Americký deník The New York Post publikoval zprávu o malém dronu, který naboural do jedné z budov Světového obchodního centra. Ačkoli se nepředpokládá spojitost s terorismem, událost by mohla být varovným prstem upozorňujícím na hrozbu, kterou mohou drony jako tento představovat.

Stalo se tak kolem páté hodiny odpolední, když turista z Texasu nezvládl uřídit svůj dron a vyhnout se budově 7 Světového obchodního centra. Stroj uvázl mezi dvěma okenními panely ve třetím patře.

Sám pilot dronu svůj karambol nahlásil na policii. Zůstal na stanici a později jej vyšetřovala newyorská policie a FBI. 

Podle serveru DroneDJ je pilotem Adam Ismail z Dallasu, který svým dronem DJI Air 2S pořizoval fotky Světového obchodního centra, načež nad ním ztratil kontrolu. Air 2S je oblíbená kvadroptéra, která se dá poskládat do kapesní velikosti, ve vzduchu se udrží až třicet minut a zvládne rychlost přes 45 kilometrů za hodinu. Vzlétne do výšky lehce přes 120 metrů od místa vzletu, což se rovná zhruba čtyřiceti patrům.

Událost vyvolala i silnou odezvu u policie, v okolí hlídkovalo po incidentu velké množství strážníků. Ismail si vysloužil pokutu za porušení městské vyhlášky, která v místě osobní užití dronů zakazuje.

V tomto případě šlo očividně jen o nedbalost a nerespektování vyhlášek, ne o škodlivý záměr. Odhaluje však fakt, jak snadné by bylo připravit útok za použití řadových dronů i v místech střežených před možnými teroristickými hrozbami. I kvadroptéra DJI může být – a už byla – modifikována tak, aby nesla výbušninu. IS během operací v Mosulu pomocí takovýchto dronů pouštěl 40mm granáty na hlavy Iráčanů a ozbrojených sil spojenců. Jeden z přítomných popsal, že výbušniny z dronů „padaly z nebe jako déšť“. Ukázaly se jako velmi efektivní v boji v otevřeném prostoru s vozidly i pěšími jednotkami.

I malé nálože mohou napáchat rozsáhlé škody. Podle ukrajinských úřadů stály malé kvadroptéry nesoucí vysokoteplotní zápalné bomby za několika zničenými muničními sklady v letech 2017 a 2018. Jeden z těchto výbuchů napáchal školu odhadovanou až na milion dolarů.

Jakkoli složité se může zdát zaútočit zvenku na něco takového, jako je komplex Světového obchodního centra, je třeba si říct, že i některé drobnější drony jsou schopné vyrážet okna a dostat se dovnitř budovy. Sloužit mají elitním policejním jednotkám SWAT a jiným bezpečnostním složkám a jsou vybaveny například rotujícími čepelemi či projektily k tomu, aby rozbily i tvrzené sklo. Jsou zde i návrhy dronových nadšenců, které mají pomáhat zachraňovat životy. Tatáž technologie však může sloužit i ke zločinným akcím.

V úvahu je třeba vzít též řadu incidentů z předchozích let, kdy se malým dronům podařilo vniknout do areálů atomových elektráren či jiných industriálních objektů. Typické bzučení se ozvalo dokonce i nad americkými torpédoborci během cvičení. I za těmito případy třeba stojí bezmezné nadšení pilotů, kteří se – jako Ismail – ženou za co nejkrásnějšími a nejfantastičtějšími záběry. Může jít ale stejně tak o předzvěst zkázy.