Celý advent vám ve Forbesu přinášíme příběhy zajímavých a inspirativních lidí, kteří se rozhodli pomáhat druhým. Každou adventní neděli můžeme spolu se zapálením svíčky na věnci udělat jeden dobrý skutek, tak jako oni.

Liga otevřených mužů, Atmosféra ve Zlíně a Múzy dětem. To jsou organizace, které se spojily pod projekt Patron, aby mladým lidem z dětských domovů pomáhaly začlenit se do společnosti a připravit se na samostatný život.

Dospívající chlapci a dívky jsou totiž po odchodu z dětského domova na většinu věcí sami. Je tak pro ně důležité mít komu věřit a na koho se obrátit. Po opuštění dětských domovů se jim totiž otevírá svět se zcela jinými pravidly, než na která byli doposud zvyklí, a málokdy mají ve své blízkosti někoho, kdo je podpoří. 

Úkolem patrona není převzít roli sponzora ani rodiče, ale nabízet svůj čas a životní zkušenosti. Fungovat jako pozitivní vzor a průvodce každodenními činnostmi. Pomoci mladým lidem se osamostatnit, najít si bydlení, práci nebo vybudovat si vztah.

„Patroni nám často říkají, že nikdy nedělali nic smysluplnějšího. Že je to naplňuje a nahlédli díky tomu do zcela nového světa. Od holek a kluků zase slýcháme, že patron pro ně představuje dospělého kamaráda, o kterého se mohou opřít, někoho spolehlivého, kdo zůstává, nezajímá se o minulost, ale o budoucnost,“ říká Lukáš Talpa z Ligy otevřených mužů, kde to všechno začalo.

Právě tady před osmi lety zaznamenali u mužů poptávku angažovat se na poli dobročinnosti. Nechtěli ale dávat peníze, nýbrž předávat, co umějí. Spojili tak síly s organizací Múzy dětem a začali dětem z dětských domovů nabízet tu největší pomoc. Sebe. Právě něčí podpora má totiž velký vliv na to, jestli se tito lidé, kteří to neměli v životě lehké, zvládnou postavit úspěšně na vlastní nohy.

Za osm let prošlo celým programem 104 patronů a 28 patronek. Těch aktivních je dnes 45 na území Prahy, Brna, Plzně, Zlína a Pardubic. Jako patron ale můžete být i odjinud, pouze budete muset do těchto měst přijet.

Co tohle patronství tedy obnáší?

Musíte být starší třiceti let, trestně bezúhonný a bez problémů fungovat ve společnosti. Mít za sebou vlastní osamostatnění. Nebát se mluvit o životě i vlastních chybách a chtít minimálně tři hodiny měsíčně po dobu tří let strávit ve společnosti člověka z dětského domova, se kterým budete chodit třeba jen tak na kafe. 

Na začátku absolvujete vstupní pohovor s psychologem s cílem ujasnit si motivaci k zapojení do projektu. Pak projdete školením a seznamovacím víkendem, kde se tvoří vzájemné sympatie a vznikají patronské dvojice. Jednou za tři měsíce se pak zúčastníte individuální a skupinové supervize, která je určena pro vás. 

Na ní budete s ostatními patrony sdílet své zkušenosti a podporovat se navzájem. Supervizor to pak bude s vámi všechno reflektovat a konzultovat, abyste vy sami nevyhořeli. Na začátku je totiž třeba hodně vaší energie, protože děti jsou většinou z dospělých zklamaní. A to už nechceme.

Staňte se pro děti z dětských domovů patronem. Potřebují to totiž mnohem víc než hromadu dárků.