Černošský raper leží na zemi bez známek života a místo hlavy má logo maloobchodního řetězce s videohrami GameStop. Přiskočí k němu další borec a masáží srdce ho dostane zpátky na nohy! Zachránce má místo hlavy ikonku diskusního fóra na Redditu WallStreetBets.

Ještě před chvilkou mrtvý GameStop raper se dává se svým WallStreetBets bráškou do radostného křepčení za hutných beatů hip hopu a kolem nich paří další borci s hlavami vyměněnými za ikony všech, kdo v téhle záchraně hráli podstatné či vedlejší role: Elon Musk, BlackBerry, AMC a další.

Celé to zní jako pomatený sen na nějakých hodně levných drogách. Ve skutečnosti ale jde o dokonalou formu zpravodajství prostřednictvím memu na diskusní sociální síti Reddit. Memu, který před několika dny barvitě popisoval zásadní událost, již běžná zpravodajská média takřka neměla šanci zaznamenat, natož o ní podat svým konzumentům přehlednou zprávu (byť v ní jde o miliony).

Zmíněný klip pojednává o akciích řetězce GameStop, které před časem vyhnali frajírci z redditové diskusní skupiny WallStreetBets až o 1600 procent a několika velice důležitým lidem na Wall Street tak přivodili těžké spaní. Konkrétně o tom, jak se tyhle akcie po hlubokém propadu před několika dny takřka nepochopitelně zmátořily a ze stavu klinické smrti znovu vyletěly nahoru skoro o 220 procent.

Různé role v tomto turbulentním dění podle všeho hrálo několik důležitých faktorů včetně akcií AMC (hnaných nahoru stejnou skvadrou z Redditu) i Elona Muska a jeho žonglování s Teslou, Bitcoinem a Dogecoinem. V tomhle všem se už několik dní točí neuvěřitelné peníze a má to dopad na reálné kariéry konkrétních lidí – aktuálně se poroučel finanční ředitel GameStopu.

A v tom všem zmatku dal Reddit vzniknout svým vlastním vlivným hrdinům, z nichž nejvýraznější je redditor (čili uživatel Redditu) s přezdívkou DeepFuckingValue, vlastním jménem Keith Patrick Gill. Ten podle všeho patří k ústředním strůjcům celého šílenství kolem GameStopu a na téhle akci proměnil svou počáteční investici 53 tisíc dolarů na něco kolem 50 milionů. Ano, dolarů.

Nová doba, nový jazyk

Pojďme si to ale shrnout řečí lidí, kteří se narodili ještě před vynálezem internetu: tohle všechno je absolutní magořinec, který se může dít pouze na něčem takovém, jako je Reddit.

A je to tak specifické, že se to dá stručně a jasně vysvětlit jen hypermoderními vyjadřovacími prostředky, jako je zmíněný několikavteřinový klípek – tedy prostředky, které dává světu znovu a jen ten samý Reddit.

Přesně s takovou vizí ovšem Reddit v roce 2005 vznikl, když jeho tvůrci začali pracovat na něčem, co se bude chlubit honosným podtitulem „titulní stránka internetu“ („front page of the internet“). A půl druhé dekády od tohoto neskromného nápadu se to Redditu skutečně podařilo. Nikdo ale nečekal, že jeho „titulní“ internetový status bude takhle brutální.

V první řadě to asi nečekali vysokoškolští spolužáci Steve Huffman a Alexis Ohanian, když nápad na „titulní stránku internetu“ nadhodili programátorovi a podnikateli Paulu Grahamovi poté, co u něj nepadl na úrodnou půdu jejich původní nápad objednávat si jídlo přes esemesky (kdyby u toho vydrželi, mnuli by si dnes asi ruce dvojnásob).

Soukolí Redditu (což je úmyslná zkomolenina výrazu „I already read it on Reddit“ čili „Jo, to už jsem četl na Redditu“) se dalo do pohybu.

Na palubu naskočilo ještě pár dalších podnikavých mužů a dostali projekt do takových otáček, že už na konci roku 2006 Huffman s Ohanianem prodali svůj Reddit vydavateli Wiredu, společnosti Condé Nast Publications, za neupřesněnou částku mezi 10 a 20 miliony dolarů.

Pro měřítko připomeňme, že pan DeepFuckingValue teď prostřednictvím stejného Redditu vydělal jako pouhý uživatel milionů padesát.

Centrální mozek internetu

Reddit v té době fungoval přesně tak, jak fungovat měl – jako „titulní stránka internetu“. Zprvu ale události jen sbíral a schraňoval, zatímco je jeho uživatelé sami nabízeli dalším k diskusi. Tenkrát byl Reddit ještě dalek tomu, aby události ovlivňoval tak, jak se mu to dnes daří v případě investičního maglajzu kolem WallStreetBets. 

Reddit sloužil jako takové internetové noviny. Nikoli ale jako deník, nýbrž jako prst na digitálním tepu doby. Princip byl a je nadále prostý: lidé na platformu přidávají zajímavé zprávy, obrázky a informace a další lidé jim klikáním na šipku nahoru či dolů přidělují status relevance a důležitosti.

Choose To Be Rich
Vydání Forbesu Choose To Be Rich

Reddit se navíc umně vyhnul tomu, aby se proměnil ve stoku nesrozumitelného hulákání, jaká je stále k vidění v komentářových sekcích některých tradičních médií i konkurenčních sociálních sítí.

A to díky dobrovolným moderátorům v jednotlivých diskusních fórech a také jejich mnohdy velice ostrým pravidlům pro diskutování, jejichž porušení se často trestá nekompromisním a doživotním zákazem účasti v tom kterém diskusním auditoriu.

Pro úplnost: moderátory, kteří se na svou pozici vyhoupnou buďto založením samotného „subredditu“, nebo jsou do pozice vybráni jeho zakladateli, doplňují ještě administrátoři, což jsou ovšem placení zaměstnanci Redditu.

Díky kombinaci hlasování pro dobré a špatné komentáře a osazení diskusí přísnými moderátory se diskuse na Redditu navíc nejen tříbí, ale přitahuje také profíky v jednotlivých oborech, ať už jde o ekonomické zprávy, nukleární fyziku, nebo balení holek, jejichž fundovanost potvrzují další odborníci ze strany uživatelů.

Dobrým příkladem je třeba subreddit AskHistorians, kde člověk nenajde jedinou vágní či neodbornou odpověď, byť si na ni musí třeba pár dní počkat, a o historii se za pár chvil dozví víc než během celého semestru na vysoké škole.

Takhle se z Redditu stala určitá „hive-mind“, úlová mysl a centrální mozek internetu, který postupně začal trendy nejen komentovat, ale současně také tvořit. A přesně takhle dal Reddit vzniknout takovým fenoménům, jako je fórum WallStreetBets.

Ještě před deseti lety lidé klikali na to, zda se jim líbí zpráva o tom, co se tenkrát událo, nebo obrázek, který si nějaký šikula vytetoval na čelo v odrazu zadního zrcátka auta kodrcajícího se po kočičích hlavách někde na rozbombardované vozovce v Malajsii.

Evoluci ale nezastavíš a na Redditu vykvetla záplava extrémně odborných diskusních fór, mezi nimiž nechyběla ta o antropologii, dýmkách, historii, vizuálních efektech v youtubových klipech, ekonomice či o tom, jak pod velkými zvířaty na Wall Street podtrhnout koberec.

Ještě v roce 2019 činila odhadovaná hodnota Redditu tři miliardy dolarů. Teď už je to dvojnásobek.

Na podobném principu se Reddit také dlouhodobě vyhýbá tomu, aby byl semeništěm nějakých zásadních fake news, jako se to děje na Facebooku či Twitteru, kde žádný takový organický plebiscit nevznikl. Úlová mysl Redditu funguje.

Druhou stranou mince ale je, že dnešní nastavení pravidel mnohých diskusních fór je brutální. Když už se člověku v Redditu úplně nezběhlému podaří vyplodit příspěvek, který odpovídá regulím natolik, aby jej v první pikosekundě neodstranil automatický bot, stále se vystavuje vysoké pravděpodobnosti, že v něčem pravidla nechtěně porušil. A vyfasuje doživotní ban.

Plavat s mainstreamem

Poté, co Reddit jeho zakladatelé Huffman a Ohanian v roce 2009 definitivně opustili, pokračovala platforma v krasojízdě vlastním digitálním životem pod novým vedením. Ve stejném roce spustil Reddit sponzorovaný obsah, reklamy a rozjel odměňovací systém Reddit Gold.

O dva roky později se pak Reddit částečně oprostil od Condé Nast jako součást jeho větve Advance Publications a tři roky nato si s padesátimilionovou investicí vydupal nezávislost. V tom sehrál důležitou roli Yishan Wong jako CEO Redditu, který dostal jeho uživatelskou základnu z 35 milionů uživatelů na 174 milionů.

V letech 2014 a 2015 se do Redditu nakonec vrátili jeho dva zakladatelé, Ohanian jako executive chairman a Huffman jako CEO. Rozjeli redditovské apky pro iOS i Android, podstatně překopali jeho webovou podobu a utáhli šrouby v oblasti toho, co si uživatelé na platformě mohli a nemohli dovolit.

V roce 2017 pod nimi Reddit schramstnul dvousetmilionovou investici a jeho hodnota se vyšplhala na 1,8 miliardy dolarů. Ohanian nakonec odstoupil v roce 2020, když v návaznosti na protesty ohledně smrti George Floyda požádal, aby byl nahrazen černošským kandidátem.

Politické směřování platformy se v turbulentním roce 2020 dostalo do hledáčku komentátorů také kvůli smazání více než dvou tisíc subredditů kvůli „nenávistným projevům“. Mezi nimi bylo jednak výrazně konzervativní fórum podporovatelů toho času prezidenta USA Donalda Trumpa The_Donald a jednak fórum výrazně liberálního politického podcastu Chapo Trap House, které se nacházelo na protilehlé straně politického spektra.

Kupříkladu komentátoři deníku The Hill si svého času všímali, že na Redditu takovými kroky roste tendence podkuřovat establishmentu, zatímco antiestablishmentové kanály – ať už výrazně napravo, nebo nalevo – jsou umlčovány.

Reddit je zdivočelá bestie.

Reddit jako by se podle nich z rozdováděné diskusní arény, kde měl každý názor svůj prostor, měnil v cenzurujícího zastánce mainstreamových názorů, který s alternativou nikoli nediskutuje, ale rovnou ji zbaví existence. Tedy vymaže ji z „titulní stránky internetu“.

Jenže Reddit je zdivočelá bestie, a ačkoli ji v posledních letech drží na uzdě víc řetězů než dřív, stále se jí daří žít v mnoha oblastech vlastním životem a pokračovat v cestě platformy, která už zdaleka nemá jen prst na tepu doby, ale v mnohém už tempo toho tepu také sama udává.

A velice pěkně se jí to rentuje. Ještě v roce 2019 činila odhadovaná hodnota Redditu tři miliardy dolarů. Jenže poté, co letos kauza vzešlá ze subredditu WallStreetBets zacloumala globálními trhy, vyskočila jeho hodnota na dvojnásobek. 

Jinými slovy – skutečnost, že Reddit globální dění už jen nekomentuje, ale přímo je také ovlivňuje, se odrazilo v jeho současné hodnotě šesti miliard dolarů. A to nemá na účtu ani DeepFuckingValue.