Navzdory válce, covidu, inflaci i klimatické krizi se dělo na naší planetě také spoustu pozitivního, nadějného a optimistického. Dramatické příběhy nabraly šťastné konce, špatné se obracelo v dobré, laskavost převládla nad beznadějí. V Česku i ve světě.
Podívejte se na náš výběr toho, co se povedlo. Tady je 22 dobrých zpráv roku 2022, které dávají důvod věřit v lepší zítřky.
Solidarita v Česku roste nejrychleji na světě. Opakovaně se ukazuje, že když jde do tuhého, tak je na Čechy spoleh. Podle žebříčku CAF World Giving Index 2022, který zkoumá solidaritu ve 119 zemích, je Česko na 13. místě a oproti předchozímu výzkumu z roku 2017 zaznamenalo největší vzestup, o 29 procentních bodů.
Otcovská pro těžké situace. Ve sněmovně prošla novela zákona o státní sociální podpoře, která umožňuje dvoutýdenní otcovskou dovolenou tatínkům, jimž se narodilo mrtvé dítě nebo dítě, které zemřelo těsně po porodu. Dosud měly tuto možnost jen ženy.
Dobří plejtváci se vracejí. U souostroví Jižní Orkneje byly ke spatření tisícovky plejtváků myšoků. Tyto živočichy tam přitom v minulém století přivedlo velrybaření na pokraj vyhubení.
Island končí s lovem velryb. A velryb bude stále více. Island plánuje jejich komerční lov ukončit v roce 2024. Klesá už o ně zájem. Ministryně rybolovu a zemědělství Svandís Svavarsdóttir prohlásila: „Jen máloco ospravedlní lov velryb po roce 2024.“
Magnetická rezonance z Lega. Začalo to jako volnočasový projekt zaměstnance Lega v roce 2015. Letos se ale LEGO Foundation rozhodla věnovat 600 modelů magnetické rezonance z kostiček nemocnicím po celém světě, aby tak pomohly malým pacientům překonat obavy z tohoto vyšetření.
Dortem proti rakovině. Jiří Zahradník se pere s onkologickým onemocněním už osm let. A jelikož ví, jak je zákeřné, tak chce teď pomoci ostatním, především malým pacientům a personálu. Spolupracuje asi s desítkou podniků napříč republikou. Celá marže z prodeje vybrané sladkosti míří na pomoc dětem.
Svatba dvou Miss. I konzervativní soutěže krásy mohou lidem ukázat, že láska si nevybírá. Portorická Miss Fabiola Valentín si letos vzala argentinskou Miss Marianu Varela.
Pětadevadesátiletý objev roku. Nikdy není pozdě rozjíždět novou kariéru. Angela Álvarez vyhrála v 95 letech cenu za největší pěvecký objev v latinskoamerické obdobě cen Grammy. Hudba ji bavila odmala, ale striktní otec ji v pěveckém snu nepodpořil. A tak si ho splnila jako babička: loni vydala první album a letos získala cenu.
Nález unesené dcery. Těžko uvěřitelný příběh s dobrým koncem se odehrál v americkém Texasu. Rodině, jejíž ani ne dvouletou dceru unesla chůva, se podařilo ztraceného potomka vypátrat díky testu DNA. Po 51 letech!
Konec dětským sňatkům. První ženská náčelnice v čele etnické skupiny Ngoniů v africkém Malawi úspěšně brojí proti reliktům minulosti. Čím dál více komunit díky ní učinilo přítrž dětským sňatkům, které jsou v Africe častým jevem.
Farma v metru. Farmáři v Tchaj-peji, hlavním městě Tchaj-wanu, vybudovali v jedné ze stanic metra hydroponickou farmu. Rozkládá se na čtyřiceti metrech čtverečních a zelenina v ní roste díky LED světlům.
Léčivý zpěv. Své mentální zdraví můžete snadno zlepšit. Tým z německé Společnosti Maxe Plancka pro rozvoj vědy zjistil, že mu prospívá zdánlivě obyčejná věc: poslech zpěvu ptáků. Stačí šest minut. Tak hurá do lesa!
Nález starobylých soch. Archeologové učinili mimořádný objev v Toskánsku. Poblíž Sieny nalezli čtyřiadvacet částečně potopených bronzových soch z dob starověkých Etrusků, tedy z období před asi dvěma tisíci a třemi stovkami let.
Vlkům se daří. V Česku přibylo vlčích teritorií, je jich čtyřiadvacet, o dvě více než před rokem. V polovině v nich, v osmi různých oblastech republiky, se narodila mláďata.
Bizoní comeback. To ve Velké Británii se narodilo zase jiné mládě. Bizoní! V divoké přírodě se objevilo po více než šesti tisících letech. Nalezl ho ranger v jihovýchodní Anglii.
Unie proti deforestaci. Evropská unie v rámci boje za záchranu přírody zakázala import zboží, které by vedlo k deforestaci. Dovážené produkty jako káva či čokoláda, ale třeba také nábytek tak budou muset být kontrolovány, zdali kvůli jejich výrobě nedošlo k poškozování lesů.
3D tisk ukrajinské školy. Válkou zmítaná Ukrajina dobré zprávy potřebuje nutně. Jednu z nich přinesl startup TEAM4UA, který chce v zemi postavit nové školy místo těch zničených, a to za užití 3D tisku. První už plánuje ve Lvově. A následovat mají nemocnice a obytné domy.
Růže mezi trny. Vrcholný fotbal už konečně přestává být převážně mužskou záležitostí. Francouzka Stéphanie Frappart se stala první ženou, která jako hlavní rozhodčí řídila zápas na mistrovství světa. Stalo se to v utkání mezi Kostarikou a Německem. A zrovna v Kataru, který jinak roli žen silně upozaďuje.
Jídlo ze vzduchu. Lidstvo se ocitlo blíže tomu, aby dokázalo stvořit maso takřka kouzlem. Konkrétně kalifornský startup Air Protein, který představil umělý steak vytvořený z recyklovaného oxidu uhličitého.
Šlapací školní bus. Ve Španělsku vymysleli udržitelnější variantu školního autobusu. Skupina rodičů, učitelů a dobrovolníků vyzvedává děti cestou do školy a společně všichni na kolech putují až do cíle. Iniciativa se rozběhla v září 2021 a už se do ní zapojilo více než dvanáct set dětí v pětadvaceti městech napříč Katalánskem.
Komárem proti komárům. V Brazílii experimentují s geneticky upraveným druhem komára, který se páří s komářími samičkami a předává jim smrtící gen, který jim zabrání dožít se „dospělosti“. Díky tomu v tamních městských komunitách dosáhli 96procentního potlačení šíření komárů, kteří roznášejí horečku dengue.
Nadávání je prospěšné. Nemá cenu se tvářit, že je všechno růžové. Není. Občas si každý z nás chce a potřebuje pořádně zanadávat. Dobrá zpráva je, že vám to pomůže. Výzkum z časopisu Lingua ukázal, že trocha toho klení vás učiní šťastnějšími, odolnějšími vůči bolesti a může zlepšit vaši pozornost a paměť.
Tak ať je rok 2023 zatraceně dobrý!