Mít v chytrém telefonu stáhnuté aplikace jako Headspace nebo Calm je v anglosaském světe téměř stejně běžné jako z něj posílat e-maily. Meditační aplikace na Západě zkrátka používá každý: dechové cvičení, které zabere jen pár minut, dokáže totiž uvolnit tělo, a hlavně stresem sešněrovanou mysl.

Tomáš Volejníček a Martin Kudera jsou ale přesvědčeni o tom, že Čechům vyhovuje trochu odlišný přístup než ten, který nabízí už zmíněný oblíbený software. Proto před několika měsíci spustili Calmio – první ryze českou meditační aplikaci, která už eviduje 20 tisíc stažení a 1250 denních uživatelů.

„Za prvé jsme přesvědčeni, že když s vámi cvičení provádí hlas hovořící cizím jazykem, nedokážete se dostatečně uvolnit. Pak jsme také díky našim výzkumům pochopili, že Češi řeší odlišné problémy než třeba Američané. Například dnes už legendární Headspace cílí zejména na otázky výkonnosti, přitom Čechy trápí spíš sebevědomí, špatná nálada a určitá úzkostnost,“ vyjmenovává Volejníček.

Ten se s meditací poprvé seznámil během svých studií na kalifornské Berkley University, kde podle jeho slov tímto způsobem trénoval svou pozornost každý. A to i kolektivně, ať už před přednáškou či poradou. Pravidelná meditace podle něj vede k tomu, že dokážeme jednat s odstupem a jasnější myslí – aktivně, nikoliv reaktivně.

Nejde tu však jen o klid duše, ale také o byznys. Ostatně Tomáš Volejníček už spoluzaložil i internetovou přepravní službu Zaslat.cz, kde jako marketingový ředitel působí i jeho kolega z Calmia Martin Kudera.

Už jsem rozjížděl více podnikání, ale nic mně nikdy nedávalo takový smysl.

„Už jsem rozjel více podnikání, ale nic nám nedávalo takový smysl jako právě Calmio. Líbí se mi, že vytváříme něco užitečného,“ svěřuje se Volejníček. A Kudera k tomu dodává, že cílem aplikace je pomoci těm, kdo mají psychické nepohodlí, ale neklepou hned na dveře psychoterapeuta.

„Podle analýz vidíme, že stále přibývá těch, kdo trpí zrychleným způsobem života, a samozřejmě teď do hry přichází i úzkost spojená s pandemií,“ doplňuje.

Majitelé Calmia už do firmy nainvestovali 2,5 milionu korun, nejdražší položkou však nebyl vývoj samotné aplikace, nýbrž její obsah. Na něm se podílí psycholožka Markéta Jankovská a také předseda pražského buddhistického centra Lotus Libor Šulák.

Nicméně mohla by to být sázka najistotou. Ukazuje se totiž, že meditační aplikace jsou lákavým prostorem pro investice, například už zmíněný Headspace v roce 2017 hlásil obrat v hodnotě 250 milionů dolarů a klidný hlas buddhistického mnicha Andyho Puddicomba tak poslouchají uživatelé po celém světě.

Ani Calmio se ostatně nechce spokojit pouze s českým trhem. Prozatím sice chtějí Volejníček s Kuderou spolupracovat spíše s českými firmami a jógovými centry, ale do budoucna doufají i v expanzi na Slovensko a do Polska.