Arzel Rodrigez se zhruba dva týdny po novém roce probudil v panice. Časně si přivstal, aby ve svém domě na Hollywood Hills napjatě sledoval raketově rostoucí cenu akcií prodejce videoher GameStop. Ale to ještě nebylo nic proti, co zažil o několik dní později – 27. ledna.

Tehdy naopak zaspal, a když se kolem jedenácté dopoledne probral, zjistil, že hodnota akcií, které vlastní, skoro prorazila burzovní strop – ze 150 dolarů se za jediný den vyšplhaly na 380 dolarů. Radost ale rychle vystřídaly pochybnosti.

Kdyby totiž začal prodávat hned, přišel by o šanci vychutnat si ještě opojnější výšiny, do kterých by cena mohla vystoupala. Nakonec bitvu s vlastní trpělivostí vyhrál a akcie ještě chvíli podržel. Což si vyžádalo dalších pětadvacet hodin nervů. „Bezesný maraton byl vydatně podporován kávou a energeťáky Bang s příchutí broskví a manga,“ vzpomíná Rodriguez.

Třiadvacetiletý ajťák, nakonec svoje jmění rozmnožil na 3,8 milionu dolarů. Když přitom před pár měsíci účet zakládal, převedl si na něj jen zhruba osmadvacet tisíc. „Můj bože, to byla síla. Nedokážu to ani vysvětlit,“ popisuje softwarový inženýr ze své oblíbené kanceláře – totiž z postele, obložený polštáři. ,,Takhle už se asi nikdy v životě cítit nebudu. Možná leda, až se ožením,“ říká.

Šílenství okolo akcií GameStopu, které vtáhlo i Rodrigueze, vejde do dějin Wall Streetu jako pravděpodobně jeden z nejpodivnějších a současně nejvíce vzrušujících momentů vůbec. A to jako okamžik, kdy úplně obyčejní investoři využili tip amatérských obchodníků zveřejněný na sociální síti Reddit a hodnota v podstatě zapomenutého prodejce herních konzolí a videoher vystřelila až do oblak.

Jak to udělali? V zásadě se laikům touto skupinovou aktivitou podařilo přechytračit manažery z Wall Streetu. Jimi spravované hedge fondy totiž sázely naopak na to, že GameStop bude dál klesat, a když jeho akcie vyšplhaly vzhůru, stálo je to mnoho miliard dolarů.

Vydání Forbesu Zázrak

To, jak se drobní investoři doslova sesypali na takřka tuctového prodejce spotřební elektroniky a videoher dokonce vyvolalo celostátní debatu o tom, kdo by měl a neměl mít do budoucna přístup na finanční trhy. Politici napříč všemi stranami mezitím využívají situace a vezou se na vlně protielitářských prohlášení proti praktikám na Wall Streetu.

Většina malých investorů akcie kupovala prostřednictvím aplikace Robinhood, která umožňuje investovat do cenných papírů prakticky každému. Generální ředitel této platformy, Vlad Tenev, kvůli tomuto online zprostředkování dokonce musel na kobereček do Kongresu.

Na pozadí tohoto všeobecného burzovního chaosu se ale odehrává ještě jeden příběh – z několika lidí se doslova přes noc stali milionáři. Stejně jako z Rodrigueze. Jejich cesta k pohádkovému jmění začala v momentě, kdy na Redditu rozklikli diskusní fórum pojmenované WallStreetBets a tam se dočetli o plánu, jak by se dalo slušně vydělat na koupi akcií GameStop.

A to není to jediné, co mají společné. Všichni jsou to muži, ani jednomu z nich ještě není ani třicet let a žádný nemá vzdělání v oblasti financí. Jinak řečeno, o obchodování na burze toho do té doby moc nevěděli. Jsou to obyčejní lidé, kteří nečekaně vyhráli v jedné z nejdivočejších investičních loterií vůbec.

Tedy přesněji řečeno, zbohatli takovým způsobem, který by jim žádný poctivý investiční poradce nikdy ani nenaznačil. Šlo bez přehánění o spekulativní sypání peněz do krachující firmy, která se stala terčem nákupního šílenství.

„Chcete-li něco takového ustát, musíte mít sakra štěstí,“ vysvětluje Chris Cordaro, který většinu své profesní kariéry pracoval jako šéf investic ve firmě RegentAtlantic. Ze své pozice tehdy klientům kladl na srdce, aby se takovým obchodům vyhýbali obloukem.

„Musíte mít opravdu dobrou sebekontrolu, abyste skutečně vystihli moment, kdy prodáte a proměníte tu rostoucí křivku grafu ve svůj zisk. Abyste neuvízli v tom, že na akciích budete donekonečna sedět a budete otroky čekání na dokonalý moment,“ doplňuje. Také upozorňuje, že stejně jako v loterii pak musí být hazardéři připraveni odvést státu velkou část zisku na daních.

140 tisíc. Na to jsem měl ještě žaludek

Mezi několika šťastlivci, ze kterých jsou znenadání boháči, je i sedmadvacetiletý Kevin Sanzone z Connecticutu, vedoucí v obchodě s náhradními autodíly.

O GameStopu se na fóru WallStreetBets dočetl už vloni na podzim. Víc ho to začalo zajímat ale až v prosinci, kdy se dozvěděl, že do zkrachovalého prodejce videoher začal masivně investovat i Ryan Cohen – obchodník, který provozuje populární e-shop se sortimentem pro domácí zvířata Chewy.com.

Během těch pár týdnů bylo opravdu těžké myslet aspoň trochu na práci. Jen jsem seděl a sledoval burzovní grafy

„To byl ten moment, kdy se věci daly do pohybu,“ popisuje Sanzone. Prodejce automobilových součástek nakonec do akcií investoval 140 tisíc dolarů. To bylo maximum, na kolik měl ještě žaludek, jak teď přiznává.

Když v lednu 2021 akcie vyletěly až do nebes, Sanzone se nedokázal soustředit na nic jiného. „Bylo to trochu neskutečné, během těch pár týdnů bylo opravdu těžké myslet aspoň trochu na práci. Jen jsem tam seděl, sledoval burzovní grafy a hledal nějaké aktuální zprávy, takže jsem toho moc neudělal,“ přiznává. Akcie prodal ve chvíli, kdy jedna měla hodnotu 300 dolarů. Celkem mu spadlo do klína v přepočtu zhruba 38 milionů korun.

„Těch pár dní, kdy to lítalo nahoru a dolů, jsem moc dobře nespal. Úzkost mě úplně pohltila. Jakmile jsem to prodal, už se mi spalo mnohem líp, jako kdyby mi z ramen někdo tu váhu doslova sundal,“ usmívá se Sanzone.

Celou dobu, co sledoval vývoj na trhu, také snil o tom, jak dá v práci výpověď. ,,Pokud by se cena akcie vyšplhala až na tisíc dolarů, tak bych ji šéfovi hned hodil na stůl. Bohužel jsem se až tak vysoko nedostal,“ vtipkuje Sanzone.

Podobně jako on na tom byl i osmadvacetiletý Jason Monahoyios z Montrealu. I on začal kupovat akcie GameStopu poté, co si všiml Cohenovy investice. „V tu chvíli mě napadlo, že by to mohlo vyjít,“ vzpomíná projektový manažer malé exportní firmy.

A stejně jako Sanzone, i on ignoroval doporučení nejrůznějších radilů z diskusních fór. Objevovaly se totiž názory, že kdo akcie GameStopu prodá, je blázen a to i v situaci, kdy se jejich hodnota už blížila skoro pěti stům dolarů.

Každý, kdo nesouhlasil, to podle Jasona na fóru hrozně schytal. Ti nejfanatičtější diskutéři byli přesvědčeni, že ve svých rukou mají cenný papír hodnoty drahokamu. Ke svým příspěvkům dokonce připojovali emoji ve tvaru diamantu. Na přetřes se dostala i burzovní hantýrka – takzvané diamantové versus papírové ruce.

Když má někdo „Diamond Hands“, znamená to, že zkrátka drží svou pozici na trhu bez ohledu na cokoliv. ,,Paper Hands“ pak vyjadřují pravý opak, v původním významu je to tedy označení pro někoho, kdo je nervózní, nevydrží čekat a prodává. Obě skupiny se pak obvykle navzájem nemohou vystát.

Jasonovi začala být rétorika z fóra WallStreetBets povědomá. „QAnone,“ povzdechne si. (Jde o soubor volně propojených konspiračních teorií, z nichž ta nejznámější tvrdí, že existuje tajný spolek satanistických pedofilů, který řídí mezinárodní obchod s dětmi a snažil se sesadit bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, pozn. redakce).

„Byl jsem bombardován nejrůznějšími konspiračními teoriemi… O tom, jak cena za akcii vystoupá až na tisíc dolarů, a podobně. Každý, kdo v takové situaci dokáže zachovat chladnou hlavu, je pro mě nadčlověk. Lidský mozek doposud nebyl trénován na to, aby zvládal podobný tlak,“ popisuje Monahoyios. Nakonec situaci ustál, odvrátil se od davové online psychózy a prodal svoje akcie GameStopu za něco málo přes jeden milion dolarů.

Chvíli mu ale trvalo, než se přenesl přes hypotetické „co kdyby“. Co kdyby počkal a vydělal ne milion dolarů, ale osm. V jednu chvíli ale zasáhl jeho bratr, který se ho z ničeho nic zeptal, jestli se cítí dobře.

„Podíval se na mě a řekl: ,Bože, proč vypadáš tak sklíčeně?!‘ V tu chvíli jsem se sebral a řekl si dost. Všechno jsem prodal. Ano, mohl jsem vydělat i mnohem víc, měl jsem to jako na dlani. Ale ten tlak byl obrovský. Člověk se pořád učí, musíte to překonat a jít dál,“ popisuje svoji zkušenost.

Táta během krátkého poflakování na pláži vydělal 3 tisíce dolarů. ,,Říkal jsem si – proboha, co já jenom dělám špatně?“

I Arzel Rodriguez se o obchodování na burze dozvěděl poměrně nedávno, a to z videí na YouTube. ,,Ještě vloni jsem netušil, co je to opce, co znamená mít právo prodat akcie za pevnou cenu,“ přiznává a zmiňuje přitom i takzvané „bullish bets“ – typicky velmi optimistické koupě nějakého propadáku, u kterého je nicméně předpoklad pro to, že poroste.

Arzel, který vede malou počítačovou firmu v Los Angeles, na fórum WallStreetBets narazil až ve chvíli, kdy mu ji samotná sociální síť Reddit nabídla ke sledování. Její zaměření mu ale bylo chvíli záhadou. ,,Nejdřív jsem si díky všem těm memům a vulgárnímu humoru myslel, že to je skupina, která si utahuje z lidí z finančního světa,“ vzpomíná. ,,Tak to ale samozřejmě nebylo. Některé tipy tam byly dobré,“ doplňuje.

Zhruba před rokem se rozhodl zjistit, jestli mu jeho nově nabyté znalosti k něčemu budou, a na svůj brokerský účet nasypal výplatu ze svých dvou posledních přivýdělků. Obchodoval chvíli s cennými papíry Tesly a také dalších výrobců elektroaut – třeba firmy Nio. Z výsledků nebyl nijak zvlášť nadšený, pak si ale ve skupině všiml příspěvku, ve kterém se psalo o investici do videoher GameStop.

Když pak v lednu sledoval, jak se ten samý GameStop žene nahoru, zveřejnil na Instagramu screenshoty ze své aplikace Robinhood, pomocí které na burze obchodoval. To, co se stalo potom, pak celkem věrně odráží, jak se zájem o GameStop začal rychle šířit právě na sociálních sítích.

Po zveřejnění příspěvku se mu totiž ozval dávno zapomenutý spolužák ze střední školy, třiadvacetiletý Travis Martin, který už od dětství snil o tom, že bude profesionálním hráčem baseballu. Během pandemie se nicméně vrátil do texaského Austinu, aby si přivydělal nějaké peníze prací v realitní kanceláři svých rodičů.

Jeho nevlastnímu otci nebyly burzovní triky úplně cizí. Martin vzpomíná, že jednou takhle seděli s rodinou na verandě jejich domu na pláži na Floridě a jeho táta jen během toho krátkého poflakování vydělal 3 tisíce dolarů. „Říkal jsem si – proboha, co já jenom dělám špatně?“

Aby se něco přiučil, šel stejnou cestou jako jeho spolužák Rodriguez. Zhlédl bezpočet tutoriálů na YouTube, účastnil se různých internetových diskusí, kde se probíralo obchodování na burze. „Šel jsem do toho po hlavě a opravdu jsem se učil,“ říká. Když si pak všiml, co dává jeho kamarád Rodriguez na Instagram, začali si vyměňovat zkušenosti.

„Probrali jsme všechny možné varianty a já jsem do toho dal všechno. Doslova. Investoval jsem do GameStopu celé své úspory ve výši 38 tisíc dolarů, a to do opcí,“ vysvětluje Martin. To je přitom ještě riskantnější než pouhý nákup akcií.

To vše ve chvíli, kdy byl GameStop na úrovni 100 dolarů za akcii. S Rodriguezovou pomocí se mu povedlo v průběhu deseti dnů obchodovat s opcemi takovým způsobem, že nakonec skončil s 1,3 miliony dolarů v kapse. To je v přepočtu na koruny zhruba 28 milionů.

„Je to pro mě odrazový můstek a přemýšlím teď, jak ho využiju,“ svěřuje se Martin. „Je to nečekaná příležitost, kterou teď musím využít,“ říká s tím, že možná koupí pár nemovitostí v rodném Texasu.

To jeho kamarád Rodriguez pokukuje alespoň po jedné symbolické trofeji. „Porsche,“ usmívá se. „To šílené elektrické. To si pravděpodobně koupím jako úplně první.“