Jestli věnujete poslední roky byť minimální pozornost dění u českých vývojářů z STRV, všimli jste si, že firmu už netáhne čtveřice zakladatelů, ale pouze jeden muž. Lubo Smid, který vedení převzal na počátku roku 2018, tak nyní ve firmě získává majoritní podíl, a to odkupem části podílů od společníků Davida Semeráda a Martina Šťávy.

„Po třech letech nám dává smysl naše úsilí reflektovat i v úpravě podílů v jednotlivých projektech. Odkoupit od Davida a Martina majoritu společnosti tak pro mě bylo strategické rozhodnutí,“ komentuje novinku Smid a jedním dechem dodává, že jistá spolupráce mezi čtveřicí i nadále probíhá.

David Semerád, který STRV většinově vlastnil dosud, se naplno věnuje svému americkému startupu Kindest a v jeho snahách mu pomáhají právě i dva další spoluzakladatelé STRV – zmíněný Martin Šťáva a Pavel Zeifart.

Jasné rozdělení rolí se vývojářům z Karlína, kteří se dokázali prosadit na americkém trhu, každopádně vyplácí. STRV loni v přepočtu utržilo na klientských projektech přes 318 milionů korun, přičemž ziskovost před zdaněním a úroky dosáhla 21 procent, čili přes 70 milionů korun. V historii společnosti to představuje rekordní cifru.

Více než polovinu příjmů STRV pak přinesli klienti, které dokázala získat v pandemickém roce 2020. První polovina roku přitom nevypadala vůbec dobře, když čtyři z deseti největších klientů přerušili spolupráci.

„Mým cílem tak nebylo trhat obratové rekordy, ale naopak se zaměřit na vytvoření stabilního prostředí pro náš dvousetčlenný tým,“ přibližuje Smid. Zároveň zdůrazňuje, že polovina z nových klientů se do STRV dostala na doporučení. „To jen dokládá, že máme nejen na americkém trhu vybudované dobré jméno,“ dodává. Na americkém trhu firma každopádně generuje 84 procent příjmů.

Vyjma zakázkového byznysu STRV s partnery provozuje i pět aplikací, mezi nimiž jsou třeba seznamky Surge či Zoe nebo hra Dot 2 Dot. Příjmy z aplikací v loňském roce představovaly zhruba 37 milionů korun.