skip to main content
Forbes Woman

Dělá obchody za miliardy v typicky mužském světě. Letošek bude rekordní, říká šéfka MiddleCap

Sabina Matzenauerová má na kontě prodeje a nákupy firem za miliardy korun. Jen letos česká pobočka společnosti MiddleCap, které energická blondýna šéfuje, dokončila dvě transakce v hodnotě kolem miliardy korun. Právě rok 2021 podle ní bude v oblasti fúzí a akvizic rekordní.

„Nepřišel žádný masový výprodej podniků zasažených covidem. Spíš se kvůli pandemii protáhly obchody, které se domlouvaly už před ní, a jejich dokončení připadlo na letošek,“ popisuje Matzenauerová, jejíž firma pomáhá podnikatelům s prodejem a nákupem podniků.

Zatímco běžně trvá společnosti MiddleCap domluvení obchodu šest až devět měsíců, prodej dvou firem – Značky Morava a Silverton – skupině Cidem Invest zabral patnáct měsíců. A protáhl se i prodej společnosti Silnice Morava firmě Imos Brno. Obě transakce ze stavebního sektoru se podařilo dokončit letos na jaře a jejich souhrnná hodnota se pohybuje v řádu miliard korun.

„Letos zažíváme žně. A nejen my. Dokončila se řada významných transakcí, třeba prodej Českých Radiokomunikací. Připravuje se fúze Monety a PPF. Už teď to vypadá, že půjde o nejúspěšnější rok minimálně za posledních pět let,“ říká Matzenauerová.

A špatný nakonec nebyl ani loňský rok. Byť se na jaře s příchodem první vlny covidu prodeje a nákupy firem zastavily, v druhé polovině roku se znovu rozjely ve velkém. „Počet transakcí byl v druhém pololetí sice menší ve srovnání s předchozím rokem, ale z pohledu objemu překvapivě větší,“ líčí šéfka firmy MiddleCap.

Pandemie navíc nijak zásadně neovlivnila ocenění firem, až na nejvíc zasažené sektory, jako je pohostinství a cestovní ruch. „Paradoxně u některých firem, které krizi ustály bez újmy, to jejich cenu ještě zvýšilo o jakýsi bonus za odolnost vůči krizi či schopnost adaptace na nové podmínky,“ popisuje Matzenauerová.

V Česku je jednou z mála žen ve vedení firem v transakčním byznysu, který je typicky mužským odvětvím. Tuzemskou pobočku mezinárodního holdingu MiddleCap rozjížděla v roce 2016 ve dvou lidech a dnes vede šestičlenný tým, který sídlí na prestižní adrese v Pařížské ulici v centru Prahy.

Původně přitom nesnila o kariéře ve finančnictví, ale o diplomatické dráze. Vystudovala evropská studia a plánovala, že po škole zamíří do institucí Evropské unie. Jenže během studia v Česku a ve Francii zjistila, že to pro ni není to pravé. Začala tak hledat jiné uplatnění, až zakotvila v bankovnictví.

Deset let působila v Citibank a následně v UniCredit Bank. Během této doby vystudovala MBA na americké univerzitě a seznámila se s investičním bankovnictvím a oblastí fúzí a akvizic. A od toho už byl jen krůček k její dnešní práci.

„Když jsem před pěti lety od společnosti MiddleCap dostala nabídku otevřít českou pobočku, brala jsem to jako výzvu. Byl to v podstatě posun z korporátu do startupu. A pro mě jako společenského člověka byl první rok, kdy jsme chodili do kanceláře jen ve dvou lidech a čekali, než se nám byznys rozjede, opravdu náročný,“ líčí Matzenauerová.

Ženy mají větší empatii a schopnost se lépe naladit na klienta.

Vybojovat si své místo na trhu bylo o to složitější, že oblasti fúzí a akvizic, často také přezdívané anglickou zkratkou M&A, se v Česku věnuje až stovka subjektů.

Reklama

„Je to extrémně soutěživý trh. Působí na něm velké poradenské firmy, banky i právníci. Ti všichni mají obří klientské databáze a kontakty na významné společnosti. My jsme nic takového neměli a museli jsme si cestu vyšlapat sami,“ popisuje manažerka.

Investiční holding, který v Česku vede, má kořeny na Slovensku, kde ho vybudoval podnikatel Miroslav Výboh. Slovenský lobbista má blízko k premiérovi Robertovi Ficovi a dalším významným lidem v politice a byznysu. A jeho jméno se objevilo i v souvislosti s několika korupčními kauzami. Společnosti MiddleCap se ale žádná netýkala.

Skupina má sídlo v Lucembursku a působí také ve Velké Británii, Německu, Monaku a Dubaji. Investuje do vlastních projektů, realit i do startupů. V Česku, kde funguje zcela nezávisle na celé skupině, se zaměřuje především na poradenství v oblasti fúzí a akvizic a development vlastních projektů.

„V Česku jsme stejně jako na Slovensko koupili síť optik Fokus, máme tady pár startupových investic, ale jinak se v tuzemsku věnujeme hlavně transakčnímu poradenství. Zatím dosahujeme stoprocentní úspěšnosti a všechny transakce, na kterých jsme pracovali, se nám vždy podařilo úspěšně dotáhnout do konce. Nemáme žádné ležáky,“ říká Matzenauerová.

Pro své klienty společnost MiddleCap prověřuje zájem vybraných investorů, kontroluje kondici společností, hlídá zákonné lhůty a pomáhá při vyjednávání smluvní dokumentace. Když transakci úspěšně dokončí, získá za to odměnu v řádech jednotek procent z hodnoty celé transakce.

Jejím dosud největším obchodem byla akvizice jednoho z významných hráčů v oblasti autobusové dopravy – skupiny 3ČSAD, zahrnující autobusovou dopravu v Havířově, Frýdku-Místku a Karviné. Před dvěma lety ji koupila společností Transdev a jen tahle jedna transakce se pohybovala v řádu jednotek miliard korun.

„Zaměřujeme se hlavně na stavebnictví a výrobu stavebního materiálu. Zkušenosti máme i v oblasti dopravy, reklamy a marketingu. Ale pouštíme se i do nových odvětví, od potravinářství přes zemědělskou výrobu až po retail, kde je v oblasti prodejů a nákupů obecně živo,“ popisuje Matzenauerová.

Fakt, že je jednou z mála žen v mužském odvětví, vnímá spíše jako výhodu. „Řídím se intuicí a citem. Když mezi námi a potenciálním klientem necítím tu správnou chemii a energii, tak se do spolupráce radši neženu. Zároveň věřím, že ženy mají větší empatii a schopnost se lépe naladit na klienta, což může být pro obě strany přínosem,“ říká šéfka firmy MiddleCap.

A dodává, že právě „jiný přístup“ její firmu odlišuje od stovek dalších konkurentů. Transakční byznys je přitom velmi stresový obor. Roli hraje každý detail, v sázce jsou stovky milionů nebo i miliardy korun a lhůty jsou mnohdy šibeniční.

„Hranice vyčerpání v tomhle podnikání umí být tenká a může vás to stát zdraví. Je tam často popsaný jev vyhoření u lidí, kteří nedokážou poslouchat své tělo. Snažím se proto pravidelně vypínat cestováním a sportem, jako je jóga, golf a lyže,“ líčí Matzenauerová.

V byznysu ale brzdit rozhodně nehodlá. „Brzy oznámíme novou transakci a na podzim spouštíme další. Letošek je pro nás rekordní a věřím, že další roky ho ještě překonají.“