I minuta dýchání vám může pročistit myšlenky, povzbudit tvořivost či pomoci se soustředěním. I minuta hlubokého dýchání může uvolnit stres… Jestli na ruce nosíte Apple Watch, tak tyto rady dobře znáte.

A i když dokážou být nevypnuté notifikace aplikace Dýchání pěkně otravné, tvůrci chytrých hodinek – které se čím dám tím víc profilují jako strážci zdraví svých nositelů –, moc dobře věděli, proč do nich pravidelné nabádání k tomu, abychom se alespoň na tu minutu několikrát denně zastavili a mysleli na svůj dech, dali. 

Kontrolované, či chcete-li hluboké, dýchání je totiž nejpřirozenější způsob, jak se zbavit napětí, získat kontrolu nad svými emocemi, soustředit se na daný okamžik či povzbudit svou mysl. Nic k němu nepotřebujete, věnovat se mu můžete kdekoli, nic vás nestojí.

A prospěšné je nejen pro psychickou, ale i pro fyzickou kondici, protože optimalizuje využití kapacity vašich plic a snižuje krevní tlak. 

Že ho ještě neděláte? Tak začněte právě teď!

Jak na to 

Technik je spousta. Pro začátek si vymezte klidně jen tu minutu, ke které nabádají Apple Watch, a několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte.

Důležité je, abyste dýchali nosem, do břicha a nespěchali. U každého nádechu a výdechu zkuste počítat alespoň do dvou a postupně tyto intervaly prodlužovat. Zpočátku vám to možná bude připadat nepřirozené, nebo dokonce těžké, rychle si ale zvyknete.

Až budou vaše nádechy a výdechy dostatečně hluboké, zkuste mezi nimi na pár sekund dech zadržet.

Správně dýchat můžete kromě Apple Watch i s řadou dalších aplikací, jednou z nejpopulárnějších je Headspace.

Rytmus si můžete najít svůj vlastní nebo vyzkoušet třeba pravidlo 4–7–8, se kterým přišel guru americké alternativní medicíny Andrew Weil a podle kterého byste se měli nadechovat čtyři sekundy, pak mít sedm sekund zadržený dech a zbylých osm sekund pomalu vydechovat.

Anebo zkuste dýchací trénink bývalého člena amerických SEALs Marka Divina, který doporučuje nádech na pět sekund, pak pět sekund nedýchat, pět sekund vydýchávat a opět na pět sekund dech zadržet. A pak celé znova. Počet opakování – cvičení za sebou i během dne – je na vás a na tom, co zjistíte, že vám vyhovuje. 

Tím, že budete dýchat do břicha, zapojíte do dýchání i obvykle nevyužívanou dolní část plic a dostanete do svého těla větší množství kyslíku. A právě to s sebou přináší všechny ty blahodárné důsledky. A přitom svému tělu „jenom“ umožníte na chvíli fungovat optimálně.

Malé děti dýchají po narození do břicha zcela přirozeně, tím, jak stárneme, se ale způsob našeho dýchání mění a hluboké nádechy mizí. Naopak ve chvílích, kdy se blíží nebezpečí (dnes zejména v podobě psychického stresu z práce a nejrůznějších povinností), dýcháme krátce a rychle a naše tělo zdaleka nedostává optimální dávku kyslíku, se kterou by mohlo pracovat.

Takže se není co divit, že jsme tak často nedbalí, podráždění, unavení, roztěkaní nebo třeba jen bez nálady. 

K nápravě přitom stačí málo. A kdo ví, správné dýchání je základem každé meditace, tak třeba přijdete na chuť i jim. Teď si ale pohodlně sedněte a nááádech…