Skutečnost, jak moc se tyhle dva hotely od sebe liší, symbolizuje i jejich poloha: každý se rozkládá na zcela opačném pólu karlovarské kolonády. Navzdory naprosto jiným architektonickým stylům, historii i majetkové struktuře jsou však Pupp i Thermal zdejšími ikonami.
Aktuálně mají společné i to, že se podle všeho zbavují nálepky hotelů určených téměř výhradně pro cizince. Plyne to alespoň z vyjádření ředitelů obou hotelů na prahu letní sezony, jejímuž startu dodává optimismus rozvolňování protipandemických opatření.
„Na přilákání české klientely jsme se soustředili už před covidem a jsme rádi, že naše snaha přináší efekt,“ říká Jindřich Krausz z Puppu. A stejný pocit má i Vladimír Novák stojící v čele Thermalu. „Přivítat v našem hotelu více tuzemských hostů jsme měli v plánu před pandemií a soudě dle vzrůstající tendence rezervací ze strany Čechů se nám to daří,“ říká.
Pro oba hotely je do jisté míry zásadní zahraniční klientela, nicméně je poctivé konstatovat, že na tu domácí se skutečně začaly soustředit dřív, než je uzavřela koronavirová „návštěva z Číny“.
Jinými slovy, Češi pro ně nyní nejsou z nouze ctnost a ředitelé je lákají, skoro jako by se domluvili, slovy o tom, že pobyt v Thermalu či Puppu by měl minimálně jednou za život „ochutnat“ každý.
Zájemci o tuhle ochutnávku si ale musí ještě chvíli nechat sbíhat sliny. Pupp bude v provozu od 1. června a Thermal otevře pravděpodobně až poslední víkend před letními prázdninami.
Hotely spojuje i to, že jim covid poněkud ulehčil předem plánované rekonstrukce. Zatímco Pupp ji má už definitivně za sebou, v Thermalu dosud probíhá, a proto se bude ubytovací dům odemykat později a postupně.
„Po otevření bude pro hosty k dispozici nejprve šedesát pokojů, ovšem s tím nejlepším výhledem i vybavením. Následně budeme sundávat lešení z dalších pater a počet pokojů navyšovat,“ líčí Novák.
Thermal je tradičně „epicentrem“ filmového festivalu, ten má ale letos netradiční termín – z počátku prázdnin se přesunul až na jejich závěr. Odložení filmového svátku tak alespoň poskytlo více času na rekonstrukci. Do startu festivalu bude podle ředitele lešení pryč a připraveno přes polovinu z celkové kapacity 273 pokojů.
Hvězdy festivalu ubytovává Pupp, který se navíc s filmy spojí záhy po otevření ještě trochu jinak. „Kdo nevydrží čekat až na festival a je po filmech hladový už teď, může zajít do naší kinokavárny, kde budeme promítat dvakrát týdně. Kino nebude sloužit pouze hotelovým hostům, ale i dalším návštěvníkům Varů a samozřejmě místním,“ hlásí ředitel Krausz.
Také v Thermalu bude jedna z hotelových součástí zároveň pro hosty i veřejnost. A ne ledajaká součást: po sedmi letech bude opět funkční bazén, jehož dočasného zániku zejména mnozí karlovarští patrioti zřetelně želeli a který byl jednou z výrazných poznávacích značek hotelu. V bazénu bude i sekce s vřídelní vodou, saunový svět nebo bistro, koupat se v něm půjde až do 23 hodin.
Bazén bude jednou z viditelných signatur rekonstrukce hotelu, který je v držení státu a na niž poskytlo ministerstvo financí 580 milionů korun. Vedle většího klientského komfortu má investice do vysoké budovy postavené v brutalistním stylu mimo jiné snížit na polovinu drastické výdaje za energie v hodnotě třiceti milionů korun ročně.
Neobarokní Grandhotel Pupp je naopak v soukromých rukou, jelikož patří do skupiny Unicapital miliardáře Pavla Hubáčka. „Finálně ještě nejde vyčíslit ztráty, které nám koronakrize způsobila, obecně lze hovořit o rámci vyšších milionů,“ prozrazuje Krausz.
Bilanci by měli společně s českými hosty začít podle předpokladů vylepšovat hlavně Němci, jejichž návrat je s opadávajícími restrikcemi očekáván. Stejnou národnost vyhlížejí i v Thermalu a v delším časovém horizontu věří i v comeback blízkovýchodních návštěvníků, poněvadž arabská klientela tvořila historicky v Thermalu významnou část.
Naopak
ani jeden z hotelů neměl na rozdíl od mnoha konkurenčních
zařízení ve Varech výraznou
množinu hostů z Ruska,
takže se v
nich neobávají případných
negativních dopadů v důsledku vrbětické kauzy.