Asi jen málokdo by si risknul koupit chalupu, byt či rodinný dům, aniž by se nejprve na vlastní oči přesvědčil o tom, v jakém stavu se daná nemovitost nachází. Natožpak skladiště, výrobní halu nebo rovnou celou firmu. Jenže co když fyzická prohlídka vzhledem k okolnostem nepřipadá v úvahu?

O zoufalé době se s oblibou říká, že si žádá zoufalá řešení. To, jak se nejen realitní společnosti vypořádaly s výše uvedenou nástrahou současné koronakrize, je možná lehce dystopické, ale rozhodně praktické. A zcela to pasuje do 21. století.

„Po celém světě prodáváme podniky pomocí dronů, které streamují prohlídky,“ popsal webu CNBC šéf prodejů Stephan Feldgoise z Goldman Sachs. Prohlídky by za normálních okolností probíhaly za účasti všech zainteresovaných osob přímo na místě, ale protože to kvůli bezpečnostním opatřením není ve většině případů možné, bylo zapotřebí, aby se uskutečnily alespoň ve virtuální podobě.

Jistě, na virtuálních prohlídkách v dnešní době nic až tak neobvyklého není, jenže právě bankovnictví, a zejména to investiční, je obor, který je z pohledu využívání moderních technologií velmi konzervativní. Fyzický kontakt mezi bankéřem a jeho klientem byl až doposud považován za naprosto nezbytný, ale i to pandemie obrátila naruby.

Od jejího začátku pomohly drony jen v Goldman Sachs takových obchodů uskutečnit stovky a dobrých 95 procent z nich bylo provedeno právě online. „Myslíme si, že to obor fúzí a akvizic změní navždy,“ dodává Feldgoise. A není sám.

„Dokázali jsme, jaké výhody mohou záběry z dronu mít,“ přidává se Erik Eidem z bankovní společnosti TKO Miller. Té se před nedávnem podařilo dokončit prodej firmy SPI Lighting, specializující se na výrobu svítidel a dalších osvětlovacích doplňků.

Aby mohla banka potenciálnímu novému majiteli podnik představit, natočila dvouminutové video, ve kterém je jeho sídlo pomocí kvadrokoptér pečlivě zdokumentováno téměř ze všech možných úhlů.

„Pandemie z toho učinila nezbytnost, ale lidé jsou za to velmi rádi, protože tak hned ze začátku získají lepší představu,“ konstatuje Eidem.

Cena za pořízení profesionálních záběrů se může vyšplhat až k deseti tisícům dolarů (zhruba 220 tisíc korunám).