skip to main content
Investice

Degeni z Redditu znovu v hlavní roli. Akcie AMC si smázly devět miliard dolarů

Byla to divoká jízda. Ještě před několika hodinami se na „degeny“ z Redditu (jak se sami označují) pěly chvalozpěvy za to, že jen během středy připravili vlky z Wall Street vydělávající na shortování akcií o 2,8 miliardy dolarů.

Shortování je vlastně opak běžného investování do cenných papírů. Investor během něj akcie prodá a sází na to, že klesnou na ceně. Pak je koupí zpět. Jenže kvůli způsobu financování takových obchodů na to má často jen omezené časové okno, a když ho nestihne, přijde na buben.

Během posledních dní se uživatelům Redditu podařilo vyšponovat akcie absurdně nadhodnoceného řetězce kin AMC o 500 procent a shortující investoři přišli celkem o 4,5 miliardy. Ve čtvrtek ráno se však karta obrátila a několik týdnů rostoucí akcie AMC Entertainment zaznamenaly zlomový pokles. Společně s několika dalšími „stonks“, které žene banda z Redditu nahoru.

Reklama

Možná je dobré si připomenout, proč to vlastně dělají. Za prvé z fóru, za druhé ve jménu boje proti velkým investorům, kteří vydělávají na sázkách na propad akcií, a za třetí kvůli vidině ohromujících zhodnocení. Příkladem budiž Keith Patrick Gill s přezdívkou „DeppFuckingValue“, který během šílenství kolem obdobně nadhodnoceného GameStopu obrátil počáteční investici 53 tisíc dolarů v zisk 50 milionů dolarů.

Pro zasazení do souvislostí: hodnota akcií AMC jen během letošního roku vyletěla o dva tisíce procent. Forbes.com připomíná, že to je o pětinu více než nejnabušenější akcie v S&P 500, Marathon Oil.

A v závěsu se drží i další redditovské akcie, které tamní stádo samozvaných degenů vybičovalo v případě GameStopu o 1400 procent a v případě BlackBerry o 120 procent.

Reklama

Nad touhle kratochvílí se ale pomalu začíná smrákat. Americká legislativa už slibuje, že se v létě podívá pod drobnohledem na služby jako Robinhood a eToro, jejichž prostřednictvím se tohoto šílenství účastní globální publikum a dobře se baví.

Čtvrteční ráno nicméně akcie AMC inkasovaly ránu po prohlášení společnosti, že cena jejích akcií je opravdu monumentálně nadhodnocená. Během dne v Americe zaznamenal AMC akciový sešup až o čtyřicet procent, což podniku vymazalo 9 miliard dolarů z tržní hodnoty.

AMC totiž prohlásila, že rozprodá takřka 11,6 milionů akcií za tržní cenu, ale varovala přitom nákupčí, aby se do toho pouštěli pouze v případě, že jsou ochotni přijít o všechny své vložené peníze.

Společně s propadem hodnoty AMC se sesunul i další sranda-stonk GameStopu, konkrétně o třináct procent, a neméně vyhajpované akcie BlackBerry se propadly o šest procent.

Naopak marihuanovým akciím, které se na Redditu těší rovněž značné popularitě, nahrála situace do karet. Sundial Gowers šly během toho všeho nahoru o patnáct procent.

Někdo bude evidentně potřebovat spoustu trávy.

Reklama
Reklama