Sledovat vzlety a pády na poli kryptoměn je jako dívat se na maraton, kde maratonce někdo čas od času střelí do nohou odstřelovací puškou a jindy jim na tenisky namontuje raketový pohon. Častokrát se to přitom děje v rychlém sledu té stejné kryptoměně: vezměte si takový dogecoin.

Ještě před dvěma dny jej raketové motory na tlapkách vyhnaly na jeho dosavadní rekord 0,7 dolaru za jeden „doge“. Každý, kdo do této recesistické kryptoměny nasypal na konci minulého roku (kdy stál jeden dogecoin jen 0,0028 dolaru) dostatečné množství peněz, měl v tu chvíli ideální příležitost vyrazit na nákupy.

Na nákupy luxusních jachet. Ano, v množném čísle.

Stačil ale jediný víkend a jediné vystoupení ústředního propagátora dogecoinu Elona Muska v Saturday Night Live a digitální rána osudu nejenže ustřelila dogecoinu od tenisek trysky, ale současně jej také zasáhla do macatého stehna. Dogecoin zaznamenal prudký propad.

Respektive prudký propad oproti jen dva dny starému rekordu. V tuto chvíli je dogecoin zpátky na hodnotě půl dolaru. Z jednoho úhlu pohledu se o tom dá napsat jako o kolosální ztrátě plné třetiny hodnoty, která se nepodobá ničemu menšímu než rozlomení Titanicu.

Z jiného úhlu – konkrétně z toho, který má před sebou ne sedmidenní, ale měsíční graf hodnoty psí kryptoměny – se děje jen to, že po historickém rekordu následovala korekce a návrat na hodnotu, o níž se dogecoinu před dvěma týdny sotva snilo.

Co konkrétně „sundalo“ dogecoin z jeho nedávného výsluní? Ten stejný odstřelovač, který mu běžně montuje na nohy zmíněné raketové trysky: Elon Musk.

Aktuálně třetí nejbohatší člověk planety má na hodnotu dogecoinu stěžejní vliv a svými tweety a prohlášeními posouvá cenu kryptoměny skokově nahoru. Pokud tu samozřejmě neprobíhá nějaký kryptický plán za kryptoměnami, na nějž Musk pouze reaguje.

Co v říši krypta není paranoidní teorie?

To je pochopitelně pouhá mírně paranoidní teorie, ale co v říši krypta není pouhá paranoidní teorie? Alenka už je za zrcadlem. A v říši dogecoinu nabírá to zrcadlo halucinogenní barvy.

Server americké burzy Nasdaq ostatně před pár dny publikoval článek s názvem Nic v dogecoinové ekonomice není, jak se zdá. A sám Musk o víkendu vystoupil v americkém komediálním pořadu Saturday Night Live, kde zahlásil, že dogecoin ve skutečnosti není nic než „hustle“ – prostě taková šmelina.

Výsledek Muskovy hlášky se brzy dostavil: zatímco ještě před pořadem se cena dogecoinu pohybovala kolem 0,65 dolaru, po odvysílání se propadla o 36 procent až na 0,416 dolaru. Dlužno dodat, že následující den se trochu vzpamatovala a vystoupala zpátky k 0,569.

V současné chvíli se belhá někde kolem zmíněného půl dolaru a její měsíční graf tak připomíná boční pohled na Trosky v Českém středohoří. Prozatím se tedy neděje nic, co by hodnotu dogecoinu srovnalo se zemí, z níž se během posledního roku vyškrábala nárůstem o 1600 procent.

Vývoj ceny dogecoinu v uplynulém měsíci | Zdroj Yahoo Finance

Musk přitom hlášku o „šmelině“ nepronesl z čisté vody a s vážnou tváří. Na neustále pokládanou otázku, co je to ten dogecoin, odpověděl, že jde o „měnu budoucnosti a nezastavitelný finanční vehikl, který ovládne svět“.

V rámci vtipných výměn, kde moderátoři pořadu dřenili skutečnost, že stále nechápou, co to ten dogecoin je, se kryptoměnu jeden z nich pokusil shrnout slovy: „Takže je to šmelina.“ A Musk se zakřenil a pravil: „Jó, je to šmelina.“

Technoking Elon se královsky baví, maraton kryptoměn pokračuje ve svém šmelinářském běhu a diváci Saturday Night Live se plácají do kolen. Všechno je v pořádku.