skip to main content

Číslo 68 má narozeniny. Tady je 48 věcí, které byste o Jágrovi měli vědět

Nejslavnější český hokejista slaví dnes 48. narozeniny a my přejeme Jaromíru Jágrovi všechno nejlepší. Tady je stejný počet zajímavostí, které provází jeho kariéru i osobní život.

Všimli jste si někdy v televizi červeného proužku obepínajícího u rukojeti Jágrovu hokejku? Je na něm fixem nakreslený křížek a číslo 7 jako vzpomínka na ruského spoluhráče z Omsku Alexeje Čerepanova, který tragicky zahynul na zástavu srdce.

15 – číslo, se kterým Jágr nastupoval za Kladno před odchodem do NHL (osmašedesátku měl alespoň z omotávky nalepenou na helmě). Jako dítě původně nosil číslo 4. Když v roce 1990 poprvé reprezentoval mezi dospělými na mistrovství světa, měl na dresu číslo 22. To bylo naposledy, co si oblékl jiné numero.

V pěti letech začal s tátou bruslit na rybníku zvaném Čabárna. Když chodil do třetí třídy, hrál už za šestou třídu PZ Kladno a Spartě nasázel 12 gólů.

Předplatné Forbesu

Když se Jaromír Jágr v kladenské nemocnici 15. února 1972 narodil, vážil 5,05 kilogramu a měřil 57 centimetrů.

Má rád řízky, těstoviny a sladkosti, především tatranky a polomáčené. Naopak mu nechutnají papriky.

Jágr se do NHL dostal v roce 1990 poté, co ho jako pátého v pořadí draftovali Pittsburgh Penguins. Před ním dostali přednost Owen Nolan, Petr Nedvěd (Vancouver), Keith Primeau a Mark Ricci. Do elitní stovky se ten rok vešli i Jiří Šlégr (23.), Roman Meluzín (74.), Richard Šmehlík (97.) a Luboš Rob (99.).

750 tisíc dolarů. Tolik peněz chtělo Kladno za Jágra, když po draftu podepsal smlouvu s Pittsburghem, což byly tehdy obrovské peníze. Generální manažer Penguins proto přijel do Prahy, zpražil kladenské funkcionáře a nakonec se s nimi dohodl na 200 tisících.

Jágr používá mailovou schránku na Seznamu.

Reklama

Největší problém v začátcích v NHL byla komunikace – Jágr neuměl prakticky vůbec anglicky. Jazykovou bariéru v týmu mu pomohl překonat krajan Jiří Hrdina, kterého Pittsburgh kvůli němu přivedl z Calgary.

13 – za tolik klubů nastoupil během své kariéry (Kladno, Bolzano, Schalke, Pittsburgh, Washington, New York Rangers, Omsk, Philadelphia, Dallas, Boston, New Jersey, Florida, Calgary).

Jeho otec je spoluvlastníkem stavební firmy Energie – stavební a báňská, která stavěla například městský okruh Blanka, konečnou stanici pražského metra Depo Hostivař, letecké muzeum v Mladé Boleslavi nebo silniční obchvat Lán.

Do celostátních médií se jméno Jaromír Jágr poprvé dostalo čtyři dny po 17. listopadu 1989 – týdeník Stadion přinesl na zadní straně rozhovor se sedmnáctiletým útočníkem. Měl šest otázek.

První rok v Pittsburghu Jágr bydlel u rodiny Štefana Němce, který pracoval v místních železárnách. Němcovi mu spravovali účty a pomáhali vyplnit daňové přiznání. Tehdejší agent Dan Meehan se Jágrovi moc nevěnoval.

První Jágrovo auto v Americe byl černý Chevrolet Camaro. Hned druhý den, co si ho pořídil, s ním srazil srnku.

Do vnitřku Stanleyova poháru vyryl vzkaz „Hrdina je nejlepší na světě“, když se při oslavách obhajoby v roce 1992 trofej částečně rozpadla.

Jednou nastoupil načerno k zápasu pod jménem Zdeněk Hrabě. Když jako šestnáctiletý přišel poprvé do kabiny A týmu Kladna, zasedl místo legendárnímu Milanu Novému.

Už od roku 1994 se Jágr objevuje v televizní reklamě. Propagoval kola Olpran, soutěž Bingo, žvýkačky Bubble Tape („Když mám hlad, utrhnu si malej kousek.“), kloubní výživu Gelactive, Sazku, Vodňanské kuře, v poslední době telefony Huawei či mobilní aplikaci od ČEZ. 

Na základní škole měl za obalem žákovské knížky fotku Ronalda Reagana jako symbol odporu proti komunismu.

1 020 736. Tolik lidí hlasovalo v roce 2000 pro jeho start v zahajovací formaci Utkání hvězd NHL. Až o devět let později tohle obdivuhodné maximum překonal Sidney Crosby. To už se ale nehlasovalo přes telefon nebo dopisem, stačilo pár kliknutí na webu.

Na podporu stávkujícím studentům Jágr a zbytek kladenského týmu nenastoupili během sametové revoluce k několika ligovým zápasům. Například v Českých Budějovicích místo utkání šli na Žižkovo náměstí a kapitáni obou týmů přečetli společné prohlášení.

Předplatné Forbesu
Střelec
Forbes 2/2020

Až ve 30 letech, 12 let od ukončení čtvrtého ročníku na kladenské průmyslovce, si Jágr dodělal maturitu. Absolvoval ji na soukromé střední škole v pražských Vysočanech. Vysvědčení neukázal, ale prý bylo dvakrát za jedna, třikrát za dva. Nejvíce se trápil s větným rozborem v češtině. 

Jágr dlouhodobě podporoval ODS, jeden čas byl dokonce největším sponzorem strany (v roce 2012 straně poslal osm milionů korun) a objevil se i na jejích billboardech. Před posledními parlamentními volbami nikoho nepodpořil a dementoval, že by sympatizoval s hnutím ANO Andreje Babiše, s nímž natočil reklamu na Vodňanské kuře. 

V létě 2006 přišel Jágr na rok o řidičský průkaz kvůli tomu, že v centru Prahy zaparkoval na místě vyhrazeném pro invalidy.

Stále vlastní dům v pittsburské čtvrti St. Clair, který v 90. letech koupil za 300 tisíc dolarů, a pronajímá ho. Bydlel v něm třeba krajan Petr Sýkora, když za Penguins hrál, častými hosty tu u Jágra bývali Martin Straka, Jiří Šlégr nebo Ivan Hlinka. 

Jágr je pravoslavného vyznání, v září 2001 jej pokřtil pražský patriarcha. V šatně má ikonu Bohorodičky Vladimírské, na šampionátu v Bratislavě jej fotografové zachytili, jak si před zápasem čte na střídačce z Bible.

Reklama

Jágr má o šest let starší sestru Jitku, která pracuje v otcově stavební firmě a podle všeho v ní jednou převezme rodinný podíl.

3 + 4. Bodově nejpovedenější zápas v NHL Jágr sehrál 10. ledna 2003 za Washington. Proti Floridě zaznamenal tři góly a čtyři asistence, Capitals vyhráli 12:2. A to ho ještě trenér ve třetí třetině skoro nepustil do hry, aby si odpočinul. Rekord NHL je 10 bodů za zápas.

Před 10 lety dostal medaili Za zásluhy II. stupně. Před ním byli českými prezidenty vyznamenáni jen dva jiní hokejisté, v roce 1999 Ivan Hlinka (III. stupeň), o tři roky později Augustin Bubník (II. stupeň).

3 270 209 dolarů. Takovou částku včetně úroku dlužil Jágr na daních za rok 2001. Jeho finanční poradci tehdy špatně spočítali příjmy, Jágr pak nějaký čas nereagoval na upomínky, ale nakonec vše uhradil.

12. Tolikrát triumfoval v anketě Zlatá hokejka o nejlepšího českého hokejistu sezony, v tomto ohledu nemá konkurenci. I Dominik Hašek získal tohle ocenění jen pětkrát. Jágr se v roce 2005 stal i sportovcem roku, což se zástupcům kolektivních sportů zase tak často nepoštěstí.

Jágrův nejoblíbenější předmět na škole bylo kreslení. V dětství rád maloval, vyšíval a tvaroval věci z chemlonu. Tvůrčí duch se v něm znovu probudil, když sám navrhl znak kladenských Rytířů, svého klubu.

Za tým dospělých v Kladně nastoupil poprvé jako šestnáctiletý v roce 1988. Česku tehdy vládli Gustáv Husák a Miloš Jakeš.

Jako první za Jágrem byli skauti Hartfordu Whalers, v klubu byl akcionářem Ivan Lendl. Otec prohlásil, že by se mu to líbilo, protože by tam syn mohl chodit na univerzitu. 

Více než 40 tisíc korun měsíčně údajně požadovala společnost JágrTeam od nových nájemců sportbaru v pasáži Blaník na pražském Václavském náměstí za užívání jména Jágr’s bar. Nedohodli se. Začátkem roku 2007 tak po více než sedmi letech populární podnik zanikl.

„Pittsburgh ze mě udělal idiota a zrádce. Měli to se mnou dobře promyšlený.“ Když se Jágr v létě 2011 po třech sezonách v Omsku vracel do NHL, schylovalo se k návratu do Pittsburghu. Jenže vedení klubu, tehdy už s tahouny Crosbym a Malkinem, mu nechtělo dát vůdčí roli. A na veřejnosti to zahráli tak, že Jágr chce hodně peněz.

Kolik byste řekli, že nasázel branek během legendárního tažení za olympijským zlatem v Naganu? No ano, jedinou. Vytasil se s ní ale v pravý čas, ve čtvrtfinále proti USA trefil svým tehdy značkovým způsobem po výjezdu od mantinelu vítězný gól.

697. Tolik zmínek o Jágrově malíčku se objevilo v českých médiích za první dva dny od chvíle, kdy jeho ruka přišla k újmě při zápasu s Německem na mistrovství světa 2005, které se hrálo v Rakousku.

Jágr na Floridě v roce 2016 | Foto David Turecký

Jágr vůbec nepije alkohol. S kamarády je schopný sedět v baru až do rána, ale třeba jen o vodě.

Jágrovým nejbližším spolupracovníkem je kamarád Václav Bartoš. Znají se spolu už od školních let a Bartoš dnes řeší Jágrovy sponzorské i byznysové smlouvy, řídí jeho společnost JágrTeam a pomáhá s vedením kladenského hokejového klubu. Servis Jágrovi v Česku zajišťuje i osobní asistent a řidič Petr Exner, zvaný „Šána“.

Čtyři roky (2009–2013) byla uváděna divadelní hra Jaromír Jágr, Kladeňák, autorské dvojky Petr Kolečko – Tomáš Svoboda. Šlo o „hrdinský epos se zpěvy, balancující na hraně tragikomedie, pohádky a grotesky“. Jágra si zahrál David Matásek.

Jágr v 90. letech rozhodně nebyl vzorem slušného chování. Na největší průšvih si zadělal, když ho v Pittsburghu poněkolikáté chytili policisté kvůli nedovolené rychlosti, ale on vypsanou pokutu zmuchlal, hodil policistovi zpátky do auta a ujel.

V anketě Největší Čech se Jágr v roce 2005 umístil na 27. příčce jako pátý z žijících osobností – předstihli ho jen Václav Havel, Karel Gott, Václav Klaus a Zdeněk Svěrák. První byl samozřejmě Jára Cimrman, ale diskvalifikovali ho ve prospěch Karla IV.

Ženské idoly Jágrova dospívání? Zpěvačky Iveta Bartošová a Samantha Fox, jejichž plakáty měl vylepené v pokoji.

Co se týče delších vztahů, Jágr zatím vystřídal pět přítelkyň. První byla Iva Kubelková (jejich vztah trval dva roky), následovaly Nicol Lenertová (několik měsíců), Andrea Verešová (čtyři roky), Inna Puhajková (šest let) a naposledy byl delší čas s Veronikou Kopřivovou.

Pittsburská firma Terascale Computing Systems své supervýkonné počítače pojmenovávala po hokejistech. V roce 2001 tak vznikl model Jaromir, který vynikal svou rychlostí. Stejně jako Jágr by už dnes tenhle výrobek měl poněkud jiné přednosti… 

Jágrova osmiletá smlouva s Washingtonem na téměř 90 milionů dolarů z roku 2001 byla v NHL rekordní až do roku 2010, kdy Ilja Kovalčuk podepsal kontrakt na 100 milionů za 15 let.

Jeho úplně prvním autem byl šedý Favorit 136L s espézetkou KLE 74 41. V létě 1989 za něj zaplatil 85 tisíc Kčs a později ho dal k používání do otcovy stavební firmy.

68. Legendární číslo si Jágr zvolil jako symbol odporu proti komunismu. Jeho dědu zavřeli, protože nechtěl vstoupit do JZD, a maminka Anna kvůli tomu nemohla studovat.

S přispěním Františka Suchana a využitím knihy Jana Šmída Má léta v Pittsburghu

Reklama
Reklama