Během letní dovolené možná zjistíte, že řada hotelů zařazuje do své wellness nabídky speciální masáže nebo saunové rituály pro děti. Je to něco, co byste měli brát vážně a svou ratolest na proceduru zapsat?

U nejmenších dětí je pobyt ve wellness spíš zábava, ale i ta může přinášet své benefity, ať už dítě zkusí masáž nebo saunu. Pobyt dětí ve wellness se ale řídí trochu jinými pravidly, čímž máme na mysli nejen ta provozní.

Nicméně právě taková dovolená v hotelu ve wellness centrem může být perfektní příležitostí, kde si s dítětem některé procedury vyzkoušíte a zjistíte, jaký vliv na něj mají a pak je můžete pravidelně zařadit do života dítěte. 

Kompenzace za sport i sezení 

Ať už totiž vaše dítě vrcholově sportuje, nebo naopak moc pohybu nemá, masáž může jeho tělu pomoci správně regenerovat, ale také správně růst a fungovat. Pokud totiž většinu času prosedí, ať už ve škole nebo třeba doma u počítače, má to na něj podobně nezdravý vliv jako na dospělého. 

„Dnes už některé například fotbalové kluby mají maséry u všech věkových kategorií. Dítě sportovec si zaslouží stejné zacházení jako dospělý sportovec. Také trénuje a svoje tělo dostává do různých dysbalancí a přetížení. Pokud k tomu připočítáme, že dítě dlouhodobě sedí ve školní lavici, problém může vzniknout. Dětské tělo sice regeneruje lépe, ale masáž určitě není na škodu,“ potvrzuje masér a fyzioterapeut Martin Vávra.

Sám bere děti od deseti let, ale domnívá se, že na fyzio či sportovní masáž mohou děti už od sedmi let. „Určitě musejí být masáže přizpůsobené silou tlaku, kterým masér působí na svaly dítěte. Jde o to jestli dítě přichází s určitým problémem, nebo mu jen rodič chce dopřát relax. Důležité po každé masáži je dostat do těla dostatek tekutin. S tím některé děti mohou mít problém,“ dodává.

Nemusíte nicméně čekat až na školní věk, benefity masáž přináší i výrazně menším dětem. „Masáže u dětí je možné praktikovat už od miminek, pro nejmenší batolata mají benefit v podobě budování si vztahu s rodičem pokud například má dítě poporodní trauma z odloučení. Dále s věkem mohou přibývat problémy s pohybovým aparátem,“ říká Martin Vávra.

Vnímat vlastní tělo

„Děti si díky masážím uvědomují vlastní tělo, dochází u nich ke zlepšení spánkového rytmu, krevního oběhu, trávení a imunitního systému. U školních dětí mohou snížit hladinu stresu,“ souhlasí také vedoucí wellness centra hotelu Vista na Dolní Moravě Lucie Štolcová.

Masáž by měla být vždy přizpůsobená věku dítěte, jeho zdravotnímu stavu a je také třeba se řídit pocity dítěte. K tomu je ideální, když se vám s dítětem v nízkém věku napoprvé podaří najít  proceduru, kam můžete jít společně. Tento typ párové masáže nazvané Rodič & Dítě nabízejí třeba v Aparthotelu Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou.

„Masáž by pro děti měla být vždy radostí a potěšením. Vychází z těch pro dospělé, ale dbáme na to, aby to byl zároveň i zážitek. Masér také musí vždy brát ohled na celkové rozpoložení dítěte,“ doplňuje Štolcová.

Saunování pro lepší spánek

Přínosem pro malé děti může být i saunování, u kterého je však třeba být ještě opatrnější než u masáží, už proto, že v sauně není rodič ani dítě pod stálým dohledem odborníka. Pokud byste s dítětem chystali do sauny poprvé, je vhodné to raději zkonzultovat s jeho lékařem. „Velkým benefitem saunování dětí je posílení jejich imunity a obranyschopnosti. Pravidelné saunování má také pozitivní vliv na zlepšení spánku,“ vysvětluje Lucie Štolcová.

Existuje celá řada studií, podle nichž mohou děti navštěvovat sauny od velmi útlého věku, a to dokonce už od tří měsíců věku. „Před sto lety se devadesát pět procent dětí ve Finsku rodilo doma a matky porodily své děti přímo v sauně. Otázka, od jakého věku mohou děti do sauny, je proto zbytečná,“ zasmál se finský pediatr Ilkka Välimäki, když na jednom kongresu dostal tento dotaz od svého britského kolegy. Koneckonců ve Finsku se říká, že sauna je nejlepší lékař pro chudé.

Organizace Finnish Sauna Society nicméně zjistila, že v současném Finsku, kde je na dva obyvatele jedna sauna, jde dítě poprvé do sauny v průměru ve čtyřech a půl měsících. Malé děti chodí na maximálně pět minut, třináctileté pak už zvládnou patnáct.

„Ty nejmenší děti by se měly saunovat v soukromých saunách se sníženou teplotou na zhruba šedesát stupňů a ne déle než tři minuty. Ve wellness je pak vhodné saunování zhruba od tří let při snížené teplotě na šedesát až sedmdesát stupňů Celsia v rozmezí pěti až osmi minut v maximálně dvou nebo třech cyklech. Takto postupujeme při konání tematických dětských saunových rituálů,“ popisuje Lucie Štolcová.

„Je však třeba mít na paměti, že dětský organismus se zhruba do sedmi let věku přehřívá rychleji. Jejich tělo je menší a nedokáže se ještě tak účinně ochlazovat,“ upozorňuje Välimäki. Děti tak někdy mohou v důsledku saunování cítit nevolnost či bolest hlavy. Proto je důležité, aby s dětmi v sauně vždy byl dospělý, který bude důsledně hlídat čas, teplotu, ale také jejich pocity a v neposlední řadě i bezpečnost.