skip to main content
Jak být lepší

Dobrý lockdown? I v pandemii se máme docela dobře, říkají světové průzkumy

Začátek jara po letošní opravdu dlouhé zimě dovoluje opatrný optimismus: pokud jste kvůli covidu neztratili někoho blízkého nebo práci, nežijete si tak špatně.

Sice většina prahne po návratu do normálního světa, ale podle globálního výzkumu agentury Ipsos z minulého července a srpna se pocit osobní spokojenosti ve srovnání s rokem 2019 příliš nesnížil. Uvádí to aspoň 63 procent dotazovaných z 27 států. Největší propad ve vnímání vlastního štěstí zaznamenali Indové, Mexičani, Turci, Jihoafričané, Španělé a Argentinci.

Když nemáte strach o život svůj nebo milované osoby, nejste rodič samoživitel, nemusíte se věnovat domácímu vzdělávání dětí a neřešíte závažné existenční problémy, tak vám pandemie vlastně hraje do karet.

Reklama

Aspoň to vyplývá z dotazníku Ipsosu, kde lidé tvrdí, že si našli „jiné zdroje radosti“. Místo těch vnějších, jako jsou návštěvy restaurací, sportovních utkání, cestování a večírků, uvádí, že je těší čas, kdy se mohou věnovat sami sobě.

Místo dlouhých porad v kanceláři sice trávíme čas schůzováním na video hovorech, mezi nimi si ale můžeme zacvičit jógu nebo si jít krátce zaběhat. Najednou už také nepotřebujeme jíst obědy z krabiček, protože místo cest na jednání je čas uvařit si rychlé a zdravé jídlo.

Tým profesora Meika Bartelse z univerzity v Amsterodamu zkoumal vzorek 18 tisíc lidí, kteří měli uvést, kdy byli spokojenější, zda před pandemií, nebo po ní. Jedna pětina uvádí, že se vládními omezeními jejich život výrazně zjednodušil.

Reklama

Méně stresu a žádné výmluvy

Až to všechno, doufejme, jednou pomine, jaké návyky si z covidových časů budeme chtít ponechat? Home office, nebo aspoň jeho částečnou podobu, a méně společenských akcí, aspoň to říkají nejrůznější dotazníky veřejného mínění.

Antropolog David Graebner ve své studii říká, že řada lidí už bude odmítat dojíždět do zaměstnání, která se dají vykonávat na dálku odkudkoli.

Virtuální prostředí díky pandemii nabízí alternativu téměř k čemukoli, co jsme předtím ještě hledali v hmotném světě: od zábavy, fine diningu, dovážky jídla, socializace s přáteli i sexu.

V případě, že je nám tohle všechno k dispozici, se nám nedaří tak špatně. Navzdory tomu, že se modlíme za staré dobré časy, jako dřív to už nikdy nebude. Hlavně proto, že si my sami už takový comeback nepřejeme.

Reklama
Reklama