Ten rozdíl je obrovský. Zatímco při volbách v roce 2016, ve kterých se utkali Donald Trump a Hillary Clinton, prosázeli Češi 29 milionů korun, při těch letošních, kdy Trumpa vyzval Joe Biden, to bylo už 286 milionů.

Avšak tam, kde před čtyřmi roky slavili sázkaři, byly letos úspěšnější sázkové kanceláře. Češi víc věřili Donaldu Trumpovi. A prohrávali. I úspěšní sázkaři si však budou na výplatu výhry muset počkat, dokud nebudou známy oficiální výsledky.

„Certifikují je volební komise v jednotlivých státech USA. Bez nich nemůžeme začít výhry vyplácet. To může i nemusí trvat ještě několik týdnů. Nejpozdější termín je ale daný, protože 14. prosince se uskuteční setkání volitelů za jednotlivé státy, kdy sbor volitelů oficiálně zvolí prezidenta USA,“ vysvětluje Jiří Hadrava ze sázkové kanceláře Tipsport.

Ta na volby přijala sázky za 140 milionů korun. Za ní se umístila Fortuna se 122 miliony a mimo hru nebyla ani Chance s více než 24 miliony.

Většina českých sázkařů doufala v úspěch úřadujícího prezidenta. Na Trumpa šlo totiž přibližně 60 procent sázek. Ostatně sázkařům se sázka na republikánského kandidáta před čtyřmi roky vyplatila, ale letos se štěstí obrátilo proti nim.

Stejně tak nepřálo ani hráči s vůbec nejvyšší sázkou, který tipoval, že Joe Biden celkově nezíská víc hlasů od voličů než Donald Trump. Zřejmě se nechal zlákat kurzem bookmakerů Tipsportu v poměru 5,6:1, jenž by mu vzhledem k sázce 1,2 milionu korun zajistil výhru ve výši 6,7 milionu. Jenže to se nestalo.

Odvážná sázka: 300 tisíc na vítězství Trumpa v Kalifornii s kurzem 19:1.

„Sázky na úrovni milionu korun nejsou u takto sledovaných voleb výjimkou,“ říká Petr Šrain z Fortuny a upozorňuje také na zákazníka, který si na výhru Joea Bidena vsadil 1,3 milionu korun při kurzu 1,6. Jeho výhra, byť zatím neoficiální, se tak přehoupla přes dva miliony.

Podle Jiřího Hadravy z Tipsportu se ale objevilo i několik skutečně odvážných sázek, byť s řádově nižšími částkami. Například 300 tisíc na to, že republikán Donald Trump vyhraje hlasování v Kalifornii, s kurzem 19:1 a nadějí na výhru 5,7 milionu korun. Pro doplnění, jak bláhová taková sázka byla – demokratičtí kandidáti v bohaté Kalifornii bez přestávky vítězí už od roku 1992 a Donald Trump tam v minulých volbách prohrál se ziskem jen 31,62 procenta hlasů.

Živé sázky Čechy uchvátily

Letošní volby z pohledu sázení navíc přinesly nový trend v podobě ohromného nárůstu live sázek, které se mohly rozběhnout teprve po uzavření volebních místností.

Vydání Forbesu Forbes Life 2020

„Pro sázející je lákavá možnost reagovat na prvotní odhady a průběžné výsledky hlasování, na základě kterých častěji dochází k výraznějším kurzový změnám,“ říká Šrain z Fortuny. A přesně to se také stalo. Jakmile se začaly sčítat hlasy, kurzy live sázek zaznamenávaly bouřlivý vývoj a měnily se prakticky minutu od minuty podle toho, jak postupně přicházely výsledky hlasování z jednotlivých států USA.

Když první relevantní výsledky v důležitých státech začaly ukazovat na vítězství Trumpa, z pohledu bookmakerů Tipsportu se s kurzem 1,9:1 dostal do role favorita. Kurz na Trumpa poté ještě spadnul až na 1,3:1, zatímco na Bidena vzrostl až na 3,5:1. V průběhu dne se ale do pozice favorita opět vrátil Joe Biden a o tuhle pozici už do uzavření live sázek v pátek kolem páté hodiny odpoledne nepřišel.

Live sázka Biden – Trump navíc bude zřejmě na dlouho v Tipsportu, a vůbec v historii českého kurzového sázení, tou nejdelší a nejsázenější.

„Měli jsme duel vypsaný zhruba tři dny, přitom jsme na tiketech nabrali 40 milionů korun, což je skoro polovina sázek přijatých za zhruba rok, kdy byly volby na amerického prezidenta v nabídce,“ říká Jiří Hadrava.

Dosud podle něj žebříčku live zápasů u Tipsportu vévodil souboj tenistů Novaka Djokoviče s Rogerem Federerem ve finále Wimbledonu v roce 2019. Zápas tehdy trval 4 hodiny a 55 minut, během kterých Češi prosázeli 18,5 milionu korun. Tedy ani ne polovinu toho co při prezidentské volbě.

Volby v USA jsou tedy téměř za námi, a pokud nedojde k už zcela nečekanému zvratu a za vítěze bude skutečně potvrzen Joe Biden, sázkové kanceláře si smáznou ztrátu z voleb minulých. Dvě největší – Tipsport a Fortuna – si tehdy odepsaly 14 a 9 milionů korun. Letos budou naopak slavit.