Máte pocit, že na vás všechno padá a že nemáte chvíli na vydechnutí?

Stačí změnit perspektivu, tvrdí stanfordská psycholožka a autorka knihy The Upside of Stress: Why Stress Is Good for You, and How to Get Good at It Kelly McGonigal a říká: „Nejlepší způsob, jak zvládat stres, není se ho zcela zbavit nebo se mu vyhýbat. Jen o něm musíme přemýšlet jinak a postavit se mu.“

Z čeho McGonigal vychází? Zejména z této studie, která se dotazovala více než 28 tisíc lidí na to, kolik stresu v poslední době zažili a zda vnímají, že by škodil jejich zdraví. Výsledky studie jsou až šokující ‒ to, že člověk zažívá hodně stresu, není pro jeho zdraví rozhodující. Záleží totiž na tom, jak ho člověk vnímá.

Autoři studie srovnali výsledky s úmrtími v dotazované skupině a zjistili, že vnímání stresu jako něčeho, co nám škodí, zvyšuje pravděpodobnost předčasného úmrtí o 43 procent. Pohled na stres je tedy nejdůležitější. Jak ho ale změnit?

Až se budete příště v práci stresovat z velké prezentace, místo toho, abyste zrychlenou činnost srdce a potící se ruce vnímali jako něco špatného, berte to naopak jako situaci, kdy se vaše tělo připravuje na boj s výzvou, a mobilizuje tak všechny síly, které máte.

Zrychlený dech nevnímejte jako nástup panického záchvatu, ale jako možnost, jak do mozku dostat více kyslíku, aby se vám lépe přemýšlelo. Místo toho, abyste stres považovali za něco, co vás dělá slabšími, přemýšlejte o něm jako o příležitosti, jak se stát silnějšími. 

V čem tedy může změna pohledu kromě snížené pravděpodobnosti úmrtí přispět? Ukázalo se, že pozitivnější perspektiva pomáhá i ve výkonu samotném, což dokládají výsledky tohoto experimentu‒ ti, kteří byli před stresující situací poučeni o tom, jak lépe na stres nahlížet, si vedli v porovnání s ostatními experimentálními skupinami lépe.