Veganský leden neboli Veganuary je každoroční výzva, během které si lidé z celého světa dávají půst nejen od masa, ale od všech živočišných produktů. Před pár dny právě začal osmý ročník.

Během téhle pouti zjistíte, že být veganem už dávno není náročné a obtížné tak, jako když jsme to zkoušeli před deseti lety. Na trhu je nepřeberné množství adekvátních alternativ, které zastanou máslo na chlebu pod marmeládou i parmazán na špagetách. 

Pojďme společně zkusit přijmout tuhle výzvu a na chvilku se vyhnout všem potravinám a produktům živočišného původu, kvůli kterým dochází ke špatnému zacházení se zvířaty. A pokud vás filozofie veganství nebere, tak aspoň očistit své tělo nejen po vánočních hodech.

Motivovat vás tedy může empatie i zdravotní benefity. Díky rostlinné stravě přijmete méně kalorií, má také vliv na redukci hmotnosti a cholesterolu či regulaci krevního tlaku. Ovšem, musí být vyvážená a pestrá, což ostatně platí u jakékoliv stravy.

Sama jsem se do této výzvy vrhla už během svátků, ale nezvládla jsem to úplně. Maso ani tak nejím téměř vůbec, ani nepiju mléko, ale veganství je vyšší dívčí a myslím, že i mimo samotné rozhodnutí je k tomu potřeba něco víc. Obejdu se bez taveňáku a snesu i ranní kafe se sojovým mlékem, ale proč bych neměla jíst vejce, jsem moc nechápala. 

Sama jsem nějakou dobu chovala pět slepic a nepociťovala jsem jediný náznak toho, že by jim vadily mé každodenní návštěvy, kdy jsem si od nich (s díkem) odnesla někdy čtyři, někdy pět vajec. Stejně tak nevím, proč bych si nemohla dát do čaje med. 

Dospěla jsem k závěru, že se mi veganství nedaří kvůli nedostatečnému přesvědčení a informacím. A navíc to chci zkusit a objevit u toho něco nového. Požádala jsem proto o radu, jak tuhle výzvu zvládnout, našeho finalistu 30 pod 30 z roku 2016 Bena Cristovao.

Tenhle zpěvák, sportovec a podnikatel jednak nabádá lidi zkoušet nové věci a pak je už víc než pět let veganem, a to se vším všudy od šamponů přes jídlo po oblečení. Má díky tomu prý lepší pleť, zmizela mu alergie na psy a nebrání mu to ani ve sportu – drží titul mistra Evropy a Asie v brazilském jiu-jitsu. 

Sedíme s Bennym v jeho Výčepu a já se ho ptám na to zásadní:


Proč být vegan?

Já jsem vegan proto, že si vážím planety a veškerého života na ní. Jakmile jsem se dozvěděl, že se mohu zdravě stravovat bez toho, aniž bych musel ublížit jakémukoli zvířeti, měl jsem jasno. Dnes vnímám i zdravotní benefity, které pro mě sice nebyly směrodatné, ale pro někoho to může být krom etiky a pozitivního dopadu na ekosystém další z důvodů proč začít.


Proč vlastně nejíst a nepít mléko a produkty z něj?

Rozhodl jsem se přestat konzumovat kravské mléko a mléčné produkty zejména z etických důvodů a vlastních morálních hodnot, ale i z hlediska zdravotních benefitů, které s jeho odstraněním z jídelníčku přichází.

Souhlasím s názorem, že život patří tomu, kdo jej žije. V rámci takzvané výroby mléka dochází dlouholetému držení v zajetí a zneužívání citlivých a inteligentních zvířat, která jsou na sklonku svého života transportována na jatka, kde za to vše, čím si v životě prošla, dostanou jedině jateční pistol mezi oči. 

Mimo to kravské mléko s sebou nese paradoxně riziko vzniku osteoporózy nebo akné.

Cereálie, proteinový shake, cokoli, kde lidé v dnešní době běžně používají kravské mléko, si raději dám s rostlinným mlékem, které je chuťově skvělé i zdravé. Co se rostlinných produktů a alternativ týče, nikdy nebyl větší výběr. Mimo množství rostlinných mlék (ovesné, mandlové, kokosové, rýžové) si člověk může koupit i rostlinné sýry, jogurty a vůbec.


Proč nejíst vejce?

Zde bych se opíral spíše o etickou stránku věci. Slepice jsou přešlechtěny do tělíček, která jsou naprogramována snášet mnohonásobně více vajíček, než tomu bylo v přírodě. Snůška každého jednoho vejce slepici vyčerpává. Proto, i když už má zlomek z nich to „štěstí“, že jsou chované v podle nás přijatelném domácím prostředí na zahradě, na dvorku – žijí v bolestech.

Mají vypětí těla, které musí konstantně snášet nepřirozené množství vajec. V důsledku toho tato zvířata umírají mnohem dříve, než by měla. A důvodem je kolaps organismu, přetížení jejich reprodukčního systému. Tohle mi nepřijde v pořádku, proto vejce nejím.


A med?

Med je sám o sobě fascinující věc a včely, které jej vyrábí, jsou úžasná zvířata – med ale primárně netvoří pro člověka, ale pro přežití svého společenství. Je to složitý a krásný proces. Jedna včelka vytvoří za svůj život asi dvanáctinu čajové lžičky medu. 

Během sběru medu člověkem dochází k pár věcem, které se podle mě včelám moc nelíbí, jako je například jejich vyhánění z úlu kouřem a podobně. Rád bych med nechal včelám, ať si ho tvoří a hospodaří s ním po svém, a čaj si dám raději s javorovým sirupem nebo agáve, rýžovým…


Zhubnu jako veganka?

Veganství neznamená nepřibrat, neznamená nutně, že jíme zdravě, ale určitě může být krokem zdravějším směrem. 


Jak veganství očišťuje tělo?

Živočišné produkty jsou pro svou poptávku často vyhnány růstovými hormony a mají v sobě stopy antibiotik, analgetik a dalších látek, které mají předejít důsledkům otřesných podmínek, ve kterých se zvířata nacházejí. Odstraněním živočišných produktů z jídelníčku odpadá starost o to, zda, kolik a jaké chemie tohoto typu člověk kolaterálně konzumuje.

Rostlinná strava je výrazně snadnější na trávení, tedy čistější střeva by měla být garantována. Pokud si člověk uvědomuje i etickou stránku věci, je tu celá kapitola co do čistoty mysli, která je s tělem nedílně spjatá a často se do těla projektuje.


Co jíst především?

Je spousta cest, kterými se vydat, každopádně v mém jídelníčku nesmí chybět kvalitní ovoce, zelenina, luštěniny, oříšky a oleje, spektrum vitaminů a minerálů a sem tam náhražky, dnes už tak věrné, že jsou často k nerozeznání od vzoru, navíc doplněné o vitaminy a proteiny.


Co si mám dát na chleba místo másla?

Zatím asi nejlepší Alsan Bio Vegan Butter.


A kdybych chtěla zůstat lokální, na jaké značky veganských produktů se zaměřit?

VitalVibe, Forkys, Mana, Optimistic, Lunter.


Je nějaký online pomocník, když se chci vegansky najíst venku?

Aplikace Happycow, která ti ukáže všechny restaurace s veganskou stravou po celém světě.

Tak co, jdete do #veganuary se mnou? Jestli jste někdy přemýšleli veganství vyzkoušet, teď je skvělý čas. Já naplno naběhla už v úterý a vám v téhle výzvě zbývají už jen tři týdny! 

P. S.: Pokud chcete znát více informací, Ben doporučuje se podívat na dokumenty jako What the health, Cowspiracy, Seaspiracy, Svědectví, Dominion, kde se dozvíte mnohem více o tom, co se v živočišném průmyslu skutečně děje, i spoustu fascinujících informací o tom, jaké benefity strava bez živočišných produktů nabízí.