skip to main content

Deset dobrodružství mimo vyšlapané stezky. Tyhle poklady budete chtít objevit

Rok 2021 byl pro cestovatele rokem malých očekávání a velké vděčnosti i za drobné radosti. Přispěvatelce amerického Forbesu Anne Abel se však podařilo procestovat hned deset světových destinací.

Nejezdila na nóbl místa, ale vyhledávala zážitky bez turistického ruchu, které v sobě spojovaly dobrodružství a klid. Tady je jejích deset netradičních zážitků, kterými se můžete inspirovat i vy.

Přelet nad Arménií

Lanovka v arménských horách | Foto: Wings of Tatev

Během kulinářské cesty po Arménii můj hostitel rád přirovnával tuto zemi k zážitkům Jamese Bonda nebo Indiana Jonese. A během pětikilometrové jízdy nejdelší lanovkou na světě s názvem Wings of Tatev, kdy jsme v některých místech viseli až 300 metrů nad zemí, jsem pochopila proč. A o řeč jsem přišla za chvíli znovu, když jsme při západu slunce letěli Airbusem H130 do hlavního města Jerevanu přes hory provincie Sjunik.

Hledání lanýžů v Le Marche

Agriturismo Ramusè | Foto: Merlonghi Danilo

Paolo Ciccioli toho o lanýžích ví hodně. Dlouho předtím, než otevřel Agriturismo Ramusè v italském regionu Marche a začal ubytovávat turisty v domě svých prarodičů, pracoval jako vývozce černých a bílých lanýžů do luxusních londýnských restaurací.

Nyní pohostinně přijímá návštěvníky a nechává je objevovat nové gastronomické kombinace. Například lanýže s těstovinami nebo k snídani lanýže s vejci. Během sezony vyráží se svými loveckými psy hledat lanýžové poklady každý den.

Kaňoning na Azorech

Canyoning v São Miguel | Foto: Fun Activities

Svatý Miguel je známý jako zelený ostrov portugalských Azor, a to zejména díky zdejším častým dešťům. Když už jste se tedy smířili s tím, že zmoknete, můžete se klidně namočit úplně. Alespoň to jsem si říkala, když jsem se v neoprenu a s karabinami vydala do zdejších kaňonů. Většina z vás asi ví, že canyoning je disciplína, která kombinuje pěší turistiku, lezení, slaňování a plavání.

Společnost Fun Activities pořádá canyoningové výpravy po celém ostrově, počínaje trasou Ribeira dos Caldeirões, která je vhodná pro začátečníky, vede po proudu řeky a zahrnuje slaňování z vodopádu, klouzání po skalách a malé skoky do osvěžující vody. Pokud ale nejste příznivci canyoningu, můžete se vydat na pěší túru po ostrově, která také stojí za to.

Jízda na koni v Novém Mexiku

Foto Unsplash/Bailey Alexander

Vyrostla jsem na horském západě USA, kde jsem často jezdila na koni. Ale jen málo míst bylo tak úžasných jako Vermejo, obrovská rezervace v Novém Mexiku. Je nádherně rozlehlá, s otevřenou oblohou, zasněženými horami viditelnými v dálce a stády bizonů volně se pasoucích v tundře.

Jízda po bláznivé silnici v Transylvánii

Transfagarašská dálnice | Foto Flickr/Daniel Engelvin v licenci

Na webových stránkách Romania Tourism je uvedeno několik přezdívek Transfagarašské dálnice. Moje oblíbená je „velkolepý pomník pozemské megalomanie“. Z technologického hlediska je nepochybně působivý výtvor lidské práce, ale být tady pasažérem je čistý adrenalin.

Musela jsem věřit svému kolegovi, že zvládne dlouhé zatáčky, prudká stoupání a sjezdy, a zároveň se jsem se snažila vychutnat si opravdu úchvatnou scenérii. Během pětihodinové jízdy jsme u silnice navíc viděli pět medvědů, kteří dostáli pověsti transylvánské divočiny.

Reklama

Plavba po dalmatských ostrovech

Zřícenina benátské věže z 15. století na hoře Tarac, Kornati, Chorvatsko. | Foto Getty/DeAgostini

Pokud máte v Chorvatsku chuť zažít něco nového, na okraji národního parku Kornati se nachází skupina 89 nádherných ostrovů, z nichž některé se pyšní dramatickými skalními útvary a jiné římskými ruinami.

Většinou jsou neobydlené, i když na několika z nich jsou rybářské vesnice, kde žije několik desítek obyvatel. Ostrovy se majestátně vynořují z hlubin moře a zkušený kapitán se může dostat přímo k nim, což ještě umocňuje zážitek.

Pěší turistika v Albuquerque

Úpatí pohoří Sandia nedaleko Albuquerque | Foto Ann Abel

Během své jarní rodinné návštěvy jsem strávila dva týdny bez kontaktu s lidmi a denně jsem chodila po horách Sandia Mountains kousek od Albuquerque v USA.

Když jsem viděla opuncie, které nesměle začínaly kvést, a všechnu tu krásu kolem sebe, musela jsem se sama sebe ptát, jak jsem mohla přehlížet všechnu tu majestátnost v dobách, kdy jsem tu vyrůstala.

Vintage v Portugalsku

Stůl prostřený k obědu pod 2000 let starým olivovníkem v Morgado do Quintão.| Foto archiv vinařství Morgado do Quintão

Před pandemií bych řekla, že to byl pěkný večírek. Ale v roce 2021 jsem měla pocit, že oslava svátku Harfeast ve vinařství Morgado do Quintão v Algarve byla jednou z nejvíce luxusních akcí, jakou jsem si ani nedovedla představit.

Lidé se pokojně shromáždili na trávníku, děti si hrály. Na rožni se peklo celé prase, hrála kapela, víno teklo proudem, lidé se smáli a život byl najednou jednoduchý.

Objevování nádvoří Córdoby

Pestré nádvoří v Córdobě | Foto PxHere

Toto španělské město je proslulé svými pestrými zahradními dvorky. A jejich majitelé jsou na své městské zahrádky natolik hrdí a pyšní, že město již sto let každoročně pořádá soutěž o nejkrásnější z nich.

Soutěž se stala tradicí, která se dostala dokonce na Seznam světového dědictví UNESCO. Majitelé zahrádky zdobí barevnými květinami v keramických závěsných květináčích na stěnách a všechny jsou oslnivě krásné.

Cyklistika na Ibize

V listopadu jsem se vypravila do Atzaró Agroturismo, abych se přesvědčila, že na Ibize dá zažít i něco víc než jen večírky. A ukázalo se, že dá.

Například v Santa Eulárii je dvanáct propojených cyklostezek, které se vinou krajinou a vesnicemi a končí na pláži. Nebyly to adrenalinové trasy, ale byl to velmi příjemný způsob, jak strávit odpoledne.