Zažít sebevzdělávání na lehátku u moře či v podkroví statku, když na okno bubnuje déšť? Není problém, stačí vědět, která literatura vás přiměje zvednout se a zlepšit sebe či okolní svět.

Graham Lawton: Tahle kniha vám možná zachrání život

Foto Deník N

Knih o zdraví bylo napsáno mnoho, přesto jen málo z nich se dá považovat za opravdu přínosné. Zářivě zelenou knížku britského autora Grahama Lawtona mezi ně ale počítat můžeme. Graham Lawton patří mezi kmenové autory a komentátory časopisu New Scientist, kam přispívá články o vědě, ale dokáže hovořit jazykem laiků. Stejně tak napsal i tuto knihu. 

Autor sám sebe označuje za flákače a jasným důkazem o tom, že člověk nemusí cvičit každý den, aby byl zdravý a v kondici. V knize přináší fakta a naopak vyvrací mýty. Své texty opírá o nejnovější poznatky z vědy a odhaluje pravdu o dietách, stravování, drogách, počítání kalorií, kávě, mléčných výrobcích, spánku, kocovině, soli i cukru, kardiu, doplňcích stravy a mnohém dalším.

Ondřej Filgas: Rare Places průvodce do kapsy

Foto Rare Places

Za projektem Rare Places stojí teprve sedmnáctiletý Ondřej Filgas a před rokem se v rozhovoru pro Forbes rozpovídal o tom, že s ním má velké plány. Tištěnou publikaci pouze zmínil jako jeden z nich a a povedlo se, kniha je na světě. 

Jeden výtisk by vám v knihovně určitě neměl chybět. Malá růžová knížka totiž obsahuje 136 tipů na výlety za nevšední architekturou po celém Česku. Vejde se do každé kabelky nebo zásuvky v autě. Stačí, když na příští zastávce průvodce otevřete, a vyrazíte objevovat krásy naší země.

Max Lugavere: Geniální potraviny

Foto Jan Melvil publishing

Americký publicista, dokumentarista a spisovatel napsal knihu, ve které dává čtenářům jasný návod na to, která jídla dělají dobře nejen tělu, ale i mozku. Vysvětlí vám, které potraviny jsou prospěšnější než jiné, jak vám úprava jídelníčku pomůže pomoci zmírnit úzkosti a deprese a jak se zbavit mozkové únavy. 

Zároveň poradí, kdy, jak a co jíst, pokud chcete mít celý den co nejvíce energie a naopak v noci dobře spát, které změny životního stylu vaše zdraví posílí bezbolestně, a co naopak za trápení vůbec nestojí.

Ján Markoš: Síla rozumu v bláznivé době

Foto Paseka

Kniha, která se na Slovensku brzy po svém vydání stala bestsellerem, nyní vychází v češtině. Ján Markoš je vzděláním filosof a teolog a profesí šachový velmistr. Působí také jako lektor kritického myšlení, takže vás skrze konkrétní příklady provede mnoha nástrahami, kterými procházíme, když si vytváříme vlastní názor.

Kromě odpovědí na otázky jako jak odhalit dezinformace či jak se bránit argumentačním faulům, autor nabízí také mnoho tipů, jak využívat kritické myšlení v každodenním životě. Velkým benefitem knihy je také přehledné shrnutí u každého z témat. 

Newell Turner: Mexican: A Journey through Design

Foto Vendome

I když se nechystáte se v nejbližší době do Mexika, pořiďte si tuto knihu. Fotograf Newell Turner v ní zachycuje intenzitu a jemnost místního designu a architektury. Na své výpravě prozkoumává domovy Mexičanů i těch, kteří zde nalezli novou vlast.

Společným jmenovatelem je pak vášeň pro autentickou atmosféru, inspirace složitou historií země i její ohromující přírodou. Kniha je rozdělena do devíti období, které formovaly mexický design.

Tim Spector: Mýty na talíři

Foto Host

Máte dost stravovacích doporučení a dietních triků, které nedávají smysl nebo si často dokonce odporují? Tim Spector, britský epidemiolog působící na King’s College v Londýně, na tom byl stejně, a proto napsal tuto knihu.

Rozebírá v ní módní diety jednu po druhé a nemilosrdně odhaluje, za kterými spíš než věda stojí jen obyčejný marketing, lidové pověry a nebo třeba vládní programy. Rozhodně osvěžující četba. 

Tiago Forte: Pořiďte si druhý mozek

Foto Jan Melvil publishing

Už jste několikrát zatoužili mít místo, kam byste si ukládali své myšlenky a nápady efektivně? Nebo jste uvažovali, jak rychleji zpracovávat informace? Tiago Forte, uznávaný expert na osobní produktivitu, vypracoval jednoduchý, ale účinný systém poznámek, díky němuž už vždycky snadno dohledáte to, co zrovna potřebujete. 

Autor vás krok za krokem naučí informace zpracovávat dvěma systémy (code a para). Na konci byste měli umět třídit, ukládat i kategorizovat informace a následně s nimi efektivně pracovat. Žít s tím, že už na nic nezapomenete? Lákavá nabídka, že?