Realitní trh se zatím války, inflace nebo zdražujících hypoték příliš nezalekl. Alespoň co se týče vývoje cen. Ceny nových bytů v Praze nadále rostou, a to i proto, že na trhu je nyní nejméně bytů za posledních deset let.

Jak ale vyplývá z analýzy realitního trhu, kterou za první čtvrtletí letošního roku zveřejnily společnosti Trigema, Central Group a Skanska Reality, na prodejích už je patrné ochlazení poptávky. Nabídková cena v Praze dosáhla 150 tisíc za metr čtvereční, což znamená čtvrtletní nárůst o 3,4 procenta a meziroční o téměř dvacet tři procent. Cena bytů, které se v prvním čtvrtletí skutečně prodaly, je 146 tisíc za metr.

Ještě větší skok je patrný u bytů, které dávají developeři nově na trh. Jejich cena je nyní 167 tisíc za metr čtvereční a je pravděpodobné, že ještě poroste.

„Developeři už do cen promítají rizikovou přirážku. V dnešní dynamické době, kdy nevíte, za kolik stavíte, musí investor do cen promítnout to obrovské riziko, které nese, když zahajuje stavbu a kolaudovat bude za rok a půl,“ vysvětluje majitel investiční skupiny Trigema Marcel Soural.

Ceny stavebních materiálů se v mnohých případech více než zdvojnásobily oproti době před ruskou invazí na Ukrajinu. Výrazně zdražila například betonářská výztuž, cement, izolační materiály, plechy a řada dalších vstupů.

„Buď investor nebude stavět, což se projeví na ještě slabší nabídce, nebo to riziko promítne do cen,“ konstatuje Soural.

Nabídka dostupných bytů v hlavním městě přitom i nadále zůstává slabá. I přesto, že prodeje v prvním kvartále roku znatelně oslabily. Aktuálně je v Praze v nabídce zhruba 3200 bytů.

„V prvním kvartále roku se vyprodaná nabídka doplnila jen slabě. Aby uspokojila dlouhodobé tržní potřeby, musela by být alespoň trojnásobná,“ odhaduje Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality. „Češi mají nadále o koupi nového bydlení zájem: z průzkumu víme, že i v této nejisté době je nemovitost považována za nejbezpečnější a nejvýnosnější typ investice,“ hodnotí situaci.

„V poslední době ubyla část klientů čerpajících hypotéky, které jsou nyní dražší. Ale na druhé straně zcela zásadně roste počet lidí, kteří do koupi bytu ukládají své úspory, protože se obávají o jejich znehodnocení,“ doplňuje majitel Central Group Dušan Kunovský.

S tím souhlasí i majitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. „Lidí pořizujících si nový byt pro vlastní bydlení i kvůli dubnovému opětovnému zpřísnění podmínek pro získání hypotéky ubyde, naopak vzroste podíl investorů,“ domnívá se.

O šestnáct procent meziročně zdražily také starší secondhandové byty. Ty se nyní v Praze prodávají v průměru za téměř 130 tisíc korun za metr čtvereční a mezikvartálně se jejich nabídka zvýšila o šestnáct procent. Podle Sourala se na ní mohli částečně podílet ruští majitelé bytů, kteří se jich začali zbavovat.

Naopak stále nižší je nabídka bytů k nájmu. Mezikvartálně se snížila o dvacet osm procent, a meziročně dokonce o šedesát šest procent. Na číslech je patrné, že se lidé kvůli extrémním cenám bytů k prodeji přesouvají právě na nájemní trh, přičemž se do poptávky promítá i zájem uprchlíků z Ukrajiny.

Outsider
Vydání Forbesu Outsider

Rostou také ceny nájmů, které už se vrátily někam nad úroveň roku 2019, odkud je srazila pandemie covidu. Aktuálně je v Praze průměrný jednotkový nájem 348 korun za metr čtvereční měsíčně a tento cenový vývoj v podstatě kopírují i regiony.

Byty na regionálním trhu meziročně podle analýzy vzrostly o padesát tři procent na téměř sto tisíc korun za metr. „Hodně to ovlivňuje Středočeský kraj a také Brno, kde už ceny nových bytů dosáhly 128 tisíc za metr čtvereční,“ doplňuje Soural.

Podle něj se budou ceny nemovitostí v Česku stabilizovat, jen pokud dojde ke stabilizaci cen stavebních materiálů. „V opačném případě tady bude stále menší ochota developerů stavět nové projekty, a to trh ovlivní více než inflace nebo ceny hypoték,“ myslí si majitel Trigemy.

Jasnější představu o dalším vývoji by měla přinést čísla za druhé čtvrtletí roku, které bývá tradičně nejsilnější a kdy naplno propuká stavební sezona. Jasné je, že loňská rekordní čísla prodaných bytů zůstanou letos v nedohlednu.

Loni developeři v Praze prodali 7500 bytů, letos by mohli při současném tempu prodat zhruba čtyři a půl tisíce bytů. Prodeje nových bytů se letos ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku propadly na méně než polovinu – developeři jich od ledna do konce března prodali jen 780, což je nejméně od prvního čtvrtletí 2012.