Má to být největší soukromá výstavba v Liberci za poslední tři desítky let. Přes šest set bytů plánuje na okraji města, za sídlištěm Kunratická, postavit společnost Syner Group. Nový domov tu má podle plánu najít kolem šestnácti set lidí. Společnost počítá s investicí ve výši přes tři miliardy korun, přičemž jen čtvrt miliardy spolkne vybudování infrastruktury.

„Vzhledem k současné situaci, kdy materiál a ostatní vstupy zdražují, včetně avizovaných rostoucích úrokových sazeb, ale předpokládáme, že náklady budou ještě vyšší,“ říká mluvčí společnosti Ondřej Paclt.

Momentálně je projekt ve fázi, kdy běží všechna povolovací řízení. Pokud výstavbě nic nezabrání, začne s ní společnost v příštím roce. Hotovo by pak mohlo být do konce roku 2030.

Liberecká radnice záměr vítá. Ve městě byty chybí a poptávka po nich je stále vyšší než nabídka. „Byty potřebujeme, aby se mohlo město dál rozvíjet. A projekt Kunratická je největší soukromou investicí na území města v jeho novodobých dějinách. Navíc vznikne v otevřeném prostoru, mezi Libercem a sousedním Jabloncem,“ upozorňuje náměstek primátora Jiří Šolc.

Na místě ostudné díry

Kromě toho, že přinese nové možnosti bydlení, bude mít projekt pro město i další význam. Vyplní totiž prostor známý jako obří díra, která je odkazem minulosti. Zůstala po nedostavěném diagnosticko-terapeutickém centru pro léčbu pacientů po těžkých úrazech. Po ambiciózním projektu z devadesátých let tady však tehdy zbyl pouze železobetonový skelet.

V lokalitě vlastnilo město ještě donedávna zhruba třetinu pozemků. V loňském roce je ale liberečtí radní směnili se Synerem za pozemky na Papírovém náměstí. Nicméně s developerem na výstavbě město dál spolupracuje, radnice si ještě za předchozího vedení vymínila územní a architektonickou studii a příští týden by měli radní schvalovat i plánovací smlouvu, na které odborníci pracovali rok a půl.

Pro město z ní vyplývají i některé závazky. „Chrání obě strany, město by se v ní mělo zavázat třeba k tomu, že se bude starat například o údržbu vybudované silnice nebo spravovat veřejné osvětlení,“ zmiňuje náměstek.

Nový bytový komplex vychází z koncepce zahradního města, která nabízí bydlení v zeleni. Cílem je propojit projekt s okolní krajinou, jako by se sousední lesy přelily do navrhovaných ulic a předzahrádek. Území rozdělí na dvě části, ve kterých budou domy nepravidelně rozesety. To je i záměr autorů, klikaté ulice mají představovat lesní pěšiny. Chybět nebudou ani dětská hřiště nebo workoutová stezka.

Výhled do okolí

Kromě bytů plánuje developer i výstavbu mateřské školy pro více než osmdesát dětí a domova s pečovatelskou službou s kapacitou zhruba šedesáti lůžek.

V rezidenčním bydlení půjde především o třípodlažní domy s tím, že okolní prudké svahy zaručí z nízkých staveb výhledy do sousedních lesů. Pouze v centrální části zástavby bude mít několik domů až sedm pater. V nabídce pak budou byty o velikosti od 1+kk do 5+kk, přičemž nejvíce má být těch menších – 2+kk.

Na jeden byt připadne jedno až dvě parkovací místa, dohromady by jich mohlo být 1162, většina z nich se skryje v suterénech domů. Podél silnic by mělo být stání pro dalších více než sto aut. Developer i město počítá také s vybudováním zhruba 650 metrů dlouhé silnice, která prodlouží současnou Hrabětickou ulici.

V současnosti probíhá v Liberci výstavba bytů hned na několika místech. Stovky jich mají vzniknout v objektu bývalých tiskáren nedaleko centra města.

Ve spodní části Liberce, místo zchátralého areálu bývalých Montážních závodů, pak bude nová zástavba s třemi sty byty. Na projektu se podílejí tři investoři, kteří nabídnou 114 družstevních bytů, zhruba devadesát pro osobní vlastnictví a podobný počet nájemních bytů pro seniory.

A další bydlení chce v budoucnu nabídnout i projekt nazvaný Nový Perštýn. I tady má zástavba vyrůst na místě jámy, která zůstala po nezrealizované výstavbě nákupní galerie.