Odvěká otázka, kdy konečně doženeme Německo, se ve světle koronavirové pandemie zdá být ještě bolestivější než obvykle. Aktuální krize vidinám na německý životní standard zrovna nepřidala. U našeho západního souseda se ale můžeme alespoň inspirovat v tom, jak z Česka vybudovat Lepší Česko.

Na stejnojmenné konferenci Forbesu představil ekonom Lukáš Kovanda zajímavou analýzu, která ukazuje, že Německo neskutečně posunula vpřed podpora výstavby.

„Jeden z velkých problémů Česka je, že tady chybí kvalitní spojení do okrajových částí země. Mezi těmito regiony a centrem země tak vzniká stále hlubší propast. Lidé v příhraničí mají pocit, že jsou odřízlí a nemají možnost ovlivnit společenský vývoj země. Z toho plyne frustrace, která vede k volbě stran blíže k extrému,“ popisuje Kovanda.

Lukáš Kovanda na konferenci Lepší Česko 2020 | Luboš Wišniewski

Německu se podle Kovandy podařilo podobný problém vyřešit tím, že vystavělo vysokorychlostní železnici i do odlehlých částí země. Díky tomu se výrazně zlepšila ekonomická i sociální situace těchto regionů a snížila se politická polarizace.

V Česku je ale nesmírně složité získat stavební povolení nejen pro dopravní stavby, ale třeba i pro bytové domy. Na trhu tak chybí nové byty, poptávka výrazně převyšuje nabídku a šponuje ceny bydlení do závratných výšin.

„Urychlit výstavbu by mohl nový stavební zákon, který je jedním z nejdůležitějších legislativních opatření, jež by mohlo Česko posunout vpřed a proměnit životy budoucích generací,“ je přesvědčený Kovanda.

S tím souhlasí i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „Je to klíčový zákon letošního roku, který může rozhýbat ekonomiku. Dosud trvalo získání stavebního povolení mnohdy 10 let i více. Teď by se tato doba měla zkrátit maximálně na dobu jednoho roku,“ říká ministryně.

Věří, že změna přinese stavební boom jak ze strany státu, tak soukromých subjektů. Doufá, že se díky tomu do Česka podaří přilákat i zahraniční investory, kteří dosud pro své projekty volili raději jiné země s méně komplikovanou administrativou.

Podle generálního ředitele společnosti Cisco pro Česko a Slovensko Michala Stachníka je pro rozpumpování ekonomiky klíčová také oblast technologií a inovací.

„Stát by neměl investovat jen do betonu, ale i do digitalizace. V tomto ohledu dokázaly firmy na aktuální dění reagovat mnohem rychleji. Veřejná sféra by proto neměla být pozadu a využít nastalou situaci ke strukturálním změnám,“ uvedl Stachník.

Michal Stachník (vpravo) se šéfredaktorem Forbesu Petrem Šimůnkem | Foto Luboš Wišniewski

Investice považuje za zásadní i člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl. „První opatření má být zvýšení státních investic, byť na dluh. Z krize nás pak může dostat mezinárodní obchod, v září už export dorovnal úroveň roku 2019,“ říká Michl. Podle rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové je pro nastartování ekonomiky důležitá také podpora malých a středních podniků, zaměstnávajících 80 procent lidí v Česku.

„Teď je ideální příležitost vytvořit stabilní podnikatelské prostředí s nižší mírou administrativní zátěže. Založení firmy tady trvá nesmírně dlouho, potřebujete armádu daňových poradců a účetních. To musíme zjednodušit,“ řekla Nerudová a dodala, že je nutné také obnovit oboustrannou důvěru mezi státem a firmami, kterou letošní pandemie nabourala.