „AI zatím není ten čapkovský RUR, který nás převálcuje, zatím pořád máme ty otěže v rukou, ale co bude v budoucnu, samozřejmě nevím,“ řekl Šelepa.

15:15 – Carlo Capalbo, italský podnikatel a propagátor běhání

„Největší maraton je v New Yorku, nejrychlejší v Berlíně, nejbohatší v Londýně. A ten v Praze je nejkrásnější,“ říká italský podnikatel Carlo Capalbo. V roce 1994 založil společnost Prague International Marathon a postupně závodu vydobyl pevné místo na světové mapě.

15:00 – Martin Žufánek, lihovarník

„Když se mluví o dlouhověkosti, zmiňuje se spánek, jídlo a pohyb. Ale často se zapomíná na duševní zdraví a vztahy s lidmi. Sklenička s přáteli k životu patří,“ říká lihovarník Martin Žufánek. Navzdory jeho slovům však spotřeba alkoholu po celém světě klesá. „Ve Francii se spotřeba vína snížila o patnáct procent. Stále mi volají vinaři, zda nechci jejich víno destilovat,“ říká Žufánek.

Velcí výrobci alkoholu se tak snaží najít cestu ven a hodně investují do nealkoholických destilátů. „Já něco takového rozhodně nechystám. Ať si lidi raději dají ledový čaj,“ říká Žufánek.

14:48 – Ondřej Lerch, lékař působící ve společnosti Tolion

„Mozek je velmi metabolicky aktivní tkáň, spotřebovává 20 procent energie v lidském těle. I když nepřemýšlíme, tak mozek stále pracuje,“ říká Ondřej Lerch, lékař působící ve společnosti Tolion, která vyvíjí léčbu proti Azeheimerově chorobě. Podle něj je klíčové zjistit, jak mozek stárne. A poslední výzkumy ukazují, že nejde ani tak o úbytek neuronů.

„Při narození jich máme zhruba 86 miliard, když o mozek dobře pečujeme, umíráme s obdobným počtem buněk,“ říká. V průběhu života v souvislosti se stárnutím však ubývají spojení mezi jednotlivými buňkami v mozku.

14:40 – Jakub Jurových, CEO a zakladatel Deepnote

Jsou vlastně dvě možnosti, jak využívat umělou inteligenci. Alespoň jak to popsal Jakub Jurových, zakladatel startupu Deepnote, jehož platforma pomáhá s analýzou dat za využití AI. Prvním způsobem je dělat práci, jak je člověk zvyklý, a na AI se obrátit až ve chvíli, kdy si neví rady. Ten druhý je, že svěřený úkol nejdřív dáte AI. „Ta ho ve většině případů není schopná udělat správně, ale ve dvaceti procentech se jí to povede, a dá se tak od ní něco naučit,“ říká Jurových.

Zároveň upozornil, že ChatGPT může firmě poradit s tím, jaké jsou například daně ve Vietnamu, ale kolik je tam potenciálních zákazníků, už neřekne. Nemá na to data. „Proto vznikají nástroje, které v sobě daná data mají a mohou dát odpověď,“ dodává.

14:30 – Leon Jakimič, zakladatel Lasvit

Příběh sklářské a designové firmy Lasvit převyprávěl její zakladatel Leon Jakimič. A připomněl, že každá firma nebo značka, která chce být globálně úspěšná, musí mít odvahu vyrazit do světa, kontakty nebo sílu k tomu, vyhnout se kompromisům.

„Důležitá je vize, firemní kultura, ale třeba i to, že se nebojíte poslat mladé lidi, kteří mají v sobě vášeň, do světa,“ prozradil Jakimič. Zakladatel Lasvitu zmínil i to, jak důležití byli pro úspěch firmy designéři Maxim Velčovský nebo Jan Plecháč. „Firma, která chce být úspěšná v designu, musí mít špičku mezi designéry,“ dodal.

14:23 – Aňa Geislerová, herečka

Má pět Českých lvů a nedávno se vrátila z francouzského Cannes, kam ji dovezl její film Karavan. „Když už se člověk dostane na takovéto místo, tak by neměl pochybovat o tom, že tam patří,“ říká česká herečka Aňa Geislerová.

Na snímku Karavan se podílela nejen v hlavní roli, ale i jako výkonná producentka. A přestože se legendární herečka divákům představuje už více než tři dekády, zajímavé role prý stále nedocházejí. „Od určitého věku jsou ta témata zajímavější a zajímavější,“ myslí si Geislerová.

14:10 – Jan Vlachynský z kolektivu Lidi z Baru

Vlachynský otevřeně popsal náročné období, kdy musel propouštět zaměstnance kvůli klesajícímu zájmu o konzumaci alkoholu. S kolegy se snažil najít propuštěným práci, osobně obvolával brněnské gastroprovozy a využil i LinkedIn, zejména pro lidi z kanceláří. „Je mou zodpovědností, aby se mému bývalému zaměstnanci dál dařilo dobře.“

V posledních měsících se však firmě daří opět růst. Vlachynský přiznal, že ho těžké období poznamenalo, ale i změnilo jako šéfa – dnes se víc radí s týmem a méně se bojí dělat rozhodnutí. „Alkohol je ale takové uhlí. Furt tu je, stále se na něm dá vydělat a já chci mít ten poslední bar, který tu bude. Chci být vlastně Křetínský v barech,“ dodal.

14:05 – Filip Gajdošík, PwC

Jak se dnes dělá byznys na Blízkém východě? Především tam musíte být. „Je to mnohem více o vztazích než u nás nebo v Americe. Musíte tam pořád létat a dělat si síť kontaktů,“ líčí Filip Gajdošík z konzultačního kolosu PwC, kde má na starost projekty digitální transformace a zaměřuje se právě na tento region.

Projektům tohoto typu je nyní nakloněna strategie mnohých blízkovýchodních zemí, které se pokoušejí omezit závislost svých ekonomik na ropě. „Digitalizaci tam nejvíc tlačí státy, zatímco u nás skáčeme přes klacky, které si házíme pod nohy,“ říká Gajdošík.

14:05 – Ivan Malík, CEO společnosti Logicworks

Ať si to chceme přiznat, nebo ne, Apple změnit náš svět. Na Legendary stage to pronesl Ivan Malík, CEO společnosti Logickworks, která se jako součást globální komunity Apple Consultants Network specializuje právě na ikonické produkty s nakousnutým jablkem.

„Změna, se kterou přišli, spočívá v tom, že v produkty vkládáme důvěru. Apple vyhrál naše emoce,“ řekl Malík. „Už to není o tom, že má počítač největší výkon nebo paměť, ale že věříme, že to je prostředek k dosažení cíle, snu. Toto paradigma se pak přesouvá i do firemního prostředí.“

13:45 – Mike Bubeníček, CEO Etnetera Motion

Ne každý je fanouškem toho, jak AI prorůstá byznysem. Mike Bubeníček promluvil o tom, jak se do osobních i firemních značek dostává autenticita a lidskost. Upozornil, aby lidé ke své osobní značce nepřistupovali jako k produktu, který je třeba za každou cenu stylizovat a prodat.

Zdůraznil, že autenticita nevzniká napodobením, ale spíš přiznáním vlastních zvláštností, hodnot a příběhů. Kritizoval přemíru generických AI výstupů na sítích a vyzval k uvědomělému používání nástrojů. „Podívejte se na své hodnoty, na svou energii, na své divnosti, na svůj jazyk… a vytáhněte je na světlo. Takhle jednoduchý to je.“

13:35 – Jaroslav Beck, spoluzakladatel Beat Saber, BottleCap a Cans

Pro Becka je nejdůležitější udělat něco, co chce sám využívat a konzumovat. Primárně pro sebe si tak spoluvytvořil vlastní videohru, sám pro sebe vyvíjí nové příchutě Cans a ve jménu kvalitnějších AI modelů pro sebe i pro celou Evropu zkoumá nejprůlomovější prvky jazykových modelů a posouvá je na novou úroveň. Ostatně jeho nejnovější startup BottleCap po měsíci existence hlásí, že zrychlil ChatGPT o padesát procent.

„Šablona budování startupu je vždy podobná. Nezáleží na tom, jestli děláte plechovky, vyvíjíte hru nebo provozujete výzkumné AI centrum, ten produkt je alfa omega a nabalující se korporátní infrastruktura se posléze jak přes kopírák nabalí sama. Když nemáte fungující produkt, můžete se stavět na hlavu, ale byznys vám stejně neporoste,“ poznamenává Beck.

13:25 – Jan Žák, CEO společnosti Dr. Max

„Zákazník ani neví, že za pultem pracuje robot,“ popsal Žák a dodal: „Kdybych mohl, dal bych do toho ještě více peněz. Robotická inovace bude totiž důvodem, abyste se rádi vraceli do Dr. Maxe.“

CEO společnosti Dr. Max totiž na Business festu představil koncept robotické lékárny jako investici do budoucnosti, která nemá nahrazovat lidi, ale posílit zákaznický zážitek.

V praxi to funguje tak, že zatímco farmaceuti a farmaceutky mohou trávit více času s pacienty přímo na prodejně, v zázemí roboti připravují sortiment. Ve druhé fázi se zapojí robot i do samotné výdejní části – oskenuje QR kód a připraví léky podle pokynu.

Obavy, že by technologie vedla k propouštění, se podle něj nepotvrdily – naopak je to argument, proč u nich farmaceuti chtějí pracovat.

13:19 – Eliška Selinger, epidemioložka a specialistka na veřejné zdraví

„Nejíme dost ovoce a zeleniny. Máme pocit, že jich jíme dost, ale množství by mělo být násobně vyšší,“ řekla Selinger, která se věnuje převážně výživě a udržitelnému stravování. Soli naproti tomu jíme příliš. „Češi mají dvakrát až třikrát vyšší než doporučený příjem,“ dodala. Česká populace podle ní obecně nemá velkou nutriční gramotnost a nedáváme důraz na kvalitu toho, co dáváme do košíku a co je pak na talíři.

13:02 – Anna Grefkowicz, generální ředitelka Novo Nordisk pro Česko

Anna Grefkowicz, generální ředitelka Novo Nordisk pro Česko, mluvila o dánské firemní kultuře, která je podle ní otevřená, založená na rovnosti, spolupráci a autentickém vedení. Zplnomocnění zaměstnanců nevzniká rozhodnutím shora, ale v prostředí, kde se naslouchá jejich názorům.

Klíčem k vytvoření bezpečného prostředí je podle ní autenticita – říkat, co si myslím, a dělat, co říkám. V porovnání se skandinávským stylem vedení vidí v Česku více opatrnosti v komunikaci, zatímco Skandinávci jsou přímočaří.

12:48 – Josef Starýchfojtů, CTPO Mews

Jeden z hlavních mužů českého jednorožce (firmy, jejíž hodnota přesahuje jednu miliardu dolarů) Mews Josef Starýchfojtů se s účastníky Business Festivalu podělil o to, jak se mu povedl jeho raketový kariérní růst. „Pokud chcete být povýšený, musíte dělat práci svého nadřízeného, protože ten vám ji pak jednoduše předá,“ uvedl muž, který do Mews nastoupil jako zaměstnanec číslo 27, dnes ale má pod sebou ve svých 26 letech zhruba 500 lidí.

Startup Mews nedávno dostal investici v hodnotě 1,8 miliardy korun, dohromady už ale od investorů získal přes půl miliardy dolarů. „Peníze použijeme na růst ve Spojených státech a také v Německu, které je pro nás zajímavé,“ upřesnil Starýchfojtů.

12:20 – Petr Mára – technologický evangelista. František Jungr – produktový ředitel společnosti Visa pro střední a východní Evropu

Přednášku o AI agentech a jejich využití v budoucnosti si vzal na starost technologický evangelista Petr Mára a s ním produktový ředitel společnosti Visa pro střední a východní Evropu František Jungr. „V AI agentovi máte entitu, kterou si koupíte za dvacet dolarů a okamžitě je z ní váš nejlevnější zaměstnanec, kterého si můžete koupit a který funguje 24 hodin denně,“ zhodnotil Mára.

František Jungr ukázal budoucnost nákupů, které budou kompletně obstarávat AI agenti, a to včetně plateb. „Spoustu věcí, které nakupujeme pravidelně, za nás bude moci nakupovat sám AI agent. A to na základě našeho nákupního chování nebo pokynů, které mu dáme,“ přiblížil Jungr. „Pokud třeba pravidelně kupujete jídlo pro kočku, bude se to moci dít na pozadí a kompletně bez vás,“ dodal.

info Foto Martin Svoboda
Petr Mára | Foto Martin Svoboda
12:17 – Filip Košťálek, dramaturg Colours of Ostrava

Poslechnout, vidět, cítit. Zkrátka zažít. Až čtyři stovky koncertů během jednoho roku zažije Filip Košťálek, dramaturg festivalu Colours of Ostrava a člen letošního výběru Forbes 30 pod 30. Jeho úkolem je tuhle hudební nálož přefiltrovat a rozhodnout se, jestli se hodí i pro jeden z největších hudebních festivalů ve střední Evropě.

Co mu pomáhá se ve zdánlivě nekonečném světě orientovat? „Vždycky říkám, že hudba nejsou rohlíky. I když i ty se musejí dělat s láskou, ale o hudbě to platí o něco víc. Pomáhají nám ale i data ze Spotify nebo iTunes, která vyhodnocujeme. Samozřejmě jsme i v kontaktu s agenty a specializovanými novináři. A pak je to zkušenost. Týmu i moje. Kapela, kterou vidím, mě musí emočně dostat,“ říká Košťálek, který sám přiznává, pokud se to interpretovi nepodaří, po dvaceti minutách se „ulejvá bokem“. „Když na koncertu zůstanu celou dobu a tančím, aniž bych věděl proč, tak je to, co hledám,“ dodává.

12:15 – Tomáš Rousek, vesmírný designér a architekt

Patří mezi opravdu malé množství Čechů, kteří se kdy bavili s Elonem Muskem. „Trochu mě naštval,“ pronesl nevážně na Legendary stage Tomáš Rousek a pak mluvil hlavně o své profesi, díky níž měl přístup i k Muskovi. A to o profesi velmi netradiční: Rousek je totiž vesmírným designérem a architektem. „Je to hrozně vtipné, ale dvacet let od založení naší firmy se mě ptají, jestli už nám něco do vesmíru letělo – a za poslední půlrok to byly čtyři projekty. Během jednoho měsíce,“ pronesl Rousek.

Jde například o to, jak ve vesmíru díky autonomním robotům svařovat. Anebo jak se tam kultivovaněji najíst. „Když si ve vesmíru ulomíte rohlík, tak létají drobky vzduchem a udusit se tím je daleko jednodušší než tady. Proto jeden americký startup vyvinul troubu do vesmíru s umělou gravitací, uděláte si v ní i pizzu.“

12:14 – Tobias Stolz-Zwilling, ředitel komunikace Warhorse

Hra z Česka, která uhranula svět. Miliardy korun a nejhranější na Steamu – to je Kingdom Come: Deliverance II. O tom, jak se dělá globální herní fenomén a jak se stane, že se prodá milion kopií hry za jediný den, na stage promluvil ředitel komunikace studia Warhorse Tobias Stolz-Zwilling.

„My tomu projektu věřili, ale že ten prodaný milion přišel tak rychle, to bylo překvapení. Jsme šťastní, že se nám podařilo oslovit lidi, kteří nehráli první díl,“ řekl. A přiblížil, že chce studio svět hry Kingdom Come rozšířit i na další platformy mimo svět videoher.

12:05 – Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie a vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie

Přednosta Centra diabetologie a vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie MUDr. Martin Haluzík, DrSc., vedl přednášku, kde ilustroval nejprve nadváhu a později obezitu na fiktivním pacientovi Michalovi. Obezita má totiž celou řadu dalších zdravotních komplikací a jde proti longevity, protože významně zkracuje život.

„U těžké obezity je život kratší o deset let, někdy více,“ řekl. „Naštěstí v posledních pěti letech máme léky, které významně snižují hmotnost, ale které významně snižují chuťové preference. Sníží chuť pacienta na tučné a také snižují chuť na alkohol. Na to se přišlo hodně nedávno a zjišťuje se, že to může mít vliv na další závislosti,“ navázal. Léky jsou nesmírně účinné, ale jsou podle něj berlička, která může pomoci změnit životní styl, například sport ale nenahradí.

info Foto Honza Nechvíle
11:39 – Václav Durďák, ředitel společnosti Čokoládovna Janek

Čokoládovnu Janek rozjížděl Václav Durďák s manželkou a kamarádem doslova v garáži. První nakopnutí jejich růstu přineslo otevření e-shopu těsně před pandemií covidu, dalším nakopnutím byl zkraje letošního roku hit sociálních sítí – dubajská čokoláda. „Od doby, co jsme ji v lednu spustili, to byl blázinec. Prodávali jsme tisíce tabulek denně, rekord byl šest tisíc kusů,“ popsal Durďák hektické období, kdy pak ani výrobně nestíhali.

11:37 – Tomáš Arsov, kadeřník a podnikatel

„Teď přednáším na Forbes Business Festu, odpoledne odlétám se svým týmem do Milána. Poslední dva roky jsme se věnovali vývoji barev a melírů. Takže nyní rozšiřujeme portfolio naší firmy a budeme zákazníkům nabízet vlastní barvy. Na podzim s nimi chceme jít na trh,“ oznámil podnikatel a kadeřník Tomáš Arsov.

Kdy začít s longevity? Arsov, který se této oblasti věnuje, připouští, že i v 50 letech to má smysl. Ale lepší je podle něj dodržovat určité zásady už v mládí. „Nejlepší je mít základní pravidla zažitá už s rodiči,“ podotýká Arsov.

info Foto Honza Nechvíle
11:25 – Lucie Ráčková, antropoložka a vědkyně

V mládí vzhlížela antropoložka a vědkyně Lucie Ráčková k příběhům Lary Croft a dobrodružství své hrdinky sama replikuje. Koneckonců, kdo by se při přeskakování kamenů na Antarktidě, kde Ráčková měřila polárníkům stres v rámci přípravné vesmírné mise, necítil jako libovolný akční hrdina či hrdinka z dětství.

Přes extrémní podmínky ale zjistila, že čisté a klidné místo v blízkosti jižního pólu snížilo polárníkům s postupem času srdeční tep, ačkoli pohled na hvězdy tam není podle české Lary Croft o nic lepší než třeba na Šumavě. Na pódiu padla řeč také o dalších misích ať už v Jordánsku, nebo Brazílii, kde probíhají simulace vesmírných misí, na které by se Ráčková sama chtěla jednou dostat.

Její odhodlání dokládá fakt, že jen pár hodin po vystoupení v Holešovické tržnici se přesouvá do Německa na další misi a výzkum NASA. „Příprava na cestu do vesmíru nevyžaduje nic extrémně významného, oproti tomu, jak by o sebe člověk měl pečovat, aby byl zdravý a výkonný. Důležitý je pravidelný spánek, sport, vystupovat z komfortní zóny, vyhledávat výzvy, učit se jazyky či technické znalosti, zkrátka se o sebe starat,“ říká Ráčková.

11:24 – Petr Šrámek, LongevityTech.Fund

„Uspěli jsme v soutěži Xprize Healthspan. Byli jsme vybráni mezi 40 nejlepších týmů, které získaly ocenění. Každý z nich obdrží 250 000 dolarů, které jim pomohou v další fázi soutěže,“ říká na pódiu Petr Šrámek, který spoluzaložil fond LongevityTech.Fund investující do výzkumu dlouhověkosti a v Praze provozuje kliniku Healthy Longevity.

11:23 – Josef Průša, zakladatel Prusa Research

Na Západě jsou poslední firmou věnující se 3D tisku. „Kdyby se nám něco stalo, tak je celý obor 3D tisku ovládaný jen Čínou,“ řekl Josef Průša, zakladatel společnosti Prusa Research. Přesto do buducnosti hledí optimisticky. Rozjíždí továrnu ve Spojených státech a příští rok očekává, že firma překoná na tržbách hranici pěti miliard korun.

11:22 – Alexandra Kala, Profimed

„Firma Profimed byla vždy zaměřená na zdraví,“ vysvětluje její šéfka a zakladatelka Alexandra Kala, jak se dostala k zájmu o dlouhověkost. Hlavním artiklem její společnosti jsou zubní kartáčky a další pomůcky pro dentální hygienu. „Orální zdraví je vstupní branou k celkovému zdraví,“ upozorňuje Kala s tím, že ústa jsou vstupní branou pro mikroby. Připomíná také, že trend longevity je poměrně nový, zájem o něj vystřelil během covidu. „Lidé si v té době začali uvědomovat, jak je zdraví křehké,“ pokračuje Kala.

11:20 – Matěj Matolín, Digitální HR

Matěj Matolín z Digitální HR popsal, jak umělá inteligence může plně nahradit člověka v HR procesech. Představil digitální agenty jako efektivní, levné a samostatné pomocníky, kteří však – podobně jako lidé – potřebují onboarding, jasné instrukce a průběžné zlepšování. Klíčové je mít dobře nastavené procesy, data a směrnice. Zásadní otázka podle něj zní: „Organizujeme práci tak, aby vyhovovala lidem – ale bude stejně vyhovovat i AI?“

11:16 – Kateřina Bílly Danyšová, ředitelka české divize diagnostické společnosti Synlab

Ředitelka české divize diagnostické společnosti Synlab Kateřina Bílly Danyšová hovořila o tom, zda jsou Češi zvyklí řešit prevenci svého zdraví. „Každý by měl primárně využít to, co poskytuje systém – chodit na preventivní prohlídky, ženy na gynekologii a muži na urologii. Je to úplný základ a je to to nejdůležitější,“ řekla v začátku.

Laboratoře Synlab ale nabízejí obrovské množství testů, které může kdokoli využít. Ročně je využije více než milion unikátních pacientů a mnozí přijdou opakovaně. „Nejvíce frčí testy na testosteron, k dnešnímu dni máme více testů než za celý minulý rok,“ zmínila Bílly Danyšová. V závěru zmínila, že využívají umělou inteligenci k interpretaci. Šetří tak lidské zdroje a je to podle ní cesta budoucnosti.

11:13 – Tomáš Fiala, PwC

Jak zapojit do procesů firmy umělou inteligenci? Podle partnera pro digitální transformaci z PwC Tomáše Fialy je potřeba to nepřepísknout na začátku. „Firmy dělají dobře, že to založí na nadšencích a vyberou ty, kteří AI věří, ale v celé organizaci je do toho potřeba zatáhnout i ostatní,“ doporučil Fiala a dodal, že firmy v Česku se experimentování s technologiemi nebojí. Ne vždy je ale dotáhnou do konce, protože jim v tom zabrání vlivy zevnitř i zvenčí firmy.

11:11 – David McCabe, CEO & CSO Ikea pro Česko, Slovensko a Maďarsko

David McCabe z Ikea přinesl do své prezentace velmi osobní příběh, který dokreslil jeho celoživotní pouto ke značce. Poprvé se s Ikea setkal jako dítě na prodejně v Londýně.

Během studia na VŠ prošel první zákaznickou zkušeností a v roce 1996 nastoupil do firmy. Dnes mluví o firemní kultuře jako o něčem hluboce zakořeněném, co není zapsané na slidech, ale žije v každodenním chování lidí i zákazníků. Ikea má podle něj jednoduchou a silnou vizi: pomáhat lidem žít jednodušeji a úsporněji. Když hledá nové kolegy, nejde jen o dovednosti, ale především o hodnoty, které musejí souznít s kulturou firmy.

info Foto Michaela Szkanderová
David McCabe, CEO & CSO Ikea pro Česko, Slovensko a Maďarsko
11:07 – Hana Součková, generální ředitelka SAP ČR

Základním palivem AI jsou data. Jejich strukturovanost a čistota je dnes rovněž největší blokátor, proč umělou inteligenci firmy více nepoužívají. Přitom byznys AI výrazně pomáhá a zjednodušuje práci. Může zajít třeba tak daleko, že v případě výpadku nějakého výrobku dokáže najít náhradu a řešení během pár minut, zatímco běžně by to zaměstnancům trvalo třeba celý den. Nicméně stále to není o tom, že AI dělá rozhodnutí, jen pomáhá v tom, že navrhuje řešení.

10:52 – Eduard Kučera, podnikatel, investor, filantrop

Je strůjcem jednoho z největších podnikatelských příběhů samostatného Česka, Eduard Kučera se jakožto spoluzakladatel Avastu (dnes Gen) stal dolarovým miliardářem. Přesto na Forbes Business Festu vyzdvihl nečekanou cestu k úspěchu.

„Obecně je veškerý pokrok zaviněný leností,“ pobavil Kučera publikum. „Ale musí to být lenost kreativní. Musíte se inspirovat okolím, neopakovat jejich chyby a už vůbec ne ty vlastní. Ne že bychom jich my na naší cestě udělali málo, ale neopakovali jsme je.“

info Foto Martin Svoboda
Eduard Kučera | Foto Martin Svoboda
10:50 – Simon Klinga, středoškolák, zakladatel a vedoucí studentského týmu LASAR

I z brněnského gymnázia se dá dostat do vesmíru. Zatím alespoň prostřednictvím družice o rozměrech o něco větší Rubikovy kostky. Simon Klinga a jeho tým LASAR ji sestavili a prostřednictvím rakety SpaceX ji z Vandenbergovy vesmírné základny severně od Los Angeles na sklonku roku poslali do vesmíru. „Nebylo to jen splnění dětského snu. Na projektu, na kterém jsme poslední dva a půl roku dělali, se ukázalo, že takové věci z Česka dělat lze. I když si mnohdy říkáme, že třeba nemůžeme mít své astronauty, tak možné to je. Je to možné díky super lidem, které tady máme,“ řekl Simon Klinga.

Jaký je vlastně úkol oné družice? Testovat, jak na oběžné dráze resetovat nefunkční satelity za použití „ostřelování“ vysokoenergetickým laserem umístěným na zemi, a ve ve výsledku je navádět do zemské atmosféry, kde následně shoří. Tým českých středoškoláků tím pomáhá řešit problém, který je stále palčivější – co s vesmírným smetím, jehož množství na orbitu nepřestává růst.

10:45 – Adéla Chalupová, jaderná inženýrka a operátorka sekundárního okruhu elektrárny Temelín

Jaderná inženýrka a operátorka sekundárního okruhu elektrárny Temelín Adela Chalupová se místo povídání o radioaktivitě a úskalích svého zaměstnání rozpovídala o tom, jak si stojí tuzemská energetika v současnosti a s jakými výzvami se musí v budoucnu popasovat, aby se vyhnula blackoutům podobným těm ve Španělsku nebo v New Yorku v roce 1977.

Naše civilizace je totiž na chodu elektřiny zcela závislá, a aby se uspokojila rostoucí poptávka po její kvantitě i kvalitě, je nutné výstavbu rozšiřovat a nejen spoléhat na to, že ji koupíme od zbytku Evropy. Ten se, stejně jako Česko, také může v horizontu několika let potýkat s nedostatkem pro tamní trh.

„Elektřinu opravdu potřebujeme, naše životy jsou na nich závislé a dostáváme se do bodu, kdy je nutné to řešit. Žádný zdroj není úplně špatný a žádný zdroj není úplně spásný, je potřeba na problematiku nahlédnout kriticky a zvolit ideálně nějakou zlatou střední cestu,“ završila Chalupová své povídání.

info Foto: Jan Berounský
Adéla Chalupová | Foto Jan Berounský
10:40 – Petr Šrámek, podnikatel a řídící partner LongevityTech.fund

„Longevity není něco, co by mělo zajímat starší a pokročilé. Týká se i mladších lidí nebo dětí,“ říká Petr Šrámek, který spoluzaložil fond LongevityTech.Fund investující do výzkumu dlouhověkosti. V Praze také provozuje kliniku Healthy Longevity.

Řadu postupů, které nabízí klientům, zkouší i na sobě. Ve skutečnosti mu brzy bude 57 let. „Můj biologický věk je ale o zhruba 15 let nižší, konkrétně to závisí na použité metodě,“ říká Šrámek.

10:35 – Ondřej Buben, šéf strategických projektů v Shoptetu

Pomohl řadě z největších českých e-shopů a teď Shoptet vyhlíží budoucnost e-commerce. Podle Ondřeje Bubna se budou prodeje přesouvat tam, kde lidé „žijí“ – na sociální sítě. Stejně tak se budou stírat rozdíly mezi online a offline prodejem a přijde podle něj i mnohem větší personalizace nakupování na internetu. „Zákazníci nechtějí být masovka, chtějí se cítit individuálně,“ vysvětlil Buben.

info Foto Martin Svoboda
Ondřej Buben | Foto Martin Svoboda
10:31 – Vít Staněk, ředitel Botas

Zcela novou spolupráci dvou legendárních českých značek ukázal na pódiu šéf značky Botas Vít Staněk. V Botas se spojili s automobilkou Škoda Auto a vytvořili společně limitovanou kolekci bot a automobilů se společným designem. „Bylo to takové naše společné přání obout obě značky do jedněch bot. Spojili jsme designérské týmy a úžasně šikovné designéry, kteří přinesli úplně jiný pohled na věci,“ řekl Staněk.

Podle něj nejde jen o ojedinělou vlaštovku, ale o spolupráci na delší časové odvětví. „Opřeli jsme se do futuristického designu, který jsme představili i na milánském design weeku. A máme v plánu další věci,“ přiblížil Staněk.

info Foto Martin Svoboda
Vít Staněk | Foto Martin Svoboda
10:18 – Lukáš Augustín, HR Manager ShipMonk

Firemní kultura by měla prakticky odstraňovat překážky v každodenní práci. Nízká angažovanost zaměstnanců (jen třináct procent v Evropě) a častý pocit přetížení souvisí s nedostatkem podpory ze strany vedení. Neangažovaní lidé často používají „omezovače“ jako „nemám kapacitu“ nebo „hoď mi to do mailu“, které signalizují únavu, frustraci a nedůvěru. Řešením je aktivní podpora vedení a úprava rolí podle vývoje práce.

10:17 – Filip Dřímalka, odborník na AI

Filip Dřímalka ve své přednášce „Vítejte ve světě nepráce“ představil zásadní proměny pracovního světa v důsledku nástupu umělé inteligence. Jako autor knihy Budoucnost nepráce sdílel zkušenosti s tím, jak využívat své silné stránky v práci, kterou technologie dramaticky proměňují. Upozornil, že AI ovlivní byznys jak z pohledu zákazníků (marketing, služby, distribuce), tak zaměstnanců (produktivita, spolupráce, inovace).

Filip ukázal i příklady využití AI při hledání práce, například motivační dopis vytvořený AI nebo vizualizace dat – s cílem vyvolat „WOW efekt“. Zdůraznil také, že AI není hrozba, ale dovednost, kterou si každý může osvojit, a podpořil to příkladem seniora, který překonal strach z technologií.

info Foto Michaela Szkanderová
Filip Dřímalka, odborník na AI
10:15 – Michaela Chaloupková, členka představenstva ČEZ

Michaela Chaloupková zdůraznila, že udržitelnost je navzdory americkému populismu stále klíčovým tématem, a to i přesto, že ji zpomaluje přehnaná byrokracie a legislativa. „Udržitelnost není jen péče o životní prostředí, ale i odpovědný přístup k řízení lidí a firemní kultuře. Stejně jako jednotlivci chrání přírodu, měly by se k tomu postavit i firmy,“ doporučuje Chaloupková.

10:13 – Jan Černý, molekulární biolog a imunolog

Molekulární biolog a imunolog Jan Černý kriticky hodnotil způsob současné životního stylu. Zmiňoval, že naše genetická informace byla optimalizována už před celou řadou tisíc let v jiném prostředí. Jeho (zjednodušená) rada tedy zní se „odcivilizovat“, vrátit ke kořenům a aplikovat způsob života, který pomůže odstranit civilizační choroby. „Je důležité žít dlouho, ale hlavně žít dlouho ve zdraví,“ řekl. Konkrétně je podle něj třeba méně jíst, méně se oblékat, občas nejíst, občas se unavit „domrtě“. „Kombinace těchto v podstatě pravěkých zážitků způsobuje to, že mi nikdy nebylo lépe po psychické i fyzické stránce,“ sdílel.

10:12 – Linda Šejdová, spoluzakladatelka Snuggs

Česko může ve světě prorazit. „Máme na to inspirovat zahraničí,“ řekla Linda Šejdová, spoluzakladatelka společnosti Snuggs vyrábějící menstruační kalhotky. Firma se přesunula do Londýna, který nabízí další možnost, jak globálně uspět. Ostatně svou spoluprací s ženským fotbalovým týmem Manchester City už si získala v zahraničí pozornost.

10:10 – Zbyněk Frolík, zakladatel společnosti Linet

Zakladatel společnosti Linet Zbyněk Frolík představil svůj návod, jak z ničeho postavit firmu, která je globálním lídrem svého oboru. Výrobce nemocničních lůžek začal v bývalém kravíně a prvním zaměstnancem byl bezdomovec, Zbyněk Frolík si ale hned na začátku uvědomil, že zruční čeští inženýři, konstruktéři a dělníci dokážou vyrobit cokoli minimálně srovnatelné se Západem a zároveň to bude podstatně levnější. Za svůj klíč k úspěchu ale považuje hlavně svůj přístup ve stylu rozděl a panuj.

„Dával jsem velkou moc mým lidem, zaměstnancům a já žil vždycky hodně budoucností,“ pronesl na Forbes Business Festu. Právě dobrá firemní kultura a otevřená komunikace se podle jeho slov propisují do pozitivního vnímání firmy i jejího byznysu. „Společně všechno funguje lépe,“ řekl muž, který se nyní snaží trávit co nejvíc času se svou ženou a vynahradit jí dobu, kdy se naplno věnoval podnikání. „Prožíváme asi nejhezčí část našeho života,“ pronesl Zbyněk Frolík a sklidil velký aplaus.

info Foto Martin Svoboda
Zbyněk Frolík | Foto Martin Svoboda
10:00 – Lubo Smid, CEO STRV

 

„Když jsem vstal, probudila mě moje chytrá matrace, vzal jsem si ranní dávku doplňků stravy a vyrazil jsem na kryoterapii,“ popsal Lubo Smid, spoluzakladatel a CEO firmy STRV a fanoušek longevity, co všechno stihl před zahájením své přednášky na Forbes Business Festu. Nejnovější trendy nejen sleduje, ale zkouší je přímo na sobě.g

09:50 – Rosťa Novák, principál Cirk La Putyka

Principál Cirk La Putyka Rosťa Novák představil novou inscenaci souboru s názvem St.Art, která bude mít premiéru v září a která se tematicky vrací k počátkům pohybu a sportu. Právě sport je podle Nováka to, co ho v dětství vedlo k ambicióznosti, která se ho drží do teď. „V Česku o sobě neumíme moc říct, že jsme v něčem dobří, protože máme pocit, že se příliš vychloubáme. Přitom tu máme tolik šikovných lidí ve všech oborech,“ řekl Novák.

info Foto Martin Svoboda
Rosťa Novák | Foto Martin Svoboda
09:45 – Velká jména

Dnešek bude neskutečně nabitý. Z Londýna přiletěl Petr Čech, z USA Yemi A.D., na pódiu vystoupí byznysmen a filantrop Eduard Kučera, investoři Jan Barta, Václav Dejčmar, Ondřej Bartoš.

Forbes jsou ale i silné ženy – proto nechybějí investorky Simona Kijonková a Andrea Ferancová Bartoňová, na pódiu uvidíte i filmovou star Aňu Geislerovou.

Přijdou také osobnosti, které přinesly Česku skutečný lesk. Leon Jakimič, který pozvedl světovou prestiž českého skla, ale také Ondřej Novotný, známá tvář MMA a reality show. S nimi i mnohé další významné postavy byznysového světa.

09:30 – Čtyři pódia v Holešovické tržnici

Program běží hned na čtyřech pódiích – Legendary, Longevity, People@Work a 30 pod 30. Ani místo konání není náhoda – ikonická Holešovická tržnice slaví 130 let. Haly postupně procházejí rekonstrukcemi a z tržnice se stává velmi důležitá lokalita místní gastroscény. Letos ohlásily svůj příchod do areálu skupiny Ambiente a Zátiší Group.

09:00 – A je to tady, startujeme

Odstartovala byznysová událost roku, na které se návštěvníci mohou potkat s hvězdami našich titulních stran, s podnikateli, kteří z ničeho vybudovali firmy s mezinárodním renomé, ale také s vědci, lékaři a inovátory všeho druhu. Zkrátka s lidmi, kteří o podnikání přemýšlejí jako o příležitosti.ale