Pracovním trhem celosvětově právě obchází strašák nezaměstnanosti. Když ale místo ztratí vysoce postavený manažer, má to v několika aspektech těžší než řadový zaměstnanec.

„Pozic lídrů je na trhu samo o sobě méně, firmy je otevřeně nepoptávají na pracovních portálech. Často se jedná o exkluzivní nabídky, u kterých nechcete, aby je viděla konkurence,“ vyjmenovává headhunter Ivar Mesenský z Wolf Huntu důvody, proč najít ihned nové místo může být pro vysoce postaveného manažera problém.

Pokud jste také působili ve vrcholové pozici delší dobu, nejste na hledání nového místa zvyklí a může pro vás být obtížné o svých dovednostech na pohovoru mluvit.

„Proto je ideální, když se v takové chvíli necháte zastupovat. Dobrý headhunter je jako dohazovač, nábor můžeme vnímat coby seznamovací proces,“ popisuje Mesenský.

O výrazné osobnosti bude vždy zájem

Ačkoli pandemie způsobila v řadě odvětví zpomalení či krizi, podle kolegy Mesenského a spolumajitele Wolf Huntu Ondřeje Havlíčka je stále velký zájem o výrazné osobnosti, které dokážou danou společnost posunout novým směrem.

Dejte vědět, že jste k dispozici

Hledání nového místa se často připodobňuje k situaci, kdy pátráte po životním partnerovi. V obou případech se totiž jedná o zásadní pilíře našeho života, které nás mohou udělat velmi šťastnými (a naopak). Pro obě okolnosti také platí, že když jste volní, musíte o sobě dát vědět.

„Pracujte na svém osobním marketingu, aktualizujte profil na LinkedInu, podtrhněte své úspěchy. A dejte se dohromady s headhunterem, který je známý na trhu,“ radí Petr Hruška z Kienbaum International.

Umění trpělivosti a odpočinku

Obsadit vrcholovou pozici může trvat i měsíce. Headhunter Jan Nováček z Nováček & Partners tvrdí, že pokud vám to finanční situace umožňuje, důkladně si odpočiňte.

„V headhuntingu se běžně operuje s termínem sabbatical leave, kdy je kandidát třeba rok doma, tráví čas s rodinou a nabírá síly na restart své kariéry. Díky němu se může vrátit na začátek a zeptat se sám sebe, jaká je jeho motivace, „dodává Nováček.

Ti nejlepší vždy práci mají?

Nováček i Mesenský se shodují na tom, že při odchodu z původní pozice mají top kandidáti obvykle dvě až tři nabídky na jiné místo. Momentálně ale prožíváme situaci zcela nestandardní, plnou nejistoty a změn. Proto tohle pravidlo nemusí platit, ale zároveň se nemusíme ani bát temné stagnace. „Firmy se začínají probouzet a je důležité nezaspat,“ uzavírá Nováček.