Nejenže je letošní rok přestupný, ale bude také pořádně nadupaný. Hudbou. Do České republiky míří hvězdná jména.

Někteří muzikanti vystoupí v rámci festivalů, kdy pořadatelé postupně jednotlivé kapely a osobnosti odtajňují, jiní na velkých scénách. Na koho se tedy můžeme letos těšit?

Únor

Už jen pár míst zbývá na dvou únorových koncertech kapely Depeche Mode. Původem anglické duo je odehraje v O2 areně 22. a 24. února. Do Česka zamíří už potřinácté.

V pátek 23. února se mohou fanoušci rozvášnit při vystoupení dalšího anglického hudebníka, tentokrát Normana Cooka, známého jako Fatboy Slim. Ten si vybral komornější prostředí a zavítá do pražského klubu Roxy.

Březen

Příznivci heavy metalu by určitě neměli minout koncert britské kapely čerstvě uvedené do Rokenrolové síně slávy – Judas Priest. V O2 areně vystoupí 29. března, kdy představí i nové album. Ale kdo nemá vstupenky, neuvidí a neuslyší nic. Koncert už je totiž vyprodaný.

Duben

Aby neožívala jenom Praha, mohou se fanoušci v dubnu přemístit do Brna. Vzpomínáte na kapelu Guns N’ Roses a jejího famózního kytaristu Saula Hudsona alias Slashe? Tak přesně ten zamíří společně s Mylesem Kennedym a kapelou The Conspirators do brněnské Winning Group Areny, kde to na tamní scéně rozjedou 19. dubna.

Květen

Měsíc lásky bude ve znamení oslavy narozenin. A to rovnou třicátých. Přesně tolik je kapele Rammstein, jejíž vystoupení doprovází řada nejrůznějších efektů. A jinak tomu nebude ani v pražských Letňanech. Německé seskupení rozparádí fanoušky hned dvakrát za sebou – 11. a 12. května. I tady ale vstupenky zmizely závratným tempem a oba koncerty jsou vyprodané.

Na stejném místě, ale o pár týdnů později před publikum předstoupí The Boss. Americký rockový zpěvák Bruce Springsteen se do Česka vrací po dlouhých dvanácti letech. Na pražském letišti odehraje koncert 28. května, a kdo ho chce vidět, má ještě šanci. Vstupenky jsou stále v prodeji.

Červen

V Praze už byl, v Brně taky, dokonce i v Pardubicích. Teď si vybral pro změnu Plzeň. Anglický zpěvák Sting své fanoušky, kteří už mají vstupenky, potěší v amfiteátru Lochotín, a to 4. června. Koncert je vyprodaný.

The Prodigy, The Offspring, Bring Me The Horizon, Avril Lavigne, ale taky Dogstar s baskytaristou a hercem Keanu Reevesem. To jsou jména, kterými láká královéhradecký festival Rock for People. Park 360, kde snadno zaparkujete a postavíte stan, obsadí od 12. do 15. června. A kromě nabitého hudebního programu nabídne i doprovodné akce.

A festivalovou štafetu si hned další týden, od 20. do 26. června, převezme Metronome, kterým zase pro změnu ožije Praha. Vystoupí na něm jak interpreti z domácí scény, tak celá řada zahraničních kapel a hudebníků.

Jedním z nich je třeba britský zpěvák a skladatel Michael Kiwanuka, který osciluje mezi žánry jako soul, jazz, blues či folk. Na stage zamíří i písničkář Tom Grennan nebo bristolská kapela Kosheen, jež se na hudební scéně pohybuje už pětadvacet let a do Prahy ji přiveze charismatická zpěvačka Sian Evans.

A pokud byste si rádi mezitím odskočili na koncert třeba do Pardubic, můžete. V Enteria areně vás přivítá show plná rekvizit, umělé krve a muziky, kterou svým chraplavým hlasem umocní Alice Cooper. Kontroverzní postava rockové hudby tady vystoupí 17. června.

Červenec

Se začátkem prázdnin už bude těžké rozhodnout se, kam vyrazit dřív. Ale pokud jste fanoušky Davida Guetty, rodáka z francouzské Paříže, pak musíte rozhodně na festival Beats for Love do areálu ostravských Dolních Vítkovic, který potrvá od 3. do 7. července.

Na scéně elektronické taneční hudby se muzikant pohybuje už čtyřicet let a pořadatelé festivalu se ho dlouho snažili získat. „Jednání byla opravdu složitá a náročná a s jeho vystoupením je spojena i spousta produkční práce jak nyní, tak na festivalu, protože technické podmínky odpovídají velikosti jeho jména,“ komentuje ředitel festivalu Kamil Rudolf.

Ve stejný den, kdy festival začíná, se v pražské O2 areně odehraje koncert další velké hvězdy. Turné Global Hits se speciální show přiveze Rod Stewart, který se do hlavního města vrací po osmi letech. A aby těch legend nebylo málo, ještě o dva dny dříve vystoupí v pražském O2 universu britské duo Pet Shop Boys.

Své nové album Blue Electric Light spolu se svými největšími hity představí českým fanouškům Lenny Kravitz. A lepší stage než na festivalu Colours of Ostrava si k tomu vybrat nemohl. Areál Dolních Vítkovic jím bude žít 17. až 20. července a kromě Kravitze potěší fanoušky i James Blake, Kawala nebo volnomyšlenkářští Tankus the Henge.

Pozadu tentokrát nechce zůstat ani liberecká Benátská!, která jako hlavní hvězdu ohlásila německou taneční kapelu Scooter. Doplní je anglická hardrocková skupina Slade nebo rodačka z Michiganu Suzi Quatro. Třicátý ročník čtyřdenního festivalu začíná 25. července ve veseckém sportovním areálu.

A na závěr nabitého měsíce vystoupí v Hradci Králové v Parku 360 Ed Sheeran, který do Česka zavítá po pěti letech a v areálu odehraje hned dva koncerty. Ten první 27. července je sice už vyprodaný, lístky ale jsou ještě k dostání na další den, tedy 28. července.

Druhý prázdninový měsíc už bude patřit vesměs festivalům, které budou hostit hlavně české interprety, třeba rockový TrutnOFF nebo Hrady. Ke konci roku se pak mohou fanoušci těšit například na brazilskou metalovou kapelu Sepultura, která vystoupí 23. listopadu v O2 universu.