skip to main content

Covid ochromil moje podnikání, zkouším štěstí v Latinské Americe, říká český návrhář

Reklama

„Vždy jsem toužil tvořit v tropech,“ komentuje svůj poslední počin návrhář Lukáš Lindner. Jedná se o kolekci, kterou ve spolupráci s designérem Aládio Marquesem právě uvedl v brazilském státě Bahia.

Lindner patří k vyhledávaným českým oděvním tvůrcům, pravidelně se účastní pražského fashion weeku a věnuje se především zakázkové tvorbě. Od loňského března se ale potýkal se značným poklesem objednávek. Logicky – jeho róby na červený koberec, obleky a kabáty najednou není kam nosit.

„Mí klienti v Čechách nemají na podobné outfity ani pomyšlení, vnímal jsem také velmi tíživou náladu, která u nás panuje. Rozhodl jsem se proto odcestovat do Brazílie a zkusit tvořit tady,“ rekapituluje svou cestu za úspěchem v Latinské Americe Lindner.

Sám ale přiznává, že bez designéra Aladia Marquese by jen těžko dokázal v Brazílii cokoliv vytvořit, protože místní až na výjimky příliš neovládají angličtinu a Lindnerova portugalština je v pouhých začátcích.

„Jsme pro sebe vzájemnou pomocí, protože Aladia je spíš designér, kdežto já ovládám opravdu onu poctivou krejčovinu, konstrukce střihu je pro mě velmi důležitá. Zjišťuji, že místní mají sice skvělé nápady a jsou velmi inspirativní, ale chybí jim znalost řemesla,“ prozrazuje Lindner, který pro vznik kolekce dovezl hedvábí z Evropy a tradiční indonéskou batiku ze svých dřívějších cest.

Český návrhář si také těžko zvykal na brazilský systém práce, který podle něj staví „užívání si života na první místo a povinnosti se řeší až později“. Zároveň ale Lukáš Linder chápe, že zemi, ve které je hostem, musí respektovat se vším všudy.

Reklama

Na druhou stranu jsou podle Lukáš Lindnera Brazilci velmi otevřeni novým trendům a nebojí se nosit výrazné, dramatické oděvy. „V kolekci pro Brazílii jsem se proto mohl víc odvázat, Češi jsou opatrnější,“ říká.

Společná kolaborace českého a brazilského tvůrce byla odprezentována v jedné z nejluxusnějších restaurací v zemi, salvadorské Pretě, kterou s oblibou navštěvují místní celebrity i politici. „Čekáme na návštěvu brazilského vice prezidenta Hamiltona Mourãoa, třeba si od nás jeho manželka něco pořídí,“ usmívá se Lukáš Lindner.

Dále budou kolekci prodávat v dalších designových studiích ve státě Bahia, kde se spojí s lokálními návrháři šperků. „Velmi mě inspiruje, jak se lidé právě v tomto kraji, který je označován za kolébku Brazílie, k módě staví. Nebojí se kombinovat všechno dohromady, být výrazní“.

Lukáš Lindner si ale uvědomuje, že mezi jeho nové zákazníky patří pouze velmi dobře situovaní Brazilci, kteří žijí diametrálně odlišný život od toho, který se odehrává v nekonečných slumech.

„Prostřednictvím sociálních sítí ale dostávám skvělé ohlasy od svých českých klientů. Myslím, že v současné složité situaci na ně dobře působí slunce a tropická atmosféra,“ vypráví Lindner, který se zprvu obával jak bude jeho mezinárodní kolaborace přijata domácím publikem.

Až se Lukáš Lindner bude chtít vrátit zpět do Prahy, což vzhledem k pandemické situaci zatím neplánuje, ušije tuto brazilskou kolekci také pro zákazníky v Čechách.

Reklama
Reklama